Російська пропаганда змінює тактику: як працюють приховані наративи

Російська пропаганда змінює тактику: як працюють приховані наративи

Російська пропаганда змінила фокус з виправдання агресії на підрив віри українців у перемогу. КНДІСЕ попереджає про приховані наративи, спрямовані на дискредитацію влади та послаблення підтримки Заходу.

російська пропаганда змінює акценти, зосереджуючись на політичних аспектах, намагаючись підірвати віру українців у здатність досягти успіху у війні та посіяти сумніви щодо підтримки з боку Заходу. Експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз попереджають про загрозу маніпуляцій суспільною думкою через приховані наративи, спрямовані на підрив морального духу суспільства та армії, пише УНН.

Нині складається ситуація, коли, особливо на тлі загальної політичної обстановки у світі, на інформаційну арену знову виходять прихильники наративів москви. За словами фахівців КНДІСЕ, активізація проросійськи налаштованих українських політиків і пропагандистів відбуласяся тоді, коли в українському медійному просторі почалося активне обговорення майбутніх українсько-російських мирних переговорів.

«Саме у цей період вони активно почали поширювати інформацію, спрямовану на дискредитацію чинної влади та утвердження в масовій свідомості думки про те, що особисті інтереси політичного керівництва держави та небажання втратити владу заважають йому виконувати його обов’язки, зокрема перешкоджають досягненню домовленостей між представниками сторін збройного конфлікту, та унеможливлюють перемовини між ними, а отже і досягнення миру між Україною та російською федерацією», — розповіли в Інституті.

У цьому контексті, за їхніми словами, просуваються наративи, які досить активно культивуються російською пропагандою, про те, що українське політичне керівництво свідомо не погоджується на перемовини з керівництвом рф через побоювання втратити владу, західні партнери України не схвалюють дії української влади та готові змінити її з метою примусити українців піти на поступки на користь рф, а Україна та її керівництво не мають вже тієї підтримки країн Заходу, яку їм обіцяли на початку повномасштабного вторгнення тощо.

Справа Бережної, як приклад виправдання російської агресії

Раніше, за словами експертів КНДІСЕ, російські наративи здебільшого виправдовували повномасштабне воєнне вторгнення в Україну. Яскравим прикладом у цьому контексті може бути справа Олени Бережної — матері екснардепа від «Партії Регіонів» Ірини Бережної.

За інформаціє Київської міської прокуратури, вироком суду жінку визнано винною у державній зраді, а саме в наданні іноземній державі, іноземній організації та їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України. Жінку засуджено до 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна (ч. 1 ст.111 КК України).

Зазначається, що прокурорами у суді доведено, що обвинувачена, яка є громадянкою України та головою української правозахисної громадської організації, після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну надавала допомогу країні-агресору в проведенні підривної діяльності проти України. Зокрема, отримавши завдання від російських кураторів, у лютому 2022 року Олена Бережна як голова української правозахисної організації підготувала лист на ім’я постійного представника рф при ООН Василя Небензі, в якому із застосуванням маніпулятивних технологій розповіла про події, які нібито відбуваються у Києві та в Україні, виправдовуючи таким чином військову агресію росіян.

Олена Бережна писала про те, що «народ України підтримує так звану «спецоперацію рф в Україні», про те, що в Україні почались мародерства, вбивства, грабежі, а також ніби політики офіційно закликають «вбивати росіян», російські куратори у переписці радили жінці «до повної зачистки сидіти вдома».

Надалі, 28 лютого 2022 під час одинадцятої надзвичайної спеціальної сесії Генеральної асамблеї ООН Небензя послався у своїй офіційній промові на цей лист як доказ протиправних дій України.

«Відповідно до висновку експертів за результатами проведення комплексної судової психолого-лінгвістичної експертизи, текст, написаний обвинуваченою для виступу Небензі на одинадцятій надзвичайній спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН, спрямований на розпалювання національної, міжетнічної, соціальної ворожнечі та ненависті, підрив морального духу населення та армії України, внесення розбрату та суспільно-політичну дестабілізацію у державі», — зазначили у прокуратурі у відповідь на запит УНН.

Зміна російських наративів

Експерти КНДІСЕ зазначають, що зараз російські наративи  більше зосереджені на політичних аспектах. «Замість виправдання агресії нині просувається думка, що боротися немає сенсу, що Україна поступово слабшає і зрештою буде змушена піти на перемовини, навіть на невигідних умовах. Це підриває віру суспільства в можливість досягти успіху, що, безперечно, вигідно росії. Крім того, ситуація переходить у військову площину, оскільки такі наративи підривають довіру до Збройних Сил України, знижують упевненість військових у власних силах і здатність протистояти ворогу. Вони також розхитують моральний дух серед військовослужбовців, що нині також є важливим напрямком роботи експертів-лінгвістів», — розповіли у КНДІСЕ.

Пропаганда росії цілеспрямовано використовує найболючіші для українського суспільства теми, намагаючись максимально зіграти на них. При цьому варто враховувати, що третій рік війни підвищує вразливість суспільства до маніпуляцій, оскільки ми відчуваємо вплив воєнних подій на емоційному, психологічному та фізичному рівнях. Послаблення, розхитування, зневіра, провокування конфліктів усередині країни – це все ті аспекти, які рф використовує для досягнення власних пропагандистських цілей.

Роль дослідженнь КНДІСЕ у боротьбі з пропагандою рф

«Лінгвістичні та комплексні лінгвістично-психологічні дослідження є надзвичайно складними, оскільки загрозлива для безпеки держави інформація не завжди лежить на поверхні. Найчастіше вона подається завуальовано, із застосуванням потужних маніпулятивних технологій та пропагандистських мовних і психологічних прийомів, а основна мета цієї інформації – маніпулювання суспільною думкою і формування потрібних маніпулятору поглядів та переконань. Лінгвістичні дослідження вимагають глибокого аналізу, оскільки приховані смисли часто заховані настільки глибоко у підтексті, що навіть досвідчені експерти після ретельного вивчення мовного матеріалу нерідко дивуються масштабам і витонченості застосованих методів і прийомів», — зазначили у КНДІСЕ.

На думку фахівців Інституту, це демонструє, наскільки небезпечною може бути інформація, наскільки серйозну загрозу вона становить через свою маніпулятивну природу. У сучасному інформаційному просторі люди схильні краще сприймати очевидні меседжі, не заглиблюючись у зміст і приховані сенси, які використовують маніпулятори. Саме тому для викриття таких впливів необхідні спеціальні знання судових експертів.

Новости Украины