США на паузі: хто і як допомагатиме Україні

США на паузі: хто і як допомагатиме Україні

Фото: REUTERS/Fabian Bimmer​

Відставка спікера Палати представників Конгресу США Кевіна Маккарті, зокрема і через відмову блокувати допомогу Україні, стала тривожним дзвінком для Києва. Про те, що Захід нібито вже втомився від України, періодично натякають представники проросійських сил у закордонному істеблішменті.

Президент Словаччини Зузана Чапутова виступила проти надання нового пакету військової допомоги Україні у зв’язку з результатами парламентських виборів, на яких перемогла антиукраїнська партія Smer-SD Роберта Фіцо. Сама Чапутова сказала, що вона «поважає результати демократичних виборів», переможець яких обіцяв своїм виборцям «не давати Україні жодного патрона».

Дійсно, зараз у стані союзників України тривожна ситуація. Ні, насправді все далеко не так критично. Президент США Джо Байден, визнаючи існування антиукраїнських сил у Республіканській партії, все ж таки висловив надію на непорушність допомоги Києву.

Розбрат щодо України є – але його подолають

За словами президента США, його «справді турбує» розбрат у Республіканській партії, частина якої домоглася усунення спікера Маккарті, звинувативши його в «таємній змові» з демократами у допомозі Україні. «Але я знаю, що більшість членів Палати представників та Сенату в обох партіях заявили, що підтримують фінансування України», – додав він.

А щоб зайвий раз засвідчити підтримку США, Джо Байден має намір найближчим часом виступити зі спеціальним зверненням, у якому пояснить американському народу та Конгресу США, наскільки важливо продовжувати надавати Україні фінансову допомогу та допомогу у сфері безпеки.

«Мова Байдена буде спрямована на те, щоб переконатися, що обидві палати Конгресу дотримуються своєї обіцянки та проголосують за українське питання. Ми хочемо переконатися, що наше зобов’язання перед народом України продовжуватиметься. Буде великою помилкою, якщо ми не продовжуватимемо це робити. Американці просто втомилися від внутрішньої боротьби, яку зараз бачать у Палаті. Вони хочуть бачити двопартійну співпрацю, і президент готовий на це піти», — пояснила прессекретар Білого дому Карін Жан-П’єр.

Також вона заявила, що США готують новий пакет допомоги для України, який буде надіслано найближчим часом.

Україна може отримати 300 мільярдів доларів російських активів

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Америка та європейські партнери вивчають, які є правові підстави передати на відновлення України заморожені російські активи, які обчислюються 300 мільярдами доларів.

«На мою думку, якщо ти щось зламав, то плати. І якщо росіяни зламали, вони повинні за це заплатити. І один із способів це зробити – якраз через ці активи. Ми маємо переконатися, що для цього є юридична база. Як я і зазначив, оскільки більшість цих активів у Європі, європейці також мають бути переконані, що для цього є юридична основа», — пояснив голова Держдепу.

А видання The Wall Street Journal, посилаючись на джерела в Міноборони США, повідомило, що в скарбниці Пентагону є ще 5,2 млрд доларів на надання військової допомоги Україні. І цього вистачить «приблизно на шість місяців озброєння, якщо США продовжать надсилати постачання в Україну такими ж темпами, як і з початку березня».

Також США вирішили надати Україні конфісковану зброю, яка раніше належала Ірану. Йдеться про більш ніж 5 тисяч штурмових гвинтівок, 1,6 мільйона набоїв до стрілецької зброї, невелику кількість протитанкових ракет і понад 7000 неконтактних підривних пристроїв, вилучених біля узбережжя Ємену у контрабандистів, підозрюваних у роботі на Іран.

Спільне виробництво зброї

Україна та США мають і інші плани дострокового співробітництва. Як повідомив керівник Мінстратегпрому Олександр Камишин, Україна та США спільно вироблятимуть системи протиповітряної оборони на території нашої держави.

«Під час нашого візиту до США ми отримали не лише чергове запевнення про продовження фінансової та військової підтримки, а й готовність працювати над спільним виробництвом систем ППО. Ми вже розпочали над цим роботу», — сказав Камишин.

За його словами, крім ППО, буде спільне виробництво снарядів, щоправда, промислові потужності розмістять в одній із країн-сусідів України. Також є проєкт із виробництва запчастин для військових вертольотів.

Нагадаємо, два тижні тому, після зустрічі з Джо Байденом, Зеленський у вечірньому відеозверненні повідомив, що «ми готуємося створити нову оборонну екосистему разом зі Штатами, щоб виробляти зброю, щоб разом ще більше посилити свободу та захист життя». Також, за словами Президента, Камишин підписав угоди про співпрацю із трьома ключовими оборонними асоціаціями.

Німеччина дасть нові системи ППО

Але не лише американці продовжують допомагати Україні. Минулого місяця Володимир Зеленський та міністр оборони Франції Себастьян Лекорню обговорили ідею спільного виробництва певних видів озброєння.

Як повідомляє агентство Bloomberg, до кінця цього року Німеччина поставить Києву ППО для захисту зернових шляхів. «Берлін надішле одну додаткову систему протиповітряної оборони IRIS-T і більше десятка зенітних гармат Gepard, які забезпечуватимуть прикриття вантажів, що прямують до Румунії вздовж південного узбережжя країни», — повідомляє агентство.

Депутат Німеччини Маркус Фабер, член комітету з питань оборони у нижній палаті парламенту, підтвердив, що Україна отримає більше систем IRIS-T та установок Gepard, а також боєприпасів.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

— Те, що сталося у США та Словаччині – це не втома від України, це внутрішні політичні процеси. У США зараз буде спікеріада, потім новий бюджет, у якому точно буде закладено допомогу Україні. А у Словаччині, хоч і перемогли проросійські сили, ще невідомо, якою буде парламентська коаліція. Вона може бути якщо не проукраїнською, то вельми лояльною до нас. Окрім цього, словацькі збройові компанії зацікавлені у співпраці з нами. Звичайно, серед наших партнерів є симпатики Росії, але їх кількість набагато менша за прихильників Києва.

Джерело

Новости Украины