“Сонячна станція – лише для літа?” Кому варто встановлювати СЕС і чи допоможе вона при відключеннях взимку. Пояснення

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Сонячні панелі. freepik.com

“Навіщо встановлювати сонячну електростанцію, якщо пів року з неї майже немає користі?” – переважно пишуть ті, хто скептично ставиться до СЕССонячні електричні станції – інженерні споруди, які перетворюють сонячну радіацію на електричну енергію, вид відновлюваного джерела енергії . Попри це, попит на станції на тлі тривалих відключень та обстрілів обʼєктів критичної інфраструктури зріс. У Чернівцях чекати на встановлення сонячної електростанції потрібно приблизно два місяці.

У цій публікації розбираємо, чим можуть бути корисні СЕС, кому вигідно їх встановлювати, скільки це коштує, а також, за який період може окупитись.

“Сонячна станція, яка мала бути на вчора”

У Чернівцях в одній з фірм, яка займається встановленням сонячних станцій, черга з покупців на два місяці. Валерію Бондаренку, який вирішив облаштувати СЕС на приватному будинку у середмісті, станцію змонтують вже восени, ближче до початку опалювального сезону.

Ще кілька тижнів тому у будинку Валерія були регулярні відключення – дві години світло було, а чотири — ні. Через це замислився, що потрібно встановлювати станцію. Фахівці підрахували, скільки споживає будинок і яка потужність станції потрібна.

“Питання встановлення сонячної станції, на жаль, не виникло тепер. І я шкодую, що не зробив цього раніше, аби не чекати на доставку і встановлення. Поки користуємось дизельним генератором. Але питання в постійній заправці, дозаправці. Ну і не дуже екологічно”, – каже чоловік.

Валерій Бондаренко. Суспільне Чернівці

Для двоповерхового будинку Валерія, в якому, крім іншого, на електриці водопостачання, опалення та нагрів води, порахували, що потрібна 8-кіловатна сонячна станція. Разом з гібридним інвертором, акумуляторами та сонячними панелями це вартуватиме 8 тисяч доларів.

Валерій розповідає, не очікує, що зможе одразу економити на платіжках: перед тим, як встановлять панелі, з загальної мережі заряджатиме акумулятори; а коли запрацює повноцінна СЕС – сонячної погоди буде менше. Однак хоче зробити будинок енергонезалежним через відключення, які можуть тривати ще не один рік. А якщо енергії зі станції не вистачатиме, буде використовувати дизельний генератор.

“Ми ж збираємось ще довго жити. Якщо не встигнемо заощадити зараз, то будемо чекати наступного сонячного сезону”, – розповідає Валерій.

Для початку Валерію встановили гібридний інвертор з акумуляторами. Він важливий, бо може накопичувати енергію, щоб використовувати її пізніше – наприклад, ввечері, коли сонячні панелі її не виробляють.

Гібридний інвертор обирає джерело живлення – його можна налаштувати, аби першочергово отримувати енергію з сонячних станцій, а коли її немає – з загальної мережі чи акумуляторів.

Встановили сонячну станцію вже під час повномасштабної війни

Обласний медичний центр соціально значущих хвороб у Чернівцях — перший медзаклад в області, де встановили гібридну сонячну станцію. Є панелі на 22,5 кіловата, 15-кіловатний інвертор та акумулятори на 16 кВт. СЕС у закладі закупили вже за час вторгнення РФ в Україну — якраз після того, коли Росія почала руйнувати енергетичну інфраструктуру.

Станція коштувала понад 800 тисяч гривень — ці гроші не грантові, а зароблені закладом за надані послуги від НСЗУ. Керівник центру Володимир Мочульський розповідає, мали можливість обрати, на що витратити ці гроші. Наприклад, замінити старе авто, але вирішили, що сонячна станція буде корисніша, й зараз про рішення не шкодують. На даху центру видніються сонячні панелі, а на подвірʼї — службовий "жигуль".

ВАЗ, яким користуються у медзакладі . Суспільне Чернівці

Наявність сонячних станцій дозволила закладу покрити потреби в електроенергії під час відключень світла цього літа, а також дозволяє економити на платіжках.

"Ми могли обрати: потужний генератор чи сонячна станція. Я почав читати про станції й надав перевагу їй. Звичайно, купити генератор було б дешевше, але, по-перше, для генератора потрібна площа, якої у нас немає, по-друге, треба постійно обслуговувати, заправляти. На той момент [грудень 2022 року — ред.] стояла проблема з наявністю як дизелю, так і бензину. Тому обрали гібридну станцію — на відміну від мережевої вона працює тоді, коли центральної подачі світла немає", — розповідає Мочульський.

