За інформацією: Суспільне Полтава.
Суспільне Полтава
23-річний Артема Шанда загинув у районі міста Оріхів, що у Запорізькій області. Про це батькам воїна повідомив командир підрозділу, де служив воїн.
Поліг Артем Шанда, виконуючи бойове завдання 1-го серпня. Забрати тіло із поля бою побратимам вдалося на шостий день після смерті воїна. Нині воно у морзі, і його мають перевезти до Полтави. Про це Суспільному розповів батько загиблого воїна Сергій Шанда.
Хто такий воїн Артем Шанда
Родина воїна Артема Шанди: мама, тато, брат. фото Сергія Шанди
Артем Шанда родом із Полтави. Перші роки життя разом із родиною проживав у мікрорайоні Левада. Згодом – у Рибцях.
Навчався у місцевій школі № 35. Після вступив до педагогічного університету на безоплатне навчання.
Полеглий з дитинства займався боротьбою. Через проблеми з ниркою пішов зі спорту. Згодом займався боксом.
"Ми всі впевнені були, що він піде навчатися у медичний виш. Ми хотіли, щоб він був медиком, у моєї дружини династія. Його дід, дядько – усі медики. Але Артем цьому завжди противився. А ми наполягали. По факту він в один момент прийшов і поклав папірець на стіл, що він буде вчитися на учителя фізичного здоров’я. Він казав: «Я не хочу, щоб ви витрачали задарма гроші, я все одно не буду лікарем" — розповідає батько загиблого воїна Сергій Шанда.
Чому Артем Шанда пішов захищати Україну
Артем був непридатним до військової служби. На початку повномасштабного вторгнення воїн добровільно пішов до військкомату та виявив бажання служити. Батькам по це нічого не сказав. Хотів, щоб вони не переживали і не відмовляли його від рішення.
Мама з братом проводжають воїна на службу. фото Сергія Шанди
"Він побачив, що "кадирівці" знущаються з нашого прапора, розповідають, як бомблять частини наші військові і цим пишаються. Я бачив, що його це аж викручувало. Потім він пропадав: то вдома не ночував, то, наче, у дівчини був. 24-го почалась війна, а 18 березня я приїхав додому, а він перед усіма на стіл виклав папірець, де вказано, що він рядовий Національної гвардії України", — говорить батько загиблого воїна Сергій Шанда.
На яких напрямках воював Артем Шанда
За півтора роки війни Артем Шанда воював у Донецькій, Сумській, Харківській та Запорізькій областях. Останні місяці служив у «Гвардії наступу» у підрозділі "Спартан". Перед цим воїн лікувався у госпіталі після контузії. Про це батькам теж замовчував, дізнались вони це від знайомого. Після госпіталю військовий був на Бахмутському напрямку.
Спорядження Артема на службу. фото Сергія Шанди
"Коли був на Сумщині, розповідав як вночі копали окопи, а потім їх повністю заливало водою. Така погода тоді була на самому початку. Вони холодні, мокрі. Потім, коли жили у розбитій школі і спали на дерев’яних столах, це для них, казав, було свято. Досталося йому",— каже батько загиблого воїна Сергій Шанда.
Як шукали тіло загиблого воїна Артема Шанди
Про те, що Артем загинув розповів його побратим, який тоді був поряд з воїном. Його контузило, але він зміг повернутися до місця дислокації підрозділу та розповісти, що сталося. Він зумів пояснити побратимам у якому приблизно місці це сталося, щоб ті під час пошуків змогли знайти тіло Артема Шанди.
"Зателефонував "Шелбі" (позивний воїна Валентина – ред.) і каже: "Ваш Артем загинув, але наразі він вважається безвісти зниклим, оскільки тіло його ще не вдалося забрати". Їх висадили дві групи в тил росіянам. У першій був Артем. Вони із побратимом йшли, Артем йшов першим і в нього потрапив снаряд з РПГ (ручний протитанковий гранатомет – ред.). Його розірвало навпіл. Снаряди з РПГ танки розривають", — говорить батько загиблого воїна Сергій Шанда.
За словами батько, тіло сина на полі бою шукали кілька днів.
Батько із сином під час відпустки воїна у Полтаві. фото Сергія Шанди
"Поїхала розвідка, не знайшла. Поїхали наступного дня. Слава Богу, що вони вийшли із автомобілів, тому що машину розірвало під час пошуків, таке як міна. Ще один день шукали, знову наїхали на міну. Потім прилетів дрон, навів на них артилерію. Дуже важкі були пошуки нашого Артема. І вже на шостий день нам зателефонували і сказали, що його знайшли. У нашому випадку – це дуже велика радість. Вдалося його ідентифікувати, оскільки тулуб зберігся, одну ногу знаю точно, що не знайшли. Під час пошуків ніхто не постраждав із побратимів", — говорить батько загиблого воїна Сергій Шанда.
Де поховають військового
6 серпня побратими нацгвардійця Артема Шанди змогли забрати його тіло. Нині батьки воїна уже спланували, де його поховають. Чекають лише день, коли це вдасться зробити, каже батько воїна Сергій Шанда.
Артем Шанда вдома. фото Сергія Шанди
"Біля нашого будинку є старе кладовище. Територія нашої ділянки з ним безпосередньо перетинається. Ми вже там приготували йому місце. Ми їздили, дивилися на Алею Героїв, але вирішили нехай він з нами лежить. Там для нас усіх місця будуть. Коли він повернувся з Бахмута, ми на ярмарку купили дерева. Я сказав синам: «Підіть собі купіть кожен по дереву, оскільки ви маєте щось кожен посадити. Молодший Антон купив жасмин собі, а Артем – черешню. Він міг в садку посадити їв, але він чомусь посадив саме напроти цього місця, де буде лежати. За таким збігом обставин виявилось, що прямо напроти цього дерева буде його могила", — розповідає батько загиблого воїна Сергій Шанда.
Коли востаннє Артем Шанда виходив на зв’язок із рідними
Сергій розповідає, що востаннє говорив із сином за день до його смерті. Артем казав батьку, що вони із побратимами на навчаннях у столиці, чекають виїзду закордон. Пізніше Сергію розповіли, що на той момент його син уже як чотири тижні виконував бойові завдання на передовій у Запорізькій області.
"Його мама, коли проводжала останній раз, коли він приїжджав на три дні додому, так плакала, не хотіла відпускати. Він загинув 1-го серпня, а я востаннє з ним говорив 31 липня. Він нічого мені не казав, де він і що, жартували, що "сидить" на валізах, чекає вильоту до закордону на навчання. Хоча в той час він вже був у "гарячій" точці. Яна (мама Артема – ред.) казала, що щось не те, бо вона йому писала вранці "Добрий ранок", він відповідав завжди вчасно, а ці дні відповідав аж в обід "Добрий ранок", — каже батько загиблого воїна Сергій Шанда.
Артем Шанда разом із мамою. фото Сергія Шанди
Чим займався до війни полеглий
Артем був емоційним і ніколи нічого не боявся, каже батько воїна. У військовій справі він знайшов і реалізував. У цивільному житті мав дві віддушини: бджоли та тварини.
"Він дуже мені допомагав по господарству. У нас велика ділянка. Сусід ставив пасіку, і Артем йому допомагав. Так йому це сподобалося, що він облаштував свою пасіку, дуже любив займатися бджілками. Як приїжджав додому, ходив туди постійно. Також у нас собачий притулок, у нас десь до 40 собак бездомних проживає. Артем до війни цим і займався. Годував їх, лікував, доглядав за ними", — розповідає батько загиблого воїна Сергій Шанда.
Артем Шанда на пасіці. фото Сергія Шанди
За два місяці Артему Шанді виповнилось би 24 роки.
Рідні про дату прощання із воїном повідомлять згодом.