Сполучені Штати продовжують обговорювати з Україною підписання угоди про надра. При цьому Вашингтон запропонує Києву проект документа з більш жорсткими умовами, ніж раніше. Про це повідомляє The New York Times.
У Вашингтоні стартують технічні переговори щодо угоди про надра між українською та американською делегаціями. Українську делегацію очолює Тарас Качка, заступник міністра економіки, який відповідає за торгівлю. До неї входять представники міністерств економіки та юстиції.
За даними NYT, США підготували для України нову пропозицію, яка повертає вимогу президента США Дональда Трампа, щоб Україна повернула Америці мільярди за військову та економічну допомогу.
Зокрема, як і раніше, передбачається, що Україна має вносити половину своїх доходів від проектів з видобутку природних ресурсів – найважливіших мінералів, нафти та газу – до інвестиційного фонду, який контролюватимуть США. Планується, що прибуток із цього фонду реінвестуватиметься в українські проекти з видобутку природних ресурсів. Також у новому проекті угоди відсутня будь-яка згадка про гарантії безпеки для України, що не відповідає вимогам Києва.
Новий проект угоди, за даними видання, передбачає, що США претендуватимуть на весь прибуток від фонду доти, доки Київ «не відшкодує як мінімум еквівалент американської допомоги, отриманої під час війни, плюс щорічні 4 відсотки».
Також США хочуть у рамках угоди отримати «право першої пропозиції» щодо нових проектів та право накладати вето на продаж українських ресурсів третім країнам. При цьому в перший рік дії угоди Україні планують заборонити пропонувати третім сторонам будь-які інвестиційні проекти на вигідніших фінансових чи економічних умовах, ніж ті, що були запропоновані Вашингтоном.
США також планують, щоб фонд контролювала Міжнародна корпорація фінансування розвитку — урядова агенція США, яка відповідає за інвестування у компанії та проекти за кордоном. Агентство зможе призначати трьох членів ради директорів, тоді як Україна – лише двох. Також воно контролюватиме кожен проект, до якого інвестуються кошти фонду.
9 квітня прем’єр Денис Шмигаль підтвердив, що наша країна має свої «червоні лінії» щодо деталей угоди зі Сполученими Штатами про доступ до українських мінералів, і назвав три такі пункти. 4 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що є три юридичні фірми-претенденти для подання України в цій угоді. Цього тижня (7-13 квітня) буде визначено, яка компанія представлятиме інтереси України.
Джерело