У закладі мають досвід пережитої зими зі станцією. Мочульський каже, у цей період можуть бути повністю заживлені з СЕС 4-5 годин. Водночас цього літа не відчували, коли в загальній мережі не було світла. Головною метою для закладу було не економити на платіжках за світло, а мати альтернативу у випадку відключень.

"Техніка не відчуває, що йде перебій. Переключення з загальної мережі на станції стається миттєво, за долю секунди, і відбувається це автоматично, не треба електриків чи інженерів", — каже керівник центру.

Мочульський розповідає, найменше СЕС виробляє електроенергії у жовтні, листопаді, грудні та січні. Тоді економлять приблизно 10% на платіжках, а решту беруть від загальної мережі.

“У лютому, наприклад, може бути ще морозно, холодно, але є сонячні промені, тоді виходить гарна економія. Якщо порівняти, то у жовтні ми заплатили обленерго за майже 3 тисячі кіловат, а у червні – за 780. Тут варто звернути увагу, що у нас централізоване теплопостачання і використовуємо кількість електроенергії одинаково впродовж року, але така різниця в платіжках”, – каже Мочульський.

Володимир Мочульський. Суспільне Чернівці

Крім того, цьогоріч до центру приєднали протитуберкульозний диспансер – він розташований у інших приміщеннях за трьома адресами. Аби не бути залежними від відключень, встановили там гібридний інвертор з акумуляторами, проте без панелей, бо будівлі мають історичну цінність й ставити там сонячні панелі без дозволів є порушенням. Акумулятори заряджаються з загальної мережі.

“Там, як і в нас, є обладнання в лабораторіях, яке має працювати цілодобово. З генератором питання – що співробітниці мали б самі його обслуговувати, а споживання було б досить велике – 5 літрів бензину за годину. Ну і що робити в нічний час, коли на роботі нікого нема, а світло вимикають. З інвертором ці питання зникають, бо мережа працює автономно”, – розповідає Мочульський.

З недоліків керівник центру виокремлює, що система досить прискіплива. Їхній досвід показує – якщо проводка стара, то її варто міняти, інакше система видаватиме помилку. Керівник центру порахував, що СЕС повністю окупиться до 2029 року – за сім років.

Кому вигідно встановлювати СЕС

Зараз сонячна електростанція може компенсувати енергопостачання під час погодинних відключень як для населення, так і для бізнесу, розповідає доктор технічних наук, голова Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв. Дефіцит у вечірні години в Україні становить 2,7 гігавата. Через це зростає попит на відновлювані джерела енергетики, зокрема сонячні станції.

“Візьмемо, наприклад, досвід компанії “Епіцентр”. Вони будуть на дахах СЕС по-перше, для підвищення автономності обʼєкта під час графіків і аварійних, і погодинних відключень, а по-друге, енергія згенерована сонячною електростанцією по собівартості Тариф для бізнесу становить 8 гривень 24 копійки, а з генерації сонячної станції у середньому – 5 гривень 20 копійок, каже Станіслав Ігнатьєв.є нижчою, ніж тариф для бізнесу з мережі. І зараз вони мають окупність за 2,5-3 роки, залежно від територіального розташування обʼєкта”, – розповідає Ігнатьєв.

Станіслав Ігнатьєв. Суспільне Чернівці

Енергонезалежність важлива, бо генеруючі потужності, які могли б забезпечити нинішній дефіцит в енергосистемі, не побудуються швидко, вважає Ігнатьєв. Водночас наразі в енергобалансі країни приблизно 18% електричної енергії дає зелена генерація. Він звертає увагу, що бізнес може покрити свої потреби завдяки СЕС, бо переважно працює вдень, коли є велика кількість сонячної радіації. Водночас у приватних господарствах вдень люди зазвичай не вдома, а потреба в електроенергії виникає в дефіцитні години – вранці та ввечері. Тому важливо поєднати накопичення електричної енергії з сонячною електростанцією.

“Тобто вдень, коли немає споживання, електрична енергія накопичується в акумуляторній системі, а в години пікового споживання чи під час відключень – можна використовувати її”, – каже Станіслав Ігнатьєв.

Акумулятори, які зарядили від сонця, можуть живити будинок наступні кілька годин. Тривалість залежить від потужності акумулятора й того, скільки споживають електроенергії в будинку.

За словами доктора технічних наук, ефективність СЕС взимку становить приблизно 20%. Це залежить і від регіональної привʼязки – на півдні, Буковині чи Закарпатті вона може бути вища – до 40%, а в Києві – не більше 20-25%.

Щодо сонячних панелей, які іноді можна побачити на балконах, Ігнатьєв каже – це порушення містобудівних умов й можна отримати штраф. Водночас рішенням для ОСББ є сонячні панелі на даху для забезпечення роботи ліфтів та місць загального користування.

