За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Суспільне Тернопіль
Минає 81 рік з початку масових розстрілів людей у Бабиному Яру. Біля пам'ятника жертвам Голокосту, що в Петриківському лісі, зібралися люди, щоби вшанувати пам'ять розстріляних. Про це розповів Суспільному голова обласної організації "Єврейська община" Олексій Кайзер.
За його словами, на місці цього пам’ятника в роки другої Світової війни був яр і великі окопи. Там розстрілювали євреїв і тих, хто їм допомагав.
"Всюди були розстріли, в Тернопільській області нараховували понад 90 таборів. Серед населення Тернопільської області до 1939 року 71% становили євреї. У Тернополі і в інші дати розстрілювали. Два дні перед тим, зокрема, був розстріляний головний равин Тернополя в синагозі, розміщеній на Паращука, 2. Ціла родина була розстріляна 26 числа. У моєї мами в батька вся родина загинула, тільки лишився він, бо був на навчанні в Австрії на той час".
Щороку цього дня приходить сюди тернополянка Лілія Харах.
"Перший розстріл євреїв у Тернополі відбувся 4 липня 1941 року біля медінституту. Там є зараз пам'ятна дошка. Тернопільське гетто проіснувало до липня 1943 року", – говорить жінка.
Родичів Лілії Харах розстріляли в Кременці.
"Мій батько – з Кременця, там загинула його перша сім’я. Це трагічна історія. У кременецькому УПА переховували багато євреїв. Тьотю, батькову сестру зі сином, встигли вивезти в ліс, а жінку і дочку батькову… Вони жили – сім’я українська з одного боку, і сім’я українська з іншого була. Одна українська сім’я їх вже забрала до себе, щоби вивезти в ліс, а друга сім’я виявилися зрадниками. Розстріляли і батькову сім’ю, і українську сім’ю".
За два дні, 29 і 30 вересня 1941 року, в Бабиному Яру нацисти розстріляли 34 тисячі євреїв. Загалом, у цьому урочищі було вбито майже 100 тисяч євреїв, також українців, поляків, ромів.
За словами Олексія Кайзера, в єврейській общині на сьогодні є майже 800 людей. Після 24 лютого на Тернопільщину переїхало 150 сімей євреїв-переселенців.