РЯТУЙМО РАЗОМ!

фото

15 лютого – Всесвітній день онкохворої дитини, який має привертати увагу суспільства до проблем дитячої захворюваності на рак та його лікування. Для Сумського обласного центру служби крові це – особлива дата: адже центр протягом багатьох років тісно співпрацює з обласною дитячою лікарнею і зокрема відділенням онкогематології.

«…Завжди маємо резерв»

Діти, що мають онкологічні захворювання, проходять тут тривале і дуже важке лікування – це їх єдиний шанс на порятунок. Вони проходять один курс хіміотерапії за другим – і після кожного з них показники їх крові значно погіршуються. Тому багато пацієнтів відділення потребують переливань компонентів крові – хто один-два рази після кожної «хімії», а хто – і десятки разів. Без донорської крові маленькі пацієнти просто не змогли б пережити лікування, що вбиває не лише ракові клітини, а й всі захисні сили організму.

– Ми завжди маємо резерв, а саме восьмиденний запас компонентів крові, щоб терміново видати їх при потребі, – говорить директор СОЦСК Наталія Трофименко. – Єдиний компонент, який готується під замовлення – це тромбоконцентрат, адже його собівартість дуже висока, а строк придатності – лише 5 діб. Ми організували процес його виготовлення так, щоб пацієнти отримували цей компонент максимально швидко. І знаходимо можливість забезпечувати дитячу лікарню компонентами крові вчасно і в повному обсязі за будь-яких обставин.

Безпека і вчасність – це головне

Медичні працівники добре знають, що в Україні і сьогодні, у 21 столітті, переливання компонентів крові часто несе з собою можливість зараження небезпечними інфекціями. Але не в Сумах і Сумській області! Адже в СОЦСК компоненти крові проходять кілька етапів перевірки на найсучаснішому обладнання провідних європейських виробників, а беруть цільну кров лише у постійних донорів, стан здоров’я яких контролюється при кожній донації.

– Ми завжди співпрацювали з нашим центром крові, – відзначає головний лікар Сумської обласної клінічної дитячої лікарні Ігор Змисля. – Ця співпраця буде продовжуватися і надалі, бо ми задоволені нею з багатьох причин. Перша – це безпечність, при використанні препаратів крові не було інфіковано ні однієї дитини. Друга – вчасність. Ми маємо певні часові обмеження , щоб робити переливання маленьким пацієнтам, і дуже важливо, що отримуємо препарати вчасно і в потрібній кількості – навіть дуже маленькі дози для найменших дітей. І третє – це порозуміння між нашими закладами. Навіть у періоди, коли фінансування відсутнє, лікарня отримує компоненти крові як благодійну допомогу.

Дякуємо донорам!

– Ми ніколи нікого не залишаємо в біді, – наголошує директор СОЦСК Наталія Трофименко. – Хвора дитина в критичному стані не може чекати, доки лікарня отримає гроші. Тому ми надаємо благодійну допомогу своїми силами, а також за допомогою благодійних донорів, серед яких багато і наших співробітників. Вже цього року ми благодійно надали лікарні компонентів крові більш ніж на 38 тис. грн.., а за 2020 рік – майже на 232 тис. грн. І я щиро вдячна нашим донорам, волонтерам, координаторам донорського руху, разом з якими ми майже щотижня проводимо у центрі крові благодійні акції. Саме завдяки небайдужості учасників таких акцій онкохворі діти завжди забезпечені компонентами крові – а ми турбуємося про те, щоб вони були найвищого рівня якості. Хочу відзначити, що навіть в період жорсткого карантину, коли всі області України потерпали від гострої нестачі компонентів крові, наші донори не відмовляли і оперативно діставалися до СОЦСК. Якщо були певні проблеми с транспортом, йшли до центру крові пішки, підвозили одне одного, допомагали з транспортом великі підприємства – але ми ні разу навіть не затримали поставки у лікарні замовлені компоненти, кров, плазма, тромбоконцентрат постачалися вчасно і в потрібній кількості. За це – доземний уклін нашим відповідальним і небайдужим донорам.

Потреба в компонентах крові – величезна

На жаль, захворюваність дітей на онкопатології в нашій області росте щороку. Більше того, змінюється і структура захворюваності.

– За останній рік у нас набагато збільшилася кількість гострих мієлоїдних лейкозів, при яких переливання компонентів крові бувають потрібні по кілька разів на день, – пояснює завідуюча відділенням онкогематології СОКДЛ Ліана Нікітенко. – Відповідно потреба в компонентах крові відразу зросла більше ніж у півтора рази. Також маємо збільшення кількості паліативних хворих, організм яких не реагує на різні методи лікування. Вони не мають шансів на одужання, і клініки направляють їх до нас, щоб вони провели останній відрізок свого життя в комфортних умовах і під медичним наглядом, адже хоспісів у нас в області немає. Вони також потребують переливань компонентів крові, іноді два-три рази на тиждень. З цих причин кількість переливань еритроцитів у нас збільшилася з 92 у 2016 році до 119 у 2020, а тромбоконцентрат, який є найдорожчим препаратом, переливався хворим у 2016 році 71 раз, а у 2020 – 143 рази. Тому для нас дуже важлива благодійна підтримка з боку СОЦСК.

Ми маємо тільки найкращі відгуки про наш центр крові. Компоненти, якими він нас забезпечує, мають найвищий рівень безпеки. З 2014 року у не було жодного випадку зараження гепатитами В і С, ВІЛ-інфекцією. А от після двох місяців лікування в Кропивницькому, яке супроводжувалося трансфузіями компонентів крові, пацієнт приїхав вже з гепатитом С. Всі компоненти крові, які ми отримуємо, ефективні, нормалізують показники крові і допомагають знизити до мінімуму летальність від кровотеч. А зараз перед нами стоїть питання інтенсифікації хіміотерапії, запровадження високодозної хіміотерапії – значить, потрібно буде ще більше переливань компонентів крові. Важливо, що в таких обставинах на плечі батьків наших пацієнтів не лягає ще й пошук та обстеження донорів, як це відбувається в інших областях. А ми після лікування не чекаємо зі страхом результатів аналізів на небезпечні інфекції.

Кров – не єдине, що об’єднує

Звичайно, головна місія СОЦСК – забезпечення лікувальних закладів компонентами крові. Але онкохворим дітям потрібні не лише ліки. Вони проводять багато місяців, а то і більше року у стінах лікарні, бачать лише свою палату і відділення, страждають від болю та поганого самопочуття. Це не викликає оптимізму й гарних емоцій, які могли б прискорити одужання. Тому особливої ваги набувають творчі проекти, майстер-класи, свята та візити волонтерів у відділення – адже вони дозволяють урізноманітнити життя дітей у лікарняних палатах, дати їм додатковий імпульс для одужання і можливість хоча б ненадовго відволіктися від хвороби і всього, що з нею пов’язано.

Одним з таких проектів є виставки малюнків і аплікацій у різних техніках, які онкохворі діти готують для донорів. Зазвичай це відбувається перед новорічними святами і до Дня донора. Центр крові не лише розміщує виставки, а й сприяє організації майстер-класів, на яких створюються роботи, надає матеріали для творчості, тішить дітей солодощами, які дозволяють лікарі.

– Зараз для батьків онкохворих дітей є набагато кращі умови, ніж свого часу були у нас, – говорить голова громадської організації «Батьки онкохворих дітей» Оксана Смольнікова. – За ці роки напрацьовані механізми вирішення багатьох проблемних питань, створені традиції взаємодії з центром крові. Батьки не знають, що таке терміновий пошук донорів чи поїздка в іншу область за кожною дозою тромбоконцентрату. Коли я запрошую їх на виставку, з’ясовується, що багато навіть не знають, де знаходиться донорський центр – бо компоненти крові доставляються без їхньої участі. Це те, в чому жителям нашої області по-справжньому пощастило.

І завдяки цьому ми можемо приділяти увагу в першу чергу творчим проектам, направленим на стабілізацію психоемоційного фону дітей. Для нас виставки є формою щирої бесіди, ми показуємо в роботах свої вміння і надії, і сподіваємося, що творчість дітей радує жителів міста, що йдуть на донацію, і підвищує їм настрій, дає стимул приходити на донації і надалі. З іншого боку, творчість важлива для самооцінки і мотивації дітей, що знаходяться у відділенні, адже вони знають, що їхні роботи комусь цікаві, їх будуть дивитися самі донори, їхні рятівники. Для них це і спосіб комунікації, таким чином ми створюється діалог між донорами, які дізнаються про тих, кому потрібна їхня допомога, і дітьми. Для нас центр крові – це великий творчий майданчик, де ми можемо зустрітися і поспілкуватися.

Донька Оксани Юля у дитинстві перенесла онкозахворювання, яке їй вдалося перемогти. Зараз вона вже доросла дівчина, яка розповідає про свій досвід і про волонтерство у відділенні онкогематології одноліткам, залучаючи їх до донорства. Оксана пишається такою позицією доньки.

– Ведіть здоровий спосіб життя, не шкодьте своєму організму, харчуйтесь правильно – і тоді ви зможете допомагати іншим, – закликає Юля.

– Ми не обмежуємо наше партнерство і спілкування оперативним забезпеченням безпечними компонентами крові, хоча більшість наших благодійних донорських акцій – на користь онкохворих дітей, – говорить директор СОЦСК Наталія Трофименко. – Наші співробітники бувають у дитячий лікарні, зокрема у відділенні онкогематології, беруть участь у майстер-класах з дітьми і їх батьками. Ми закуповуємо подарунки і матеріали, які потрібні для творчості. До карантину приїздили із концертами, виставами. Знімали передачи, соціальні ролики. Приємно, що діти в стані ремісії приходять до СОЦСК на екскурсії, спілкуються із донорами, тиснуть їм руки. Коли звертаються волонтери, ми теж надаємо благодійну допомогу для вирішення певних проблем. Також у нашій практиці є акції, коли співробітники здають компоненти крові, а отримані за них кошти передають на потреби дітей або купівлю для них ліків чи подарунків. Це дуже важливо, щоб співробітники центру крові і донори розуміли, для кого потрібні компоненти крові, чиє життя від них залежить. Тому ми будемо і надалі розширювати співпрацю з дитячою лікарнею і робити все, щоб допомогти нашим дітям одужати і повернутися до звичайного життя.

Взагалі благодійна допомога СОЦСК у 2020 році різним верствам населення, волонтерським організаціям, участь у проведенні соціально-значимих заходів, організації і впровадженні проектів, направлених на милосердя і гуманність, виховання донорської культури (в тому числі і надання компонентів крові і препаратів компанії Біофарма на безоплатній основі) склала більше одного мільйона гривень.

Источник