США запропонували Європі революційну ціну на газ: це може назавжди витіснити Росію з ринку ЄС

США запропонували продавати Європі газ за половину від поточної ринкової ціни – по $12 за Mmbtu, тобто близько $380 за тисячу кубометрів. Така ціна можлива, якщо укласти довгострокові контракти.

Про це заявив голова EQT (найбільшого виробника газу в США) Тобі Райс. Заява пролунала на енергетичній конференції в Абу-Дабі, передає «Інтерфакс-Україна».

Таким чином, знижка порівняно з ринковими котируваннями газу до ЄС буде практично дворазовою. На момент заяви Райса 16 січня газ із нідерландського хаба TTF торгувався по 60,3 євро за мВт*год, тобто близько $680 за тис. куб. м.

Цікаво, що після заяви глави EQB ціни на газ у Європі впали на 11%, до $655 за тисячу кубів. Це мінімум із вересня 2021 року.

«По суті, США пропонують довгострокові контракти, які Росія ще з часів СРСР реалізувала в Німеччині. Якщо це вийде, то ринок Німеччини для Росії закриється майже назавжди«, – прокоментував керуючий партнер «Національної антикризової групи» Тарас Загородній.

За словами Райса, США справді можуть збільшити постачання скрапленого газу (СПГ) до Європи для повної заміни російського ресурсу. Потенційно Штати можуть постачати до ЄС 500 млрд куб. м на рік (зараз – 100 млрд куб. м).

Однак для цього будуть потрібні інвестиції в інфраструктуру (СПГ-термінали, заводи, трубопроводи) та буріння свердловин, додав Райс. «У нас є газ, питання в тому, звідки він піде і як дістанеться потрібних регіонів», – пояснив глава EQT.

При цьому розвиток інфраструктури вже не стоїть на місці. Так, у Німеччині запущено другий СПГ-термінал для прийому газу. Проект відкрили 15 січня у місті Лубмін (Передня Померанія).

Його пропускна спроможність – 5,2 млрд. куб. м газу на рік, які поставлятимуться на схід Німеччини. Спільно з першим в історії Німеччини СПГ-терміналом у Вільгельмсхафені (Нижня Саксонія) він здатний замістити 25% газу, який Німеччина отримувала в 2021 році від Росії.

Також очікується відкриття третього терміналу у Шлезвіг-Гольштейні, а згодом і четвертого – від грецької компанії Dynagas. Разом вони постачатимуть німецьким споживачам щонайменше 20 млрд куб. м газу на рік – половину від обсягу, що імпортувався з Росії.

Джерело

Новости Украины