За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Дитячий садочок «Вогник» у Хмельницькому не працює від 24 лютого минулого року через відсутність укриття. Фото: Суспільне Хмельницький
Будівництво протирадіаційного укриття на 200 людей в Хмельницькому дошкільному закладі № 23 "Вогник" мали розпочати в жовтні. Принаймні, так обіцяли батькам тутешніх дошкільнят представники міської влади, розповідає батько чотирьох дітей Микола Данілов. За його словами, зачинений від початку повномасштабного вторгнення садок створює всім багато незручностей, і коли вони закінчаться — невідомо.
Хмельничанка Марина Бех — мати двох дітей. Одна дитина відвідує дитячий садок, іншій — три місяці. Садок в її мікрорайоні зачинений, бо немає укриття, тож жінка вимушена з дитячим візочком водити або возити тролейбусом старшого сина за кілька зупинок громадського транспорту в інший заклад, який, каже, переповнений.
"Дві групи разом, це приблизно до п'ятдесяти діток. Є такі батьки, які не водять дітей в садочок, є такі, які перевели в інші садочки. Оскільки в мене маленька дитина, то я не маю змоги перевести сина в інший садочок, який ще далі від домівки", — розповідає жінка.
Мати дошкільняти Марина Бех хоче, аби дитячий садочок біля їхнього дому запрацював якнайшвидше. Фото: Суспільне Хмельницький
Марина каже: вона і інші батьки хочуть, аби їхній садочок "Вогник" нарешті запрацював.
"Ми би вже хотіли в нього ходити, вже. Але немає сховища. Нам тільки одні обіцянки, обіцянки, і все, і більше нічого", — говорить молода мама.
Батько дівчинки, якій два з половиною роки, каже: вимушені ходити на роботу і будити дитину вдосвіта, щоб встигнути в садок за п'ять зупинок від дому.
"Шкода цих малюків, які зараз вимушені їздити, вибачте, чорт знає куди так далеко… Дружина на тролейбусі зранку її відвозить в садочок. Будить о сьомій годині, без чогось сім, щоб на восьму тридцять встигнути в садочок. Ви ж розумієте, що це ще маленька дитина?", — обурюється тато Вадим.
Репортаж з батьківських зборів біля дитячого садочку "Вогник" та про ситуацію з будівництвом укриттів у освітніх закладах Хмельницької громади
Батько чотирьох дітей-школярів та дошкільняти Микола каже: віддалені освітні заклади — це також небезпека.
"От коли тривога, мені треба забирати яку дитину — старшу чи молодшу? Чи просто чекати, прилетить чи не прилетить? Тут перебігла, взяла зібрала, завела додому і старшу по дорозі забрала", — каже багатодітний тато Микола Данілов.
Батьки дошкільнят, які до 24 лютого минулого року відвідували дитячий садок "Вогник" у Хмельницькому, уже втретє проводять колективні збори, на які запросили представників міської влади. Питання, кажуть, одне й те саме від початку війни — облаштування укриття.
Збори батьків біля садочку «Вогник», на яких присутні заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак (на фото зліва) та начальниця управління капітального будівництва Хмельницької міськради Тетяна Поліщук (на фото справа). 12 жовтня 2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький
Під садком немає підвалу, де можна було б облаштувати укриття, немає й будинків за сто метрів, куди б можна було водити дітей під час тривоги, а недіюча котельня, яку спочатку вирішили переобладнати під сховище, не відповідає вимогам до укриття. Тому вирішено було на її місці будувати нове протирадіаційне укриття, каже Тетяна Поліщук, начальниця міського управління капітального будівництва, яке є замовником зведення об'єкту.
"Будівля укриття має бути підземна. Котельня на подвір'ї садочка буде знесена, всі ігрові майданчики — демонтовані. На тому місці вириється здоровенний котлован і буде будуватися укриття на понад 700 квадратних метрів, з двома входами. Відповідно до нормативів, там буде і вентиляція, і опалення, і санвузли, і приміщення для розігріву їжі. В понеділок, 16 жовтня, в системі "Prozorro" буде оголошено тендер на це будівництво. Там сім днів дається на подачу документів щодо участі в тендері, потім ми розкриємо подані пропозиції на оголошену закупівлю та будемо розглядати документацію, подану забудовниками та визначати переможця. Після оголошення переможця в тендерній закупівлі, ще сім днів, відповідно до закону, дається на оскарження, а далі з переможцем буде укладатись договір, він отримає дозвільні документи на початок будівництва", — говорить Тетяна Поліщук.
Дитячі майданчики, які нині є в садочку «Вогник», під час будівництва підземного укриття мають бути демонтовані. Саме ж укриття має виконувати подвійну функцію та в подальшому використовуватися в освітньому процесі. Фото: Суспільне Хмельницький
Марина Бех каже: остання така зустріч відбулася 18 серпня. Тоді їм обіцяли, що будівництво почнеться уже в жовтні.
"Нам постійно кажуть — з понеділка, завтра вирішиться питання. Але не уточнюють, з понеділка якого року. Мої та усіх батьків емоції уже на межі", — каже жінка.
Тетяна Поліщук поянює: дотримуються всіх законних процедур, а це — час. Заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак додає: гроші на будівництво депутати міської ради виділили, це понад 37 з половиною мільйонів гривень, тепер чекають пропозицій будівельників.
"Ті тендери, які ми оголосили, вони відбулися. Це вже по трьох закладах учасники були, і вони вже починають роботи. В мене є оптимізм, хоча й такий, стриманий оптимізм, що й тут так відбудеться. В нас немає ще практики тендерів, на які ніхто не прийшов", — каже Михайло Кривак.
Начальниця управління капітального будівництва Хмельницької міськради Тетяна Поліщук каже, що тендер на будівництво укриття в хмельницькому садочку «Вогник» буде оголошено вже 16 жовтня, утім коли його реально збудують — питання в умовах воєнного часу дуже складне. Фото: Суспільне Хмельницький
Зі слів Тетяни Поліщук, із понад п'ятдесяти будівельних організацій Хмельницького в останньому тендері на будівництво комунального об'єкту взяв участь всього один забудовник. Тому про строки будівництва, які за нормами мали б тривати дев'ять місяців, наразі нічого сказати не може.
"Іде тотальна мобілізація чоловіків до лав ЗСУ, а на будівельні компанії бронь не накладається. Сьогодні зайде забудовник, а в нього завтра працівників призвуть до армії, тому говорити про якісь конкретні терміни будівництва наразі неможливо", — каже Тетяна Поліщук.
Виконувачка обов'язків директора міського департаменту освіти Ольга Кшановська каже: досі таких укриттів не будували, тому планування затягнулося в часі.
"Ми планували, що це буде до трьох місяців, але проєктування зайняло більше трьох з половиною місяців. Це має бути будівля подвійного призначення, аби по завершенню воєнного стану ці приміщення можна було використовувати і під час освітнього процесу", — говорить Кшановська.
За її словами, у п'яти освітніх закладах Хмельницької громади планують будівництво нових протирадіаційних укриттів подвійного призначення. Ще в чотирьох під укриття реконструюють наявні будівлі та приміщення.