Розстріляне місто. Ізюм як є після 162 днів окупації

Це місто постраждало найбільше в Харківській області. У ньому не лишилося вцілілих будівель.

Ізюм став другим великим містом, яке ЗСУ деокупували під час «Балаклійського прориву» . Тут лишилося трохи більше третини населення. Скільки мешканців загинуло під час окупації, поки що невідомо. Людей ховали на кладовищі у середмісті цілими сім’ями.

Про невелике місто на півдні Харківської області через війну дізналася вся Україна. «Ворота на Донбас» російська армія нищила з особливою жорстокістю: на житлові будинки скидали авіабомби, місто «поливали» артилерією. Навкруги через бої випалені ліси, зруйновані, за різними оцінками, від 70 до 90% будівель. Від росіян постраждали навіть половецькі баби на горі Кремʼянець. На Ізюм російські окупанти скинули більше ракет і бомб, ніж на Маріуполь. На початку березня окупанти знищили 9-поверхівку, з-під завалів якої пізніше витягли тіла 44 людей.

Росіяни влаштували у місті не одну катівню, знущалися з людей, не дозволяли виїхати на підконтрольну Україні території. Жахи скінчилися 10 вересня, коли ЗСУ викинули окупантів на захід. Наразі правоохоронці фіксують злочини армії РФ, шукають свідків їхніх звірств. До міста повертаються поліція, медики, соціальні служби.

15 вересня в Ізюмі було знайдено стихійне кладовище. Тут поховані цивільні цілими сім’ями і військові, усього більше чотирьохсот людей. Їх ховали під час окупації місцеві мешканці. Наразі триває ексгумація тіл, після чого почнеться ідентифікація. 

Ізюм хоче жити і сподівається на відновлення.

Побут. В Ізюмі наразі немає електропостачання, води, газу, не працює каналізація. Інтернет забезпечують лише військові модулі Starlink. Електропостачання обіцяють відновити за тиждень, український мобільний зв’язок — за два-три дні. Невдовзі мають відновити пенсійні та соціальні виплати, точну дату чиновники не називають. Працює центральна лікарня та кілька сімейних лікарів. Місто закрите на в’їзд та виїзд, йде зачистка від залишків російських окупантів. 

Хто брав участь у звільненні. 92 механізована бригада ім. Сірка, 93 бригада «Холодний Яр», 1-ша окрема штурмова рота ДУКу ПС «Вовки Да Вінчі», 25-а повітряно-десантна бригада, 80-а окрема десантно-штурмова бригада, спецпідрозділ ГУРу «Кракен», добровольчий батальйон «Карпатська Січ», підрозділи Нацгвардії і тероборони.

Влада. Росіяни у квітні захопили місто не без допомоги колишніх місцевих міліціонерів та лісників, які показали їм переправу через річку. На співпрацю з окупантами пішли колишній міліціонер Владислав Соколов, якого призначили місцевим гауляйтером, а також депутати міськради Анатолій Фомічевскьий та Юрій Козлов і колишній мер міста Олександр Божков. Вони встигли втекти до Бєлгорода. Безліч колаборантів — йдеться, насамперед, про вчителів та поліцейських, які погодилися співпрацювати з окупантами — втекти не встигли. За даними міської ради, як мінімум один директор школи, який видавав дітям російські атестати, лишається в місті. Зрадниками займаються поліцейські. 

Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua ПопереднійНаступний

Джерело

Новости Украины