За інформацією: Суспільне Чернівці.
Суспільне Чернівці
Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт про заборону релігійних організацій, які пов'язані з Росією. Зокрема йдеться про Українську православну церкву Московського патріархату. Це рішення підтримали 267 депутатів. Деякі обранці з Буковини утрималися або проголосували проти цього рішення. Суспільне Чернівці розповідає, про що законопроєкт та як за нього голосували депутати.
Про що законопроєкт
Раніше у Верховній раді зареєстрували два альтернативні законопроєкти, які стосуються діяльності церков на території України – законопроєкт нардепа Княжицького та урядовий законопроєкт прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.
19 жовтня депутати у першому читанні підтримали проєкт Шмигаля. Зокрема, у ньому йдеться про проведення релігієзнавчої експертизи кожної парафії для виявлення її канонічної чи організаційної підлеглості релігійним організаціями, керівний центр яких знаходиться за межами України в державі, що здійснює збройну агресію проти України.
Якщо таку підлеглість виявлять, релігійній організації можуть видати припис, щоб впродовж місяця усунути порушення, інакше – на парафію можуть подати до суду з вимогою припинити її діяльність.
Як голосували депутати
Проєкт рішення про заборону релігійних організацій, пов'язаних з Росією, уряд розробив на виконання рішення Ради національної безпеки та оборони у січні 2023 року. У першому читанні його підтримали 267 депутатів.
Результати голосування оприлюднили на сайті ВРУ.
"За"
На засіданні ради були відсутніми чотири депутати з Чернівецької області. Йдеться про депутатів з фракції "Слуга народу" Валерія Божика, Оксану Гринчук, Максима Павлюка та Володимира Козака.
Водночас Георгій Мазурашу утримався під час голосування, а Олена Лис, Максим Заремський та Олег Марусяк підтримали законопроєкт.
Інфографіка: Суспільне Чернівці
"Проти"
Проти прийняття проєкту закону голосував ексначальник Чернівецької ОВА часів Януковича Михайло Папієв, який входить до депутатської групи "Платформа за життя та мир".
У 2010-2014 роках Папієв очолював Чернівецьку ОДА та був радником президента Віктора Януковича. Також у ці роки був депутатом Чернівецької обласної ради, обраний №1 у списку “Партії регіонів” як член партії.
Інфографіка: Суспільне Чернівці
Що відомо про заборону діяльності УПЦ МП:
- У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки "Московський патріархат". Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік. Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.
- Експертна група, яка проводила релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом (Російською Православною Церквою), дійшла висновків, що прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ від 27.05.2022 та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою, йдеться на сайті Держетнополітики.
- 27 квітня у Чернівцях УПЦ МП позбавили права користування 22 земельними ділянками у громаді. Таке рішення прийняли на сесії міськради. "За" проголосували 28 депутатів. Проти не голосував ніхто. У канцелярії Чернівецько-Буковинської єпархії коментувати рішення депутатів відмовилися. Водночас на своїй Facebook-сторінці пропонували підписати іншу петицію про те, щоб не забороняти діяльність УПЦ у громаді.
- 16 травня депутати Чернівецької облради підтримали рішення про заборону на території області релігійних організацій, щодо яких доведений канонічний зв'язок з Росією. Це рішення ухвалили на сесії 40 депутатів.
Читати ще
Читати ще «Не очевидно, як втілюватимуть рішення». Релігієзнавець про заборону на Буковині церков, пов’язаних з Росією
Читати ще Чернівецька облрада проголосувала за заборону діяльності церков, які пов’язані з Росією