За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Фото: Чортківська міська рада
Торік на Тернопільщині виявили 408 несанкціонованих сміттєзвалищ. 79 із них ліквідували. У 2022 році мова йде тільки про один смітник. Про це Суспільному повідомила завідувачка сектору поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в Тернопільській області Тетяна Вовчук.
За її словами, мова тільки про один смітник, бо на період воєнного стану обмежили проведення відповідних перевірок.
"Змінити ситуацію може новий Закон України "Про управління відходами". Він передбачає створення сучасної сміттєпереробної інфраструктури та впровадження стандартів європейського поводження із відходами. До запровадження нового закону в нас були поняття сміттєзвалищ та полігонів. Новий закон передбачає тільки поняття полігону. Полігон у нас будується відповідно до умов, там є чіткий перелік всього необхідного. У нас в області є тільки старе сміттєзвалище у Малашівцях, на основі якого хочуть створити новий полігон, який буде у межах нового чинного законодавства. Також є сміттєзвалище у селі Плебанівка Теребовлянського району і воно максимально наближене до такого, яким має бути. Щоб вирішити проблему зі сміттям на Тернопільщині регіональним планом затверджено 4 кластери. Найбільше побудоване у Малашівцях, буде також Кременець та Чортків. Звісно, це важке процесуальне питання, та й війна забирає велику кількість грошей і людських ресурсів. Але ЄС буде у нас вимагати ці речі, тому прискорюватимемо роботу, щоб встигнути усе за 2–3 роки", – розповіла Тетяна Вовчук в ефірі Українського радіо Тернопіль.
«Кореспондентка радіо Ганна Кісіль і експертка Тетяна Вовчук. Суспільне Тернопіль
За словами експертки, Закон України "Про управління відходами" буде стимулювати розвиток сміттєпереробних потужностей та передбачає розширену відповідальність виробників відходів.
"Новий закон відрізняється від старого тим, що дає чітке розмежування, хто є власником відходів і хто ними займається, передбачено велику відповідальність підприємств, які є суб’єктами господарювання. Є таке поняття, у нас воно зараз відсутнє, зернові відходи. Але зернові відходи можуть використовуватися, наприклад, як вторинна сировина, корм для тварин. У старому законі є прогалина, яка не дозволяє скорегувати це поняття. В новому законі суб’єкт господарювання може свої відходи показати, як ресурси, але довести це на доказовій базі й скористатися цим. Ставки податку будуть дуже великі й підприємство буде зацікавлене, щоб усі свої відходи передавати, а не залишати у себе. Буде регламентовано, що на наступний рік відходи переходити не можуть, адже будуть оподатковуватися ставкою податку. І ще один момент, якщо є відхід, який можна задекларувати, як ресурс, то ми можемо зняти із ставки податку оподаткування і повторно використовувати. Це теж дасть плюси, бо ми не будемо знову захаращувати ті ж самі полігони. У новому законі велика відповідальність буде покладена на виробника відходів, який буде змушений відслідкувати повністю, куди дівається його вид відходів. Або він його переробляє, як ресурс, або він його проконтрольовує".
Тетяна Вовчук каже, новий закон передбачає накладення санкцій за стихійні сміттєзвалиша, зокрема, на об’єднані територіальні громади.
"У цьому законі чітко прописано, якщо ви є власником земельної ділянки і на ній виявили відходи, але ви протягом трьох днів не заявляєте, що ви знайшли такі відходи, далі повинна працювати поліція та адмінкомісія, то за ці відходи нести відповідальність будете ви самі. Тобто, кожен повинен буде контролювати, хто і куди вивозить сміттєві відходи, інакше це вдарить по гаманцях", – розповіла завідувачка сектору поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в області Тетяна Вовчук.
Нагадаємо Українське радіо Тернопіль онлайн можна слухати тут.
Авторка Анжела Шова
Що відомо
- "Наблизить до Європи". Рада ухвалила закон про управління відходами