Приватизація церков, відспівування військових поза храмами, переходи до ПЦУ — яким був рік релігійного життя на Буковині

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Представник ПЦУ говорить до священника УПЦ Віталія Дурова. Суспільне Чернівці

У той день Суспільне намагалося отримати коментар від прихожан УПЦ, однак вони відмовлялися спілкуватися з журналістами. У Чернівецько-Буковинській єпархії УПЦ повідомляли, що відспівування солдата Івана Назарія біля православного храму УПЦ було за взаємної згоди сторін. Щодо самої сутички в єпархії писали, що до храму прийшли 40 людей в балаклавах, щоб штурмувати храм, і що представники ПЦУ пиляли двері храму, а у вівтар занесли червоно-чорний прапор.

За інформацією поліції, через використання вогнегасника розпочали кримінальне провадження за хуліганство.

Раніше Суспільне Чернівці публікувало репортаж з Задубрівки у день похорону Івана Назарія:

До цього — у березні — у Задубрівці загиблого військового Василя Катана відспівали біля церкви — храм був зачинений. Тесть полеглого бійця просив священника, але потім він вирішив проводити похорон на подвір'ї, щоб уникнути можливих провокацій.

За словами священника ПЦУ Назарія Гагалюка, священник УПЦ Віталій Дуров не погодився, щоб Василя Катана відспівали у церкві, оскільки й інших військових, як парафіян УПЦ, так і ПЦУ, також відспівували біля храму, а не всередині.

За словами священника УПЦ Віталія Дурова, перший загиблий воїн з Задубрівки — Віктор Буряковський — під час приїзду в село заповідав, щоб у разі загибелі, його відспівали на вулиці. Тому й іншого військового, Василя Катана, теж ховали на вулиці.

Зараз УПЦ править служби в одному з будинків в селі.

Стара Жадова. Юрківці. В УПЦ заявляють про "захоплення храмів з болгарками"

Упродовж року в УПЦ МП заявляли про захоплення храмів. Всі ці сутички відбувались після того, як реєстрували перехід до ПЦУ й майно переходило їм. На одному з відео видно священника з болгаркою, який намагається зайти в храм.

У березні між вірянами ПЦУ та УПЦ сталася сутичка через храм у селі Юрківці. Віряни ПЦУ хотіли зайти в храм, але їх не пускали, казала заступниця сільського голови Марія Смеречанська. Тоді речниця нацполіції області Кароліна Маришева повідомила Суспільному, що поліція отримала три виклики та була на місці події, тому грубих порушень не допустили. Одному з місцевих жителів під час сутички травмували палець.

За кілька днів у єпархії опублікували відео з Юрківців, де знімають ковані ворота – за версією УПЦ, їх змайстрував коваль, якому під час конфлікту травмували палець.

Банчени. Герца. Підозра Лонгину

Ще однією подією стала підозра митрополиту УПЦ МП Лонгину у порушенні рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань. Лонгин — донедавна був настоятелем Банченського чоловічого монастиря. Також він має звання Героя України за усиновлення та опіку над понад 400 сиротами.

Підозру Михайлу Жару оголосили у травні. За інформацією СБУ, під час літургій він зневажливо висловлювався щодо ПЦУ, називаючи її "церквою антихриста" та "сатанинською".

У день оголошення підозри десятки людей прийшли до Чернівецького районного управління поліції ГУНП області, аби підтримати владику Лонгина.

Читати ще

Читати ще Герой України та підсудний. Що відомо про митрополита УПЦ Лонгина, якого підозрюють у міжрелігійній ворожнечі

14 вересня стало відомо, що митрополита УПЦ Лонгина судитимуть. А майже через два тижні синод УПЦ МП змінив намісника Банченського монастиря, який Лонгин очолював з 2008 року. Про причину заміни у синоді не повідомили.

Згідно з судовим реєстром, за цей час проводили чотири засідання. До Герцаївського районного суду, де розглядають справу, приходять віряни.

Суспільне Чернівці

17 листопада на запитання судді, чи зрозуміле обвинувачення, зокрема, у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі, Лонгин відповів:

— Ні, ваша честь. Я слово "ПЦУ" ніколи не сказав у своїх проповідях. Де вони почули слово ПЦУ.

— Ні, дивіться. Ви зараз покази можете не давати, я просто запитую, чи зрозуміле вам обвинувачення?

— Ні, не зрозуміле, я хочу, щоб перекладач у мене був.

— Перекладача вам потрібно на яку мову?

— Румунську.

— Я бачу, що я вас запитую, а ви відповідаєте вільно українською мовою. Ви розумієте, що я говорю, що я запитую.

Відтак у суді залучають перекладача на румунську мову.

Засідання суду 17 листопада. Суспільне Чернівці

Адвокат Лонгина Валерій Дутка у коментарі Суспільному сказав, що його позиція, а також позиція його підзахисного полягає в тому, що це провадження потрібно припинити. "Я вважаю, що немає в цьому випадку порушення, скажімо так, особистих почуттів віруючих якихось релігійних громад, оскільки жодним чином дана проповідь не стосується конкретної релігійної громади, конкретної церкви або конкретного духовенства", — сказав Дутка.

Раніше Лонгин називав підозру “гонінням через православну віру”. У коментарі Суспільному сказав, що проповідь, яку цитує прокурор, він сказав для своїх вірян.

"А як вони не цієї віри, то я до них нічого не маю, а вони теж до мене", — сказав Жар.

Суспільне Чернівці показувало, яким було судове засідання у справі митрополита:

Санкція статті, за якою підозрюють Лонгина, передбачає штраф від понад 3 тисяч гривень до майже 9 тисяч гривень, обмеження волі до п’яти років або позбавлення волі до трьох років. Наступне судове засідання призначене до розгляду 24 січня.

Сокиряни. Ржавинці. УПЦ передали храми у приватну власність.

На початку жовтня у Сокирянах понад 650 людей проголосували за перехід до ПЦУ. Вже після голосування вони дізнались, що церква належить приватній установі, тому вони не зможуть нею користуватись. Про це раніше розповідав священник Православної церкви України Роман Грищук.

Голосування за перехід до ПЦУ у Сокирянах. Люди у Сокирянах голосують за перехід до ПЦУ. Фото: Суспільне Чернівці

Релігійні громади УПЦ передали храми у Сокирянах і Ржавинцях у приватну власність. Для цього заснували "Соціально-духовні центри" й внесли майно до статуту організацій.

Релігійна громада ПЦУ хоче, аби один із двох храмів, які є у Сокирянах, передали їм для проведення богослужінь. Зараз служби проводять у приміщенні магазину, яке тимчасово пристосували.

За фактом реєстрації храму у Сокирянах як приватної власності у поліції триває розслідування.

Приміщення у Сокирянах, де тимчасово проводять богослужіння. Фото: Суспільне Чернівці. Суспільне Чернівці

У Ржавинцях священник УПЦ казав, що передали храм у приватну власність, аби попередити “рейдерське захоплення храму" в разі переходу до ПЦУ. Водночас, якщо ПЦУ все ж зайде до храму, планував судитись.

"Бійками, сварками, криками ми не збираємось іти проти когось. А в юридичному полі наскільки можливо, настільки будемо захищатися", — г священник УПЦ Сергій Козарь.

Реєстрацію церковного майна у Ржавинцях скасувала реєстраторка Ніна Душинська. Прокоментувати це скасування Суспільному вона відмовилась. Після голосування за перехід до ПЦУ, у грудні громада зайшла в храм у Ржавинцях і зараз править там служби.

Які громади на Буковині перейшли до ПЦУ

Загалом цьогоріч від УПЦ МП до ПЦУ в області перейшло 11 громад:

Чернівецький район:

  • Погорілівка,
  • Рингач,
  • Чорний Потік,
  • Прилипче,
  • Малий Кучурів,
  • Ржавинці

Дністровський район:

  • Росошани,
  • Іванівці,
  • Сокиряни,
  • Каплівка

Вижницький район:

  • Бережонка

Загалом від початку вторгнення від УПЦ МП до ПЦУ в області перейшло 17 громад. Торік перехід здійснили Хлівище, Вербівці, Юрківці, Хрещатик, Бабин Чернівецького району, а також Бабин Дністровського району.

Наразі Буковина входить до п’ятірки західних регіонів України, де церков УПЦ найбільше – понад 360. Водночас ПЦУ — 160 парафій.

Чернівці. Суди щодо користування земельними ділянками УПЦ

У Чернівцях УПЦ МП позбавили права користування 22 земельними ділянками у громаді. Таке рішення прийняли на сесії міськради у квітні.

В інтерв'ю Суспільному міський голова Роман Клічук сказав, що тривають суди щодо декількох земельних ділянок та двох церков, які перебувають у власності міста. Це церкви на вулицях Зеленій та Головній, 100.

"Ми подали в суд на "московську церкву" щодо примусового виселення, а вони подали в суд, щоб визнати це рішення незаконним. Тому ці справи у судах. Тут не може бути копромісів — будемо вирішувати виключно через суд. Має бути рішення парламенту щодо заборони церкви, яке пришвидшило б звільнення храмів від "московської церкви". Також це рішення громади, яка ходить у ці церкви, та священика. Якщо священник ухвалить рішення про перехід – це буде найправильніший крок, який унеможливив би суди та конфлікти", — сказав Клічук.

Народні депутати у першому читанні підтримали законопроєкт, аби заборонити діяльність церков, зв’язок яких з Росією доведений. Наразі законопроєкт готують до другого читання. У разі, якщо він стане законом, проводитимуть релігієзнавчі експертизи кожної парафії. Якщо доведуть канонічний зв’язок з Російською православною церквою – нададуть припис його усунути. Якщо громада цього не зробить – у суді можуть розглядати справу про припинення діяльності релігійної організації.

Новости Украины