За інформацією: Суспільне Рівне.
Фото: Мар’яна Олійник
У етнопарку Ладомирія утеплили 200-річну хату, яку в середині 2021 року привезли із Рівного. Спосіб, у який її підготували до зими, керівник громадської організації "Центру дослідження та відродження Волині" Володимир Дзьобак називає давньою технологією. Такі хати називають "митими".
Півтора місяця пішло на утеплення хати, в цей час її від огляду не закривали.
Процес утеплення хати. Фото: Ладомирія
Традиція саме таким способом готувати хати до зимівлі побутувала у деяких селах Здолбунівського району, наприклад, у Малих і Великих Мощаницях, Білашеві.
"Така була традиція, де стовбури лишали природним кольором, а між стовбурами зароблювали глиною. І потім вони її білили сумішшю вапна із синькою. Ось цю традицію ми хотіли відродити. Бо по Волині були повністю сині хати", — розповів Суспільному Володимир Дзьобак.
Процес утеплення хати. Фото: Ладомирія
За його словами, радивилівські майстри вичистили і вимили бруси, між ними заклали паклю, зверху глина, вапно, а потім пофарбували синькою.
Процес утеплення хати. Фото: Ладомирія
Чисті бруси обробили олійним розчином.
Що відомо
- Хата, яку утеплили в етнопарку, має чотирисхилий дах. Її навесні 2021-го привезли з Рівного до Радивилова, щоб зберегти та відреставрувати. Хаті орієнтовно 200 років, раніше вона стояла на вулиці Шевченка, 113. Орієнтовна площа хати – 120 квадратних метрів.
Ми у Twitter