За інформацією: Суспільне Полтава.
Будівля пам’ятки архітектури національного значення, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
Від 2019-го року на утримання та роботи в історичній будівлі колишнього Кадетського корпусу у Полтаві витратили понад 13 мільйонів гривень. Це, зокрема, на протиаварійні роботи та виготовлення документації.
Про це Суспільному повідомили у відповіді на інформаційний запит від територіального управління Державної судової адміністрації у Полтавській області. Воно опікується будівлею від 2019-го, коли її передали із комунальної власності у державну.
Це пам’ятка архітектури національного значення. Нині на стінах облущилося облицювання, руйнуються декоративні елементи, а на даху та балконі ростуть дерева.
Фасад будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
Які роботи виконали у будівлі Кадетського корпусу станом на 2024-й
Після переходу будівлі до сфери управління ДСА насамперед зробили огородження. У жовтні 2019-го року у будівлі встановили цілодобову охорону від приватного підприємства "Еверест О", аби унеможливити доступ сторонніх людей до приміщення. Після створення Служби судової охорони цим почали займатися її працівники ― від січня 2020-го.
У грудні 2019-го за договором компанія ТОВ "Промагропроект" здійснила попереднє обстеження будівлі: архітектурне, інженерне та технологічне. Зокрема, оцінили технічний стан пам’ятки та втрат, визначили складність робіт, а також склали програми науково-проєктних, протиаварійних та невідкладних робіт. Крім того, розробили реставраційне завдання.
Огородження біля будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
За договором від лютого 2020-го ця ж компанія розробила проєкт протиаварійних робіт. У ньому вказали, зокрема, оцінку стану конструкцій, а також створили креслення та кошторисну документацію.
У вересні 2020-го провели торги на онлайн-платформі й уклали договір на протиаварійні роботи. Тендер виграло ТОВ "Технобуд-Україна". Кінцевий строк виконання із грудня 2021-го змістили на листопад 2022-го через затримки у фінансуванні.
Дерева на даху будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
Згідно з відповіддю на інформаційний запит, 2020-го встигли демонтувати покрівлю, розібрали залізобетонні конструкції балкона та цегельне мурування стін, склепінь та арок, яке було сполучене зі старовинним муруванням. Також прибрали сміття.
У рамках протиаварійних робіт також закрили вікна та двері, частково виготовили ферми даху та виконали армувальний пояс для встановлення покрівлі триповерхової частини будівлі. 2021-го протиаварійні роботи призупинили через відсутність фінансування. Тоді у держбюджеті не передбачили капітальних видатків для ДСА. У жовтні ТОВ "Технобуд-Україна" продовжив роботи, на це дали гроші із бюджету Полтавської області, аби уникнути руйнування будівлі у зимовий період.
Колонада на фасаді будівлі. Суспільне Полтава
Облущене оздоблення. Суспільне Полтава
Оздоблювальні елементи на колонах. Суспільне Полтава
Фасад приміщення. Суспільне Полтава
Поруйнована цегла на фасаді. Суспільне Полтава
Дерева на даху будівлі Кадетського корпусу. Суспільне Полтава
Кадетський корпус та сусідня будівля. Суспільне Полтава
Декоративні елементи на фасаді будинку. Суспільне Полтава
Вікна, які закрили під час протиаварійни робіт. Суспільне Полтава
Будівля Кадетського корпусу, вид від вулиці Просвіти. Суспільне Полтава
Крім того, Державна судова адміністрація подавала заявку на участь у проєкті "Велика реставрація" за програмою "Велике будівництво". Для реалізації на 2021-й Кадетський не відібрали.
2022-го та 2023-го роботи не виконували через відсутність фінансування та воєнний стан. Частково виконані договори припинили через закінчення строку дії. 2024-го грошей на обслуговування будівлі не спрямовували, а будь-яких робіт не вели.
Зображення із документів про протиаварійні роботи. Суспільне Полтава
Скільки грошей витратили на утримання та роботи у будівлі Кадетського корпусу станом на 2024-й
Приблизна сума, яку витратили на розробку документації та протиаварійні роботи, склала приблизно 8,1 мільйона гривень від Державної судової адміністрації. Це стало відомо після підрахунків сум, які навели у відповіді на запит Суспільного.
Зокрема, огородження навколо будівлі встановили за майже 244,5 тисячі гривень. Обстеження будівлі та складання реставраційного завдання від компанії ТОВ "Промагропроект" обійшлося у 259 тисяч гривень.
Протиаварійні роботи на даху Кадетського корпусу у Полтаві, зима 2020-го року. Суспільне Полтава
Розробка проєкту протиаварійних робіт коштувала понад 1 мільйон 238 тисяч гривень. Пізніше замовили експертизу проєкту за понад 48 тисяч гривень. На демонтажні роботи та прибирання 2020-го витратили понад 1 мільйон гривень.
За договором із підрядником, протиаварійні роботи оцінили у 36,5 мільйонів гривень. Але вартість виконаних робіт склала 4,7 мільйона гривень, іще 83,7 тисячі та 6,5 тисяч гривень за технічний та авторський нагляд.
Територія біля будівлі Кадетського корпусу у Полтаві заростає, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
Окремо від цих сум 5 мільйонів гривень дали із бюджету Полтавської області для невідкладних протиаварійних робіт. Упродовж 2022-го, 2023-го та 2024-го фінансування із жодних джерел не було.
Що відомо про будівлю Кадетського корпусу у Полтаві та чим вона особлива
Будівля колишнього кадетського корпусу в Полтаві – пам’ятка архітектури національного значення. Вона є складовою Круглої площі і найбільшою серед споруд ансамблю. Довжина головного фасаду корпусу – 132 метри. Загальна площа будівлі 13,5 тисяч квадратних метрів.
Руйнування на стіні фасаду Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
Її почали будувати 27 червня 1835-го року. Архітектором цієї споруди був Микола Бонч-Бруєвич. За п’ять років будівництво закладу у стилі пізнього класицизму завершили. 1840-го відбувся перший набір кадетів. Військовій справі у закладі навчали 7 років. Одночасно могли здобувати освіту близько півтисячі кадетів віком від 10 до 18.
Це найстаріший кадетський навчальний заклад в Україні. Він був збудований у формі стріли, яка вказує на поле Полтавської битви. Стіни корпусу мали теракотовий колір, згодом їх пофарбували у білий. Всередині будівлі була домова Сампсоніївська церква.
Фасад будівлі Кадетського корпусу у Полтаві виходить на Корпусний парк, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
Після Другої світової війни у закладі розмістили вище зенітне ракетне командне училище імені Ватутіна. Його останній випуск був 1995-го, відтоді будівля пустує.
26 грудня 2004-го року Полтавська міськрада продала пам’ятку архітектури національного значення ізраїльському бізнесмену. У вересні 2006-го у будівлі сталася пожежа, яка знищила купол. Офіційна причина ― підпал безхатьками.
Із 2015-го Кадетський корпус повернули у власність міста за рішенням Вищого господарського суду.
Банер на честь Юліана Матвійчука на будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава
2019-го приміщення передали на баланс Державної судовій адміністрації, аби відреставрувати та облаштувати у ньому місцеві суди. Ініціював процес депутат міськради Юліан Матвічук восени 2018-го. Зокрема, він опікувався підготовкою документації та переговорним процесом.
20 травня 2023-го року Юліан Матвійчук помер у лікарні від поранень, які отримав на війні з Росією. Із ним попрощалися 23 травня. Полтавець двічі був добровольцем у війську ― 2014-го та 2022-го. Йому було 33 роки. У складі 116-ї бригади ТрО він із побратимами створив групу аеророзвідки "Соловей".
У цивільному житті Юліан Матвійчук був депутатом двох скликань Полтавської міської ради та, зокрема, співзасновником громадської організації "Save Poltava", яка опікується історичними будівлями. У воїна лишилися батьки, