Затримання одного з підозрюваних у незаконному заволодінні квартирами, Київ, грудень 2023 р. Національна поліція України
У Києві перед судом постануть учасники квартирної афери, які незаконно привласнили 16 помешкань киян загальною вартістю понад 20 мільйонів гривень. Від оборудок із нерухомістю постраждали військові, пенсіонери, неповнолітні.
Про це повідомляє Національна поліція України.
Оборудку з нерухомістю столичні правоохоронці викрили в грудні 2023 року. До того кілька громадян взяли кредити у банківській установі на купівлю квартир. Банк збанкрутував, а борги за кредитними договорами викупила комерційна структура. Вона мала сповістити позичальників про нові графіки погашення кредитів. Замість цього представники фірми переоформили чужі квартири на своїх родичів.
Також аби створити видимість розсилки повідомлень про зміну кредитора, як того вимагає закон, фігуранти надіслали власникам житла фіктивні сповіщення. Деякі громадяни отримали листи, в яких їм пропонувалось виплатити 1,5 мільйона гривень замість залишку боргу у 200 тисяч гривень.
Щоб прискорити процес захоплення чужого майна, учасники оборудки намагались силою висилити реальних власників квартир. Вони вдиралися в чужі оселі та змінювали замки. Крім того, до господарів підселяли так званих "квартирантів". Загалом члени угруповання незаконно привласнили 16 квартир киян на понад 20 млн гривень.
За підозрою в заволодінні чужим майном були затримані організатор та 12 учасників схеми — адвокат, сім нотаріусів, державний реєстратор, приватний виконавець та цивільні особи, на яких переоформили чуже житло. Їм повідомили про підозру за сімома статтями Кримінального кодексу України:
- ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній);
- ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем);
- ст. 365-2 (Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги);
- ст. 190 (Шахрайство);
- ст. 162 (Порушення недоторканності житла);
- ст. 361 (Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку);
- ст. 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом).
Наразі обвинувачення стосовно фігурантів скеровані до суду. Організатору та його спільникам загрожує до 12 років позбавлення волі.
Що відомо про викриття інших квартирних афер
У квітні 2024 року у столиці викрили та затримали двох чоловіків та жінку, які привласнювали квартири померлих людей, які не мали спадкоємців.
Правоохоронці повідомили про підозру фітнес-тренерці з Харківщини, яка погодилася за підробленими документами тимчасово переоформити за себе квартиру у центрі Києва
У Києві правоохоронці затримали двох підозрюваних, які намагались продати чужу квартиру за підробленими документами.
Організована злочинна група привласнила 24 земельні ділянки, квартиру і будинок на Київщині. Нерухомість перебувала у приватній та комунальній власності.