Щодо цього у Чернівцях, наприклад, діє програма, за якою міськрада може компенсувати ОСББ 75% вартості за сонячну станцію. Цьогоріч на це заклали 50 мільйонів гривень.

Чи вигідно продавати вироблену електроенергію в мережу

Наразі тариф для бізнесу сплачується нестабільно, розповідає Станіслав Ігнатьєв. Тому радить спочатку забезпечити власні потреби, а вже надлишок віддавати в мережу.

“Зараз запрацювала система, яка дозволяє надлишок віддавати у мережу, а потім, коли у вас є дефіцит, з дисконтом 30% забирати електричну енергію пропорційно тієї, яку ви видали у мережу, забрати безкоштовно з мережі”, – розповідає Ігнатьєв.

Коли людина встановлює СЕС для власного споживання, то дозволів на це не потрібно. Якщо ж це гібридна чи мережева електростанція, яка має віддавати надлишок в загальну мережу, то потрібен пакет документів і укладений договір з енергопостачальною компанією.

“Зараз термін експлуатації сонячних панелей, залежно від виробника, становить від 20 до 25 років. Тобто, грубо кажучи, протягом 20-25 років ви отримуєте стабільне електропостачання, особливо влітку. Щодо зими, ми будемо мати ще більші відключення, і саме накопичення з СЕС дозволять мати бодай якесь електропостачання у будинку”, – розповідає Ігнатьєв.

За його словами, у середньому СЕС може окупитись за чотири роки.

Як встановити і вибрати станцію

Є підприємства, які займаються встановленням сонячних станцій. Їхні фахівці можуть розрахувати потреби будинку чи підприємства.

Щоб встановити панелі потрібна площа та орієнтація. Для Чернівецької області це переважно 180 градусів на південь, розповідає заступниця керівника однієї з фірм, що займається встановленням станцій, Анастасія Шишковська. За її словами, відхилення може бути в межах 30 градусів. Щодо локацій для розміщення – це може бути як дах будинку, так і бесідки чи гаража, а також можна ставити каркаси для панелей на землі.

“Все залежить від споживання. Якщо ви споживаєте певну кількість кіловат на годину, то за цим можна розрахувати, скільки орієнтовно споживаєте за рік. Виходячи з цього визначається, якої потужності станція потрібна”, – каже Шишковська.

Анастасія Шишковська. Суспільне Чернівці

Встановлювати станцію можна у різні способи: лише для власних потреб чи продажу в загальну мережу. У випадку продажу віддається надлишок за “зеленим тарифом”. Щомісяця за лічильником вираховують, скільки енергії спожили, а скільки віддали в мережу.

“Якщо ви віддали в мережу більше кіловат, ніж спожили, то різницю держава вам виплачує. На сьогодні це 14,6 євроцентів за кіловат енергії. Якщо навпаки – спожили більше, ніж віддали, то платите за стандартним тарифом різницю, яку використали”, – розповідає Шишковська.

Вартість сонячної станції залежить від потужності та комплектуючих. За словами Шишковської, зазвичай рекомендують купувати щонайменше 5-кіловатну. Така вартує орієнтовно 5 тисяч доларів – вже з гібридним інвертором і акумуляторами.

“Акумулятори заряджаються зі швидкістю 2,5 кіловати за годину. Використовувати їх на всю потужність не можна, треба хоча б 20% заряду залишати. Одномоментно з акумулятора рекомендується брати половину потужності. Якщо акумулятор на 5 кіловат, можна заживити приладів на 2,5. Наприклад, холодильник в середньому споживає 200 ват за годину, телевізор – 50-150, пральна машинка – близько 3 кіловат за годину. Освітлення, якщо це LED-лампи, то мало споживають”, – розповідає Шишковська.

Попит на станції зріс як від підприємств, так і від власників будинків. Через це мають проблему з кількістю бригад – їх не вистачає. Водночас дефіциту обладнання немає. Його замовляють з-за кордону.

Раніше в Міненергетики повідомили, що українці можуть взяти кредит під 0% для закупівлі енергообладнання, зокрема сонячних панелей з системами накопичення. Держава компенсує відсоткову ставку впродовж терміну кредитування. Можлива сума кредиту – до 480 тисяч гривень, а термін кредитування – 10 років. Кредити можна оформити в низці банків, як “Приватбанк”, “Ощадбанк”, “Укргазбанк”, “Сенс Банк”, “Глобус”.

Читати ще

Читати ще Чернівціобленерго спростовує фейки про «продаж світла в ЄС», «несправедливі графіки» та «вибірковість відключень»

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины