Рецепт один — перемога: фермер з Чернігівщини Іван Якуб про посівну, війну та перспективи українського фермерства

З нагоди Дня фермера, який наша країна відзначає у неділю, 19 червня, ми вирішили дізнатися як змінилося життя фермерів з початком повномасштабного вторгнення. Які збитки вони понесли, які є виходи з цього становища та чи допомагає держава українським фермерам взагалі та фермерам Чернігівщини зокрема.

 

Про все це та багато іншого ми поспілкуватися з головою Асоціації фермерів Чернігівської області та депутатом, головою фракції “Батьківщина” в обласній раді Іваном Якубом.

 

Як пройшла посівна у аграріїв Чернігівщини? Які основні збитки понесли вони у зв’язку з вторгненням саме на Чернігівщині?

 

В області посівна, як на теперешній час, пройшла задовільно. Засіяли 70% площі земель від попереднього року. Що ж стосується невеликих господарств, то там засіяли всі 100%. Тому що фермери на цій землі народилися, живуть, в них є відповідальність за справу, яку вони роблять. Вони готові “зняти останню сорочку”, якщо це допоможе.

 

Щодо збитків, то тут тяжко виділити. Тому що, по-перше, це цінова політика. Вона пішла “в мінус” на продукцію фермерів. Тобто в зв’язку зі зменшенням реалізації або взагалі її неможливістю, зменшилася ціна на фермерську продукцію. А на складові вирощування — добрива мінеральні, пальне, засоби захисту, запчастини — ціни виросли. Однак, хочу додати, що в цьому році не приходиться думати про прибуток, головна задача фермерів, щоб Україна була з хлібом.

 

Які шляхи вирішення виходу з кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням? Чи є саме у вас конкретний план?

 

Рецепт один для всіх, не тільки для аграріїв — перемога. Для всіх. Для аграріїв, для підприємств, просто для всіх українців.

 

Що вирощують аграрії Чернігівщини та чи впливає на реалізацію товарів блокування українських портів?

 

Структура посіву змінилася — посіяли більше культур, які потребують менших капіталовкладень. Таких як, горох, соя, бобові, які покращують землі. Овес, гречку сіємо. Ті культури, які менш інтенсивні, але дуже важливу роль відіграють в продовольчій безпеці.

 

Звичайно, що блокування українських портів впливає на реалізацію фермерської продукції.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕПУТАТ ОБЛРАДИ ІВАН ЯКУБ ХОЧЕ ПОКІНЧИТИ З КОРУПЦІЄЮ ТА БЕЗОПЛАТНО ПЕРЕДАТИ ЛІСИ – ГРОМАДАМ ВІДЕО

 

В умовах війни чи є якісь преференції від держави? Чи запитує місцева влада про стан справ у вас?

 

Держава допомагає. Вона навесні надала безвідсоткові кредити, щоб аграрії посіялися. Але фермери розуміють, що зараз щось вимагати у держави — це цинічно та неправильно. Однак є питання, які держава могла б вирішити, суто бюрократичні: блокування податкових накладних. Це ускладнює життя аграріїв та зменшує врожай.

 

Як аграрії Чернігівщини «зустрічали» окупантів? Допомагали ЗСУ чи ще якісь дії вчиняли?

 

Аграрії ЗСУ допомагали. Однак, ми не любимо багато балакати. Можу сказати одне, що, наприклад, фермери Носівщини після деокупації Чернігова просто завантажували машини, мікроавтобуси та допомагали людям харчами. Та багато інших це робили. Також я організував, щоб фермери з інших областей приїжджали до нашої області з гуманітарною допомогою. Крім того, нам надавалося безкоштовне насіння — кукурудзи, соняшника…

 

Проте, на мою думку, в цей час піар на цих речах поза здоровим глуздом. Тому фермери просто роблять свою роботу як завжди — головне, аби по-совісті.

 

Рух у ЄС про який всі так говорять і чекають, для українського фермерства це перспективи чи навпаки загроза бути поглинутими корпораціями?

 

Якщо буде відповідна законодавча база, то для нас відкриватимуться хороші перспективи. Для українського фермера це ринки збуту. Роботи він не боїться, буде день і ніч працювати, в порівнянні з іншими. Я хочу сказати, як віце-президент Асоціації фермерів України, зараз європейські фермери пішли з нами на зближення.

 

Напередодні професійного свята що хочете побажати своїм колегам?

 

По-перше, хочу сказати, що цьогоріч свято відзначається вдруге. Саме 19 червня 2021 року Президент підписав Указ “Про фермерське господарство України”. До цього попередні три президенти його не підписували.

 

Мені дуже приємно, що саме я знайшов потрібні слова, щоб на це питання звернув увагу Володимир Зеленський. Цьогоріч святкувати ми цей день не будемо, а наступного року будемо вже відзначати разом з Днем Перемоги.

 

Своїм колегам фермерам хочу побажати миру, Перемоги, здоров’я і триматися. Ми переможемо неодмінно. Просто треба працювати і не забувати про державу.

 

 

Источник