Розвідник, поет, фотограф — мама загиблого за Україну воїна розповіла про сина

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Філіп Васильєв із Житомира — 24-річний командир загону Сил спеціальних операцій із позивним "Фенікс" — загинув у червні 2022 року, виконуючи бойове завдання на передовій. Воїна посмертно нагородили орденом Данила Галицького — за відвагу та вірність присязі. Його мама Олена Васильєва розповіла Суспільному про сина — яким він був, коли ріс, про що мріяв та як ішов до мети.

За словами Олени Васильєвої, її син Філіп у військовий стрій офіцером став ще до початку повномасштабного вторгнення військ РФ. З перших хвилин 24 лютого 2022 року він вже виконував бойове спецзавдання. Мама військовослужбовця досі пам'ятає телефонний дзвінок сина зранку, коли розпочалося повномасштабне вторгнення російських військ.

"Філіп зателефонував мені о 04:30 і сказав: "Мамо, прокидайтеся. Війна прийшла в наш дім. Вам усім треба їхати. Як вони зайдуть до Житомира, то вас усіх уб'ють". А я йому відповіла, що ми нікуди не поїдемо і будемо чекати на нього вдома. І ми його чекали", — розповіла Олена Васильєва.

Олена Васильєва, мама загиблого за Україну воїна Філіпа Васильєва, Житомир, травень 2025 року. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Згодом, пригадує Олена, вона часто спілкувалася з сином телефоном. Але жодного разу Філіп не розповідав, де саме він перебуває.

"Коли я його запитувала, де він є, то у відповідь він мені говорив: прочитай подумки вірш Тараса Шевченка: "Реве та стогне…". І я розуміла, що він у Дніпрі. Значить, там вони виконують спеціальну операцію. Для них було важливо, щоб про них ніхто нічого не знав і щоб не розуміли, де вони", — сказала Олена Васильєва.

Філіп Васильєв під час виконання чергового бойового завдання на передовій, 2022 рік. Фото надала Олена Васильєва

Філіп Васильєв під час виконання чергового бойового завдання на передовій. Фото надала Олена Васильєва

Востаннє вона розмовляла з сином 5 червня 2022 року о 15:00.

"Ми дві години з ним говорили, а ввечері о 19:04 подзвонили не мені, а чоловікові й сказали, що наш син загинув при виконанні бойового завдання. І все. Наш Філіп завжди говорив, що у його мами хворе серце, а тому їй не потрібно всього знати…", — пригадала жінка.

Олена Васильєва розказала, що Філіп з дитинства мріяв про військову кар’єру. Хоч і вступив на юридичний факультет Київського Національного університету імені Траса Шевченка. Згодом, каже, за покликом серця і з благословення батьків перевівся до Житомирського військового інституту імені Сергія Корольова. Там він навчався на фахівця Сил спецоперацій. Коли був курсантом, займався спортом: п'ятиборством та плаванням та захоплювався фотографуванням. А ще — редагував книжку про історію інституту.

Філіп Васильєв під час навчання у Житомирському військовому інституті імені Сергія Корольова. Фото надала Олена Васильєва

Філіп Васильєв серед курсантів Житомирського військового інституту імені Сергія Корольова у Києві. Фото надала Олена Васильєва

Курсанти Житомирського військового інституту імені Сергія Корольова у Києві. Світлина Філіпа Васильєва із книжки про інститут. Фото надала Олена Васильєва "Коли він вступив до військового інституту, то, пригадую, був неабияк щасливий. Він тішився цим, як дитина тішиться давно омріяною іграшкою, яку отримала. Ми знали, що, окрім навчання, він працює у пресслужбі навчального закладу і що займається фотографуванням. Він із фотоапаратом не розлучався 24 на 7. Також писав вірші. А от про те, що редагує книжку, ми не знали. А в книжці він був серед авторів. Літературний редактор — Філіп Васильєв. І світлини у книжці всі його", — розповіла Олена.

Із фотоапаратом Філіп Васильєв не розлучався 24 на 7. Фото надала Олена Васильєва

Командир загону Сил спеціальних операцій Філіп Васильєв у Житомирі. Фото надала Олена Васильєва

Із фотоапаратом Філіп Васильєв не розлучався 24 на 7. Фото надала Олена Васильєва

Після випуску у 2020 році Філіп служив у Головному управлінні розвідки Міноборони України, — сказала мама воїна. За 9 місяців несення служби став старшим лейтенантом, склав англійську, щоб бути перекладачем у підрозділі.

"Філіп дуже поспішав жити. Ми з чоловіком його не раз запитували, куди він так поспішає і куди так запізнюється. Інші військові, щоб отримати звання, 3-4 роки служать, а він за 9 місяців його отримав. А Філіп тільки усміхався та відповідав: "А хіба вам буде погано, коли я у 30 генералом стану?", — пригадала мама розмову із сином у перші роки його військові служби.

Філіп Васильєв — курсант Житомирського військового інституту імені Сергія Корольова. Фото надала Олена Васильєва

За словами мами, Філіп був не тільки зразковим військовим і оборонцем України, а й ще люблячим сином та братом. Наймолодшу сестричку Варвару він обожнював, — розповіла Олена Васильєва.

"Він часто говорив, що чекав на неї 21 рік. Вона й досі для нього відкладає цукерки, які він любив. Сестра завжди говорила, що йде до "татки". Філіпа вона називала так дуже лагідно — "татка". Вона дуже на нього схожа, але вона дівчинка", — пригадала мама загиблого воїна Олена Васильєва.

Військовослужбовець Філіп Васильєв на позивний "Фенікс" загинув 5 червня 2022 року напередодні ротації. З полеглим воїном у Житомирі попрощалися 8 червня 2022 року.

Друзі та побратими Філіпа Васильєва на його могилі в Житомирі. Фото надала Олена Васильєва

22 лютого 2023 року родині загиблого за Україну військовослужбовця Філіпа Васильєва передали державну нагороду — орден "Данила Галицького" (посмертно).

Орден «Данила Галицького», яким нагородили військового із Житомира Філіпа Васильєва (посмертно). Фото надала Олена Васильєва

Новости Украины