Скільки триватимуть бої в Курській області та чи проведуть мобілізацію в окупованому Мелітополі?

Сколько продлятся бои в Курской области и проведут ли мобилизацию в оккупированном Мелитополе?

У Кремлі вважають, що бої в Курській області триватимуть кілька місяців. І хочуть переконати жителів Мелітополя, що це «нормально». А також перекидають з окупації російські підрозділи і планують нову хвилю прихованої мобілізації.

За словами джерела російського опозиційного видання «Медуза», відразу після початку операції ЗСУ в Курській області російські «еліти» були просто «шоковані». За два тижні «шок минув, відбулося звикання».

«Спочатку було незрозуміло, якими силами зайшли, на який термін це. Зараз розуміння є, це завжди легше. До обласних центрів далеко. Але сам захід ЗСУ на територію РФ і взяття під контроль сіл — це подія нова, і подія дуже неприємна», — пояснює співрозмовник, близький до Кремля.

Одне з джерел, близьких до Кремля, вказує на результати нещодавнього опитування росіян, які говорять про «переважання в суспільстві тривожних настроїв». У президентській адміністрації Путіна розгублені і принижені та сподіваються на їх зниження за допомогою пропаганди.

«Під час шоку, а це, безумовно, було шоком, завжди відбуваються стрибки соціологічних показників, потім люди звикають і все устаканюється. Що творилося під час заколоту Пригожина, мобілізації та на початку війни? Але все устаканилося», — цинічно міркує один зі співрозмовників. Утім, він тут же додає, що «якби війна зупинилася — всім би стало легше».

Щоб настрої «устаканилися» швидше, Кремль за допомогою пропаганди намагається підготувати росіян до життя в умовах «нової реальності» та «нової нормальності» (ці терміни пропагандисти вже використовували під час пандемії та на самому початку війни з Україною).

«Використання таких зворотів у пропаганді потрібно, щоб люди вважали те, що відбувається, не відхиленням, а новою нормою, нехай і тимчасовою. Це має заспокоювати. У відхиленні від норми існувати складно. У нормі, нехай і новій, — простіше, — пояснює логіку медіатехнолог, який співпрацює з внутрішньополітичним блоком АП, очолюваним Сергієм Кирієнком.

Складові цієї «нової реальності», за задумом Кремля, такі:

  • ворог дійсно прорвався на російську територію;
  • на нього чекає неминуча поразка;
  • але повернення територій займе час, росіянам потрібно почекати.

У цей час жителям Мелітополя і росіянам пропонується «спрямувати негатив і шок у позитивне русло» — а саме взяти участь у зборі допомоги для Курської області. Адміністрація Путіна «рекомендувала» зайнятися цим і владі регіонів.

«Хто що може. Немає такого — треба зібрати стільки-то грошей або направити стільки-то продуктів. Організувати збір, запропонувати взяти участь. Десь пропонують перерахувати одноденний заробіток — це вже добровільно-примусово. Зрозуміло, що, якщо начальство сказало, бюджетники перерахують…, — стверджує один із високопоставлених регіональних чиновників.

За його інформацією (а також за словами ще двох чиновників з інших регіонів), подібні збори організовані і в деяких російських держкорпораціях.

Джерело «Медузи», близьке до уряду РФ, а також співрозмовник, близький до АП, стверджують, що відразу після початку операції в Кремлі обговорювали можливість проведення нової хвилі мобілізації. Про це ж раніше говорили і джерела Bloomberg.

За їхньою інформацією, через брак резервів нову мобілізацію в Росії можуть оголосити до кінця 2024 року. Утім, близький до уряду співрозмовник запевняє, що кабінет міністрів, а також близькі до держави бізнесмени виступають різко проти мобілізації.

«Це виб'є з економіки останні трудові ресурси. Працювати вже нікому. А тут одних заберуть, інші почнуть ховатися», — пояснює він.

Водночас джерело підкреслює, що він не знає, наскільки до таких аргументів прислухається вище керівництво країни. І додає, що, за його оцінкою, більш імовірно, що до боїв у Курській області масово залучатимуть строковиків. Два близьких до АП співрозмовники стверджують, що «медійна підготовка громадської думки» до цього вже ведеться.

«Це теж подається як частина нової норми. Раз ворог прийшов до нас, то строковики [повинні] брати участь у відбитті», — говорить одне з джерел.

Чекають «еліти» і відставок відповідальних за прорив ЗСУ: «Одразу після почали обговорювати відставку [глави Генштабу Валерія] Герасимова.

Нагадаємо, раніше росіяни відкрили сезон втечі з Криму, а через Мелітополь у бік російського кордону рухаються колони військової техніки. Села Мелітопольщини залишають російські солдати, які перебували там довгий час.

Джерело

Новости Украины