Всеукраїнський Радіодиктант національної єдності в Києво-Могилянській академії. Суспільне/Аліна Бурцева
Сьогодні, 25 жовтня, усі охочі писали 25-й Всеукраїнський Радіодиктант національної єдності. Зокрема, захід організували у Києво-Могилянській академії та Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
З міркувань безпеки захід проходив у бомбосховищі. Серед гостей — актори, політики та письменники.
Всеукраїнський Радіодиктант національної єдності в Києво-Могилянській академії. Суспільне/Аліна Бурцева
"Сьогоднішній диктант особливий. По-перше, це 25 радіодиктант, який ми будемо писати. А головне, що цього року 100 років Українському радіо відбудеться. Це дуже важлива дата і радіодиктант буде присвячений Українському радіо", — сказала координаторка радіодиктанту, виконавча продюсерка Українського радіо Юлія Шелудько.
Всеукраїнський Радіодиктант національної єдності в Києво-Могилянській академії. Суспільне/Аліна Бурцева
За її словами, минулого року радіо отримало понад 20 тисяч листів із написаним диктантом. Але це лише листи, загалом писало набагато більше людей.
"Головне, що не те, щоб написати без помилок, а те, щоб долучитися", — сказала Шелудько.
Всеукраїнський Радіодиктант національної єдності в Києво-Могилянській академії. Суспільне/Аліна Бурцева
Всеукраїнський Радіодиктант національної єдності в Києво-Могилянській академії. Суспільне/Аліна Бурцева
"(Пишу — ред.) тому що те об'єднує нас як одну націю, ми розмовляємо однією мовою, ми одна країна. Це об'єднує", — сказала школярка Маша, яка вперше долучилася до написання диктанту.
До написання диктанту приєдналися і студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, деякі за національністю — китайці. Один із них, який вивчає українську мову і літературу вважає, що написання диктанту сприяє кращому опануванню нашої мови.
"Це важко, взагалі я думаю, що ми вивчаємо українську мову і це найкраще", — сказав він.
Педставник дитячого парламенту Дарницького району Андрій вперше бере участь у написанні Радіодиктанту, на захід приїхав із колегами.
"Я трохи схвильований, але я вирішив взяти участь, тому що вважаю, що це важлива традиція для об'єднання нашої нації у мові", — сказав Андрій.
Ще одна учасниця написання диктанту — Надія. Вона навчається на першому курсі україністики (українськка філологія та західноєвропейські мови). Дівчина розповіла, що неодноразово писала диктант у школі.
"Це певне єднання нашої нації, неодноразово брала участь, але вперше так масштабно в університету імені Тараса Шевченка. Враження вражаючі", — сказала Надія.
"Це справді дуже потужний, емоційний, насичений текст. Чесно, було кілька моментів, коли в одному реченні було декілька речень зшитих. Це така майстерність пані Оксани (Забужко — авторки тексту —ред.), треба було вгадувати той шифр і побудування, яке треба було зробити (правильно написати — ред)", — сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Відвідувачки одного із київських кафе пишуть диктант. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова
Дівчина пише диктант, сидячи на підвіконні. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова
Військовослужбовець Роман долучився до написання диктанту вперше. Розповів, що йому сподобалося і якщо буде можливість, писатиме і наступного року.
"Я повільно пишу, але чітко читали і повільно. Написав все. Це класно, це важливо, такі збільшені враження і тому приємно. Трохи некомфортно і трохи смішно, але більш позитивні (враження — ред.)", — сказав Роман.
Відвідувачі кафе-книгарні пишуть диктант. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова
Відвідувачки кафе-книгарні пишуть диктант. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова
"Завжди намагаюся приєднуватися дистанційно. Це дуже класний прояв патріотизму до своєї країни. Мені було дуже складно. Розділові знаки це не моя сильна сторона. Але сьогодні дуже класний текст був, емоційний. Тому було простіше. Але минулого разу я дуже багато помилок зробила", — сказала солістка гурту Go_А Катерина Павленко.
Відвідувачі кафе-книгарні пишуть диктант. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова
Відвідувачі кафе-книгарні пишуть диктант. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова
Радіодиктант транслювався на всіх платформах Суспільного — телебаченні, радіо та диджиталі:
- на хвилях Українського радіо та Радіо Культура
- наживо в ефірі телеканалу та на сайті Суспільне Культура
- на YouTube-каналі Українського радіо
- на Facebook-сторінках Суспільного.
Радіодиктант можна було писати як вдома, так і в різних місцях. Щороку українські книгарні, заклади культури, освітні центри, підприємства тощо спільно долучаються до радіодиктанту та пишуть його разом. До цієї традиції приєднуються й військові на сході та півдні країни, перебуваючи близько лінії фронту.
У 2024 році авторкою Радіодиктанту національної єдності стала Оксана Забужко, українська письменниця та есеїстка. Її найвідоміші твори: "Музей покинутих секретів" (2009) та "Польові дослідження з українського сексу" (1996). Текст нинішнього диктанту має назву "Магія голосу", читав його поет та військовий Павло Вишебаба. Він зазначив, що текст був складний і він сам, найімовірніше, не написав би його без помилок.
Куди надіслати диктант на перевірку
Роботи прийматимуть онлайн та офлайн.
- можна надіслати текст Радіодиктанту паперовим листом. Адреса: 01001 м. Київ, вул. Хрещатик, 26. Важливо, щоб на штемпелі була дата не пізніше 27 жовтня
- сфотографувати/відсканувати написаний текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) та надіслати його до 11:00 28 жовтня на адресу [email protected]
- також можна скористатися формою "Надіслати текст на перевірку" на сайті Українського радіо.
Текст для перевірки оприлюднять 28 жовтня об 11:00 на сайті Українського радіо.