Щоб дитина не зникла. Правила безпеки і спілкування

Коли зникає доросла людина – це завжди неймовірний стрес для його рідних, друзів, колег. Коли зникає дитина – це фактично трагедія, навіть зважаючи на те, що в абсолютній більшості випадків правоохоронці повертають дітей додому живими і неушкодженими. Адже кожна хвилина пошуків й очікування додає сивого волосся. У Міжнародний день зниклих дітей пропонуємо ключові поради для них та їхніх батьків.

Скільки дітей зникає в Чернігові

Зникнення дитини, на жаль, доволі розповсюджений інцидент. І за останні роки в Чернігові кількість таких випадків зростає. За даними Національної поліції, у 2016 році було зареєстровано 121 заяву, у 2017-му – 157, у 2018-му – 162. Позаминулого року правоохоронці вже шукали 276 неповнолітніх чернігівців, а минулого – 236. Станом на травень 2021 року зникнень стало менше – поки що їх було 58. Разом виходить 1010 за останні 5 років і 4 місяці.

Повідомляйте про зникнення негайно

На щастя, у всіх цих випадках пошукові команди знаходили неповнолітніх живими. Але кожного разу рахунок може йти на хвилини чи навіть секунди. Зокрема, нещодавно в Чернігівському районі по тривозі було піднято поліцейських, які шукали трирічну дитину. Прочісували ліс і знайшли її по пояс у болоті. Наляканою, але живою. Важко уявити, що було, якби батьки не зателефонували в поліцію, а шукали самі.

Поліція наголошує: пошуки починаються відразу після надходження заяви. Більше того, це стосується навіть дорослих людей, а міфи про «почекайте три дні, може сам повернеться» виникають на порожньому місці.

Повідомляти потрібно негайно – щойно виявили відсутність дитини там, де їй належало бути. Щодо кількості залучених у пошуках поліцейських, то вона завжди різна і залежить від конкретної ситуації та обставин зникнення.

Правило СОС, правило трьох Н

Не менш важливим, ніж організація пошуків, зауважують у Чернігівській філії пошуково-рятувальної волонтерської асоціації, є навчання батьками дитини, що вона має робити у разі, якщо загубиться. Аби дитині було легше запам’ятати, представники асоціації розробили правила, які легко сприйматимуть навіть дошкільнята: правило СОС і правило трьох Н.

Правило СОС

СТІЙ. Щойно зрозумів, що загубився, не бачиш дорослих, з якими був, або не впізнаєш місцевість, – негайно зупиняйся. Чим далі від місця зникнення відійде дитина, тим важче буде її знайти. Поясніть дитині, що відійти від місця, де вона загубилась, можна тільки з поліцейським.

ОЗИРНИСЬ. Подивися навкруги. Можливо, ти побачиш дорослих, з якими був.

СМІЛИВО ЗАКРИЧИ. Не бійся кричати і не бійся свого голосу. У даному випадку це твоя зброя – використай її. Поклич маму або тата, можливо вони тебе почують. Якщо цього не сталося – згадуй пункт 1 і залишайся на місці.

Більшість дітей соромляться кричати чи кликати на допомогу. Потрібно пояснити: коли дитина відчуває небезпеку, не треба боятися чи соромитися кричати. Бажано відрепетирувати це.

Правило трьох Н

• Ніколи
• Ні з ким
• Не йди

Дитині важко розрізнити хороших та поганих людей. Знайомі та незнайомі люди – поняття теж відносне. Тому дуже важливо пояснити це правило. Придумайте з дитиною кодове слово, за яким вона може розрізнити, чи це дійсно батьки послали знайомого/незнайомого її забрати, чи ні.

Безпечні дорослі, до яких можна звернутись по допомогу: поліцейські, медики, пожежники, охорона, продавці в аптеці чи крамниці, мами з маленькими дітьми. Потрібно попросити про допомогу, сказати, що загубився та шукаєш батьків, назвати їхні імена та прізвища, номери телефону. Поліції можна назвати адресу проживання.

Правила, друзі, техніка

У минулому році на Бюджет участі була подана ініціатива зі створення добровольчого пошукового загону, який би став інструментом надання взаємної допомоги і координування дій чернігівців при розшуку зниклих. Перед тим учасники такого загону мали би пройти тренінги і отримати сертифікат. Тоді, на жаль, цей проєкт не зібрав достатньої кількості голосів чернігівців і не отримав фінансування. Але ініціатива не зійшла нанівець. Сьогодні авторка проєкту Наталія Чусь – волонтерка громадської організації «Волонтерська пошуково-рятувальна асоціація» і мама двох дітей – дає поради як уникнути небезпечної ситуації:

– Перше – це разом з дитиною добре запам’ятати прості правила, які вчать її не йти з чужими, стояти на місці і гучно кликати у разі, якщо загубилася, моделюють інші потенційно небезпечні ситуації, можливі для її віку. Ці правила треба час від часу разом з дитиною повторювати, моделювати різні ситуації. Плюс, батькам не зайве завжди мати в телефоні актуальні фото своєї дитини, в її сезонному одязі.

Друге – і, мабуть, це головне – взяти за правило завжди дізнаватися й мати з собою імена та телефони приятелів дитини. А якщо це вже підліток – то з ким і до кого йде, де буде тощо. Потрібно спілкуватися, знаходити спільну мову і такий баланс, при якому син чи донька будуть розуміти, що це з вашого боку не зайва цікавість і не обмеження їхньої свободи, а захист їхнього життя.

І третє – я дуже раджу всім використовувати ті технічні рішення, які завдяки прогресу вже стали доступними всім. Найлегше – це гугл-карти або інші застосунки у смартфоні, які дозволяють обмінятися доступом до своїх геоданних і маршрутів. Так можна бачити, де дитина знаходиться зараз. Трохи складніше, але теж доступно – купити і налаштувати геомітку з GPS-навігацією, яку можна, наприклад, навіть вшити в дитячий одяг. Це, до речі, можна порадити і родинам літніх людей, якщо ці люди мають проблеми з пам’яттю і можуть загубитися.

Звичайно, все це не панацея – але значно підвищить безпеку наших дітей у багатьох ситуаціях.

Правила для дітей

Дорога додому:

1. Завжди повертайся вчасно або попереджай батьків, що запізнюєшся.

2. Ніколи не розмовляй та нікуди не йди з незнайомими людьми (правило трьох Н). Навіть якщо дорослий обіцяє щось подарувати або просить про допомогу.

3. Намагаються кудись відвести – голосно кричи! «Я вас не знаю! Це не мій тато/мама!»

4. Ходи додому завжди одним і тим самим шляхом по освітлених вулицях.

Транспорт:

1. Якщо залишився на зупинці, а дорослий поїхав – стій на місці! За тобою обов’язково повернуться. Домовся про це з батьками заздалегідь.

2. Якщо дорослий вийшов на зупинці, а ти поїхав далі, вийди на наступній зупинці і чекай, за тобою приїдуть. Домовся про це з батьками заздалегідь.

3. Поїхав далеко? Звернись за допомогою до водія або контролера.

Ліс:

1. Не ходи у ліс без батьків!

2. Вдягни яскравий одяг.

3. Візьми із собою свисток, пляшку води, трохи їжі та повністю заряджений телефон!

4. Якщо заблукав – Стій, Озирнись, Сміливо закричи (правило СОС).

5. Відповідай шумом на шум: використовуй свисток, бий палкою по дереву або, якщо можеш, кричи!

6. Не сиди на землі! Побудуй собі лежанку з гілок.

7. Ніколи не підходь до водойм, навіть якщо дуже хочеш пити.

8. Не їж гриби та ягоди!

Чому діти йдуть з дому

Поліцейські психологи констатують, що значна частка зникнень – це втечі підлітків. З одного боку, діти у цьому віці починають відчувати себе дорослими і вимагають відповідного ставлення. А з іншого – батьки жаліються, що діти багато знають про свої права й чути не хочуть про обов’язки. Коли сторони не знаходять компромісу, підліток вирішує конфлікт утечею з дому.

Тобто першопричина проблеми – дефіцит адекватного спілкування батьків і дітей. Поліцейські закликають батьків відкласти хатні справи прямо після прочитання цих рядків, щоб поговорити з дітьми. При цьому не потрібно боятися або соромитися окремих тем. Головна спеціалістка відділу психологічного забезпечення Національної поліції у Чернігівській області Оксана Самойленко наводить приклад:

– Коли батьки знаходять у речах сина чи доньки презервативи, то впадають у шок. А потрібно говорити на цю тему й прийняти як факт – дитина виросла. Обговорюйте контрацепцію, а також норми і правила сексуальної поведінки.

Не тисніть авторитетом і не беріть за горло, мовляв, тобі ще рано про це думати. Навпаки, готуйте підлітка до дорослого життя, адже краще, коли він чи вона дізнається про все від батьків, ніж на вулиці.

Вона також радить обговорювати буквально все: музику, фільми, знайомства, майбутню професію:

– Умійте слухати дитину, поважайте її думку, тоді виникне взаємна довіра і повага. Довіряйте одне одному, разом проводьте час, бо з дому утікають через проблеми в спілкуванні.

Разом із тим психологиня зазначає, що потрібно нагадувати дитині, що оскільки вона вже доросла, то і поводитися має як доросла – формувати соціальну відповідальність і шкалу моральних цінностей

– Не намагайтеся купити прихильність дітей модними смартфонами і дорогими кросівками, коли їм не вистачає батьківської уваги. У результаті є загроза виростити споживача з викривленою системою цінностей і моралі.

Діти тонко відчувають фальш, тому будьте щирі. Коли вам щось не подобається в дитині – подивіться на себе, адже сини й дочки є нашим віддзеркаленням, – резюмує Оксана Самойленко.

Источник