Фото: REUTERS
Буквально у розпал українського наступу у військовому керівництві України можуть відбутися несподівані зміни. У країні заговорили про те, що готується зміна керівництва Міністерства оборони. Джерела у парламенті, Кабміні та Офісі президента повідомляють, що найближчим часом (у кулуарах йдеться про понеділок, 4 вересня) буде відправлено у відставку міністра оборони Олексія Резнікова.
Таку інформацію оприлюднив перший заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк, зазначивши, що кадрові зміни, за його інформацією, відбудуться найближчими днями.
Посада міністра оборони – це квота президента. Відповідно, Верховна Рада призначає та звільняє міністра за його поданням. Кандидатом на посаду голови Міноборони зараз начебто розглядається нинішній голова Фонду держмайна Рустем Умеров. А сам Резніков нібито може бути призначений президентом на посаду посла України у Великій Британії.
Попереднього посла в цій країні Вадима Пристайка було знято з посади через непряму критику на адресу президента України Володимира Зеленського, коли проходила заочна дискусія про «подяку» чи «невдячність» України за надану їй західну військову допомогу. І нібито англійці не проти Резнікова на посаді посла.
До речі, це вже не перша хвиля чуток про відставку Резнікова. Вперше про це заговорили ще на початку 2023 року.
Плюси міністра: Резнікова поважають на Заході
Олексія Резнікова було призначено на посаду голови Міноборони ще до вторгнення — у листопаді 2021 року. З початком повномасштабного вторгнення за його активної участі велися переговори із західними партнерами щодо постачання Україні зброї, техніки та навчання наших військових. Резнікова поважають на Заході, у нього напрацьовані контакти в рамках формату «Рамштайн», він чудово розмовляє англійською.
При ньому і за його ж участі на самому початку російської агресії було ухвалено рішення про спрощення процедури видачі близько 20 тисяч одиниць зброї бійцям тероборони.
Також саме при ньому було створено міжнародну коаліцію, учасники якої надають військову допомогу Україні у відображенні російського вторгнення, — «Рамштайн», до якої увійшли понад 50 країн з блоку НАТО, більшість держав ЄС та союзники з Африки і Азії.
Саме з цим міністром оборони Україна сформувала танкову та авіаційну коаліцію, до якої увійшли десятки країн, які надали Україні західні танки та у перспективі літаки F-16. Рєзніков також добре працював з начальником Генштабу Валерієм Залужним.
Мінуси: корупційні скандали у Міноборони
Таких скандалів під час перебування Резнікова міністром було кілька. Наприклад, «яєчний скандал», пов’язаний із закупівлею продуктів харчування для армії нібито за завищеними цінами, через що звільнили заступника міністра та голову одного з департаментів. Тоді оборонне відомство звинувачували, що воно купує найбільш ходові продукти у 2-3 рази дорожче. Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна була до 7 грн за штуку. Картоплю замовили по 22 грн за кілограм, тоді як роздрібна ціна в магазині становить 8-9 грн.
Наступним скандалом стала закупівля Міноборони курток для військових. Нагадаємо, що антикорупційні активісти та депутати парламенту звинуватили керівництво оборонного відомства, що воно сприяло закупівлі одягу для військових за завищеними цінами.
До прорахунків Міноборони при Рєзникові можна занести і недопостачання зброї для армії з боку «Укроборонпрому» та зарубіжних структур, які вже були сплачені з бюджету.
Рєзніков залишиться цінним членом президентської команди
Політолог Володимир Фесенко вважає, що відставкою Резнікова знімається напруга в Міноборони, в якому було допущено багато помилок, у тому числі і корупційні скандали. Водночас експерт думає, що можливе звільнення чинного голови Міноборони – це не покарання, а лише рокірування у системі влади.
– Можливе звільнення Резнікова – це не поступки за критику на його адресу. Його не звільняють, а переміщують на не менш важливу ділянку. Україна зараз не має посла в такій дуже важливій для Києва країні, як Великобританія. Тому й було, можливо, ухвалення рішення призначити туди Олексія Резнікова. Він добре себе зарекомендував як переговорник на «Рамштайні», — вважає політолог.
При цьому Володимир Фесенко впевнений, що Резніков, навіть якщо це станеться, як і раніше, залишиться цінним і шановним представником президентської команди. І згодом він може знову опинитися в Україні на якійсь високій посаді.
Що ж до кандидатури на посаду нового голови Міноборони, то постать голови Фонду держмайна Рустема Умерова обрана невипадково.
— По-перше, за ним не значиться жодних скандалів. А по-друге – він уже займався питаннями постачання важкого озброєння Україні від не західних країн. І він же має добрі особисті стосунки з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом та наслідним принцом Саудівської Аравії Мухамедом. А ці країни зараз дуже важливі для України, – пояснює Володимир Фесенко. До того ж Умеров — представник кримськотатарського народу, що показує, наскільки значуща для Києва тема Криму.
В тему
Міністр оборони Великобританії Бен Воллес оголосив про свою відставку, яку вже прийняв прем’єр Ріші Сунак. «Після довгих роздумів я вирішив попросити дозволу піти у відставку. Після стількох років настав час інвестувати в ті сфери життя, якими я нехтував, і дослідити нові можливості», — пояснив він сам.
Новим головою оборонного відомства країни вже призначено Гранта Шеппса. І це вже п’ята посада Шеппса у британському уряді за рік. Раніше Шеппс був міністром транспорту за прем’єрства Бориса Джонсона, короткий час працював міністром внутрішніх справ при Ліз Трасс, міністром з питань бізнесу до того, як став міністром енергетичної безпеки при Ріші Сунаці.
«Оскільки я приступив до роботи в Міністерстві оборони, я чекаю з нетерпінням роботи з нашими хоробрими чоловіками та жінками зі збройних сил, які захищають нашу національну безпеку. І продовження британської підтримки України у її битві проти путінського варварського вторгнення», — написав він одразу ж після призначення.