За інформацією: Суспільне Дніпро.
Свято-Вознесенський собор у Новопавлівці після обстрілів РФ. Суспільне Дніпро
Архітекторка Надія Лиштва розповіла: храм в Новопавлівці звели на початку 20 століття, однак за декілька років, з приходом радянської влади, будівлю перетворили на молочний завод.
"Було повністю демонтовано бані, куполи. Розписи та все інше не зберіглося. Десь тільки на початку 2010 років приватний власник молокозаводу передав цю будівлю релігійній громаді", — пояснила вона.
Членкиня Експертної комісії з питань обліку об’єктів культурної спадщини Надія Лиштва. Суспільне Дніпро
За словами вчителя історії з Новопавлівської громади Вадима Бондика, храм побудували жителі села Підгородного, яке раніше розташовувалось поруч з Новопавлівкою та згодом приєдналось до неї.
"Тут два села у Новопавлівській громаді: село Новопавлівка по лівий берег річки Солоної, а село Підгородне по правий берег. І це храм села Підгородного. Будували його не один десяток років", — зазначив чоловік.
Вчитель історії у Новопавлівському ліцеї Вадим Бондик. Суспільне Дніпро
Подібних храмів на Дніпропетровщині майже не залишилося, бо їх так само відбирала та перебудовувала радянська влада, зазначила архітекторка.
"Музеї, навчальні заклади, старі будівлі – це перші цілі. Бо якщо знищити культуру, то можна потім сказати, що України ніколи не було. Руйнування дуже значні, стіни там правда дуже міцні її реально відбудувати, якщо селище не будуть знищувати", — розповіла Надія Лиштва.
Пошкодження у Свято-Вознесенському соборі після атаки КАБами. Суспільне Дніпро
Як зазначив Вадим Бондик, собор зміг вистояти завдяки особливій суміші під час будівництва.
"Така інформація була, що курячі яйця додавали у суміш. Суміш була вапняково-піщана і плюс яйця, і вийшла така міцна споруда. Ця суміш вона не сиплеться, вона міцна, стійка до сонячного проміння, до морозу", — розповів він.
Будівля Свято-Вознесенського собору у Новопавлівці після ударів РФ. Суспільне Дніпро
Земська школа
Ще один удар КАБами знищив Земську школу, якій було понад 130 років. Від російської атаки в будівлі знесло дах, вибило всі вікна та пошкодило стіни.
"Було багато війн на цій території і це все, що залишилося від згадки цього минулого. Кожен дощ, кожні сезонні перепади погоди, це дуже великі руйнування пам’ятки", — зазначила архітекторка.
Земська школа у Новопавлівці після обстрілів РФ. Суспільне Дніпро
Наприкінці 19 століття цю будівлю звели як міністерське училище, розповіла Надія Лиштва. За її словами, тут діти, які закінчили початкову школу, могли продовжити здобувати освіту.
"Не просто рівень читання, граматиці вчать. Там йде і математика, і географія, складніші дисципліни. Це доволі велика для села школа, тому що вона двоповерхова. З підвалом, і не в кожному населеному пункті такі є, вони одиничні", — сказала вона.
Будівля школи після удару КАБами. Суспільне Дніпро
За словами Вадима Бондика, будівля школи вистояла під час Другої світової війни та якби не російські удари, могла б простояти ще з десяток років.
"Якби не бомбардування, вона пережила б, можливо, ще не один десяток років. У період Другої світової війни ці будівлі не були зруйновані. Таких руйнувань, як от сьогодні їй не було нанесено. Армія ворога вона взагалі не звертає уваги ні на історичні будівлі, ні на сучасні будівлі, навіть не звертає уваги на людей", — сказав він.
Вибиті вікна у Земській школі після удару РФ. Суспільне Дніпро
Як зазначив історик, військові РФ б'ють по будівлі не вперше. До цього через одну з атак у Земській школі вибило вікна.
"Перші обстріли центру села вже наносили руйнування вікнам, а уже останній приліт, коли авіабомба прилетіла у межах лікарні, вона нанесла великі руйнування. З південної сторони останні роки був тренажерний зал, який досить прекрасно був відремонтований. Там було нове обладнання і звідти вийшов не один чемпіон України (з пауерліфтингу — ред.). На жаль, там все зруйновано", — розказав чоловік.
Будівля школи після удару КАБами. Суспільне Дніпро
Зараз Земська школа ще підлягає реставрації, зазначила архітекторка Надія Лиштва. Однак, допоки тривають бойові дії, зробити це – неможливо.
Авторка — Сніжана Салівон
Читати ще
Читати ще
Для відбудови Дніпропетровщини знадобиться майже 200 років: скільки це коштуватиме та які рішення пропонує місцева влада