Шанси Байдена на президентських виборах залежать і від України

Шанси Байдена на президентських виборах залежать і від України

Фото: REUTERS/Kevin Lamarque

У США розпочалася підготовка до президентської виборчої кампанії. Дональд Трамп вже підтвердив свій намір вдруге боротися за президентську посаду, Джон Байден найближчим часом також  оголосить про це. KP.UA з’ясовувала, які шанси на перемогу у чинного президента США.

Не поспішає висуватися

За даними телеканалу NBC News, поспішати із публічною заявою про висунення на другий термін президент США не буде. Для цього є дві причини: увага до кримінального переслідування експрезидента США Дональда Трампа від Республіканської партії та дебати з республіканцями у Конгресі щодо видатків бюджету на 2024 рік.

В оточенні Байдена кажуть, що затримка дозволяє йому «зберегти можливість» у разі непередбачених обставин відмовитись від висування та підтримати іншого кандидата від демократів, зазначає NBC News.

CNN уточнює, Джо Байден поки що не визначився з датою висування, місцем передвиборчого штабу та керівником кампанії. За словами джерел CNN, Джо Байден публічно оголосить про участь у виборах улітку 2023 року.

Плюси та мінуси Байдена

Сам Байден ставить собі у заслугу створення 517 тис. робочих місць за січень 2023 року, рівень безробіття (3,4%) у 2023 році, який є найнижчим з 1969 року, та відновлення лідерства США у світі. Зростання популярності президента США також збіглося із падінням цін на бензин та загальним послабленням інфляції.

— Байден пережив багато штормів: цілком зрозуміло, що пандемія добігає кінця, ми маємо найкраще зростання робочих місць за десятиліття, інфляція, ймовірно, йде на спад, і він контролює ситуацію в Україні не менш ніж майстерно, — вважає старший науковий співробітник Інституту Брукінгса Елейн Камарк.

Подальша підтримка України також допомогла б Байдену відновити віру у його лідерство у питаннях зовнішньої політики та національної безпеки після хаотичного виведення військ із Афганістану.

Але в цей же час по рейтингу схвалення діяльності Байдена вдарив скандал із секретними документами у його будинку в Делавері та приватному офісі, що стало «подарунком» для республіканців, які потерпають від такого ж скандалу з Дональдом Трампом.

Також багато американців розчаровані досить високою інфляцією (6,5%) у грудні 2022 року, хоча демократи вважають, що вона сповільнюється.

CNN вказує, що негативні погляди на Байдена в американців пов’язані з його особистими якостями. Телеканал наголошує, що 67% виборців впевнені, що у політика не вистачить витривалості та різкості для ефективної роботи. Крім цього, проти нього працює його вік.

— Коли вам нещодавно виповнилося 80 і ви вже найстаріший президент в американській історії, люди інстинктивно не пов’язують вас зі словом «майбутнє», — вважає колишній головний політичний стратег Обами Девід Аксельрод.

Рейтинги не найкращі

Видання Politico повідомило, що рейтинг схвалення роботи Джо Байдена на посту президента США  близько 40%, що попереджає про його низькі шанси на переобрання у 2024 році. Видання пише, що нові опитування громадської думки показують, що рейтинг схвалення Байдена на тому ж рівні, що був у його попередників, які намагалися повторно переобратися, але зазнали невдачі. Водночас Джо Байден офіційно ще не оголошував про намір йти на другий термін.

А телеканал CNN дає ще менші показники чинного американського президента. Лише 31% громадян США бажають, щоб президент країни Джо Байден пішов на другий термін у 2024 році. За опитуванням телеканалу, 69% американців не хочуть переобрання політика на наступних виборах. Як зазначається, загалом підтримують Байдена лише 42% жителів США, а негативно ставляться до президента 57%.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:

— Що стосується шансів Байдена на перемогу, то на його користь працює те, що він поки що єдиний кандидат від демократів. Він має підтримку в партії, з якою він може розпочинати виборчу кампанію. Але результати виборів залежатимуть від багатьох чинників. Приміром, успіх України у війні стане успіхом і Байдена, і він зможе собі це записати в плюс.

Для України, звичайно ж, краще перемога Байдена. Він знає всю ситуацію, і саме за його президентства США стали основним союзником нашої країни. А нинішні заяви Дональда Трампа щодо завершення війни та поступок України викликають багато питань.

Джерело

Новости Украины