Дисфункційна маткова кровотеча — це протиприродна кровотеча, яка з’являється у жінки при зміні гормонального контролю менструального циклу. Причини, які спричиняють дисфункційні кровотечі, різні — від стресу до пухлин. Деякі з таких кровотеч можуть мати серйозні наслідки для організму, інші небезпеки не становлять, але відрізнити їх зазвичай може лише фахівець, тому у разі кровотечі з ним потрібно проконсультуватися.
За посиланням докладна інформація про консультацію у гінеколога: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/ginekolog-konsultaciya/
Чим дисфункційна маткова кровотеча відрізняється від функційної?
Іноді дисфункційну маткову кровотечу називають аномальною, і це її точна характеристика: вона інша, ніж нормальна менструація. Відмінності бувають наступні:
- кількість крові: більше або менше звичайного;
- час появи: між менструаціями, після статевого акту, під час фізіологічної затримки;
- тривалість: 1–2 дні замість звичайних 4–5 або, навпаки, 8-–10 днів;
- вид виділень: незвичайний колір, консистенція, домішки.
Ознаки дисфункційної маткової кровотечі
Іноді вважають, що дисфункційні кровотечі не пов’язані з менструацією, але це не так і менструальна кровотеча також може бути дисфункційною. Нормальним вважають менструальний цикл тривалістю від 21 до 35 діб від першого дня менструації до першого дня наступної менструації. Менструальна кровотеча триває від трьох до семи днів, але інтенсивною вона є перші день-два, а тоді кількість виділень поступово зменшується. Менструація не має супроводжуватися інтенсивним болем, виняток — підлітки, у яких цикл ще встановився. Все, що відрізняється від цього, вважається дисфункцією.
Американське суспільство акушерів та гінекологів так визначає ознаки дисфункційних маткових кровотеч:
- Надмірна кровотеча, яка називається менорагією. Вона триває понад сім днів, інтенсивність — більше однієї прокладки або тампону на годину.
- Цикл, довший за 35 днів і коротший за 21 день.
- Нерегулярний цикл. Ідеально регулярний цикл зустрічається досить рідко, але до відхилень належать коливання понад сім днів.
- Менструальні виділення, що відрізняються від звичайних текстурою і кольором: занадто великі згустки, зміна їх текстури, зелені або сіруваті виділення, рідкі.
- Болючість. Помірна болючість у перші два дні менструації нормальна, такий біль можна зняти звичайними знеболювальними засобами. Якщо біль настільки інтенсивний, що вибиває з колії і його не можна зняти безрецептурними препаратами, це є патологією.
- Кровотеча між менструальними циклами.
- Кров’янисті виділення зі статевих шляхів, пов’язані з будь-якими зовнішніми чинниками, наприклад, сексом або фізичним навантаженням.
Коли дисфункційна маткова кровотеча безпечна
Є лише кілька станів, коли дисфункційні кровотечі не свідчать про проблему:
- Невелика кровотеча під час овуляції. Причиною є зниження рівня естрогену. У більшості жінок це не має наслідків, в інших може спричинити появу домішку крові у вагінальних виділеннях: вони можуть містити прожилки крові або стати рожевими.
- Імплантаційна кровотеча під час настання вагітності. Вона може відбутися коли ембріон прикріплюється до ендометрію. Вона не буває інтенсивною, але все ж таки її можна прийняти за мізерну менструацію, оскільки може відбуватися приблизно в той час, коли очікується початок циклу.
- Перименопауза. Це період підготовки організму до менопаузи, спричинений зниженням рівня статевих гормонів. Порушення менструального циклу — перша та основна ознака вступу жінки в цей період. Зазвичай перименопауза починається після 40, але буває ранньою, після 35 років, а також передчасною — вже після 30 років.
Усі інші випадки потребують консультації з лікарем. Вона не буде зайвою і тоді, коли кровотеча підходить під опис безпечної, але впевненості у цьому немає.
Автор: Каверіна Вікторія Олексіївна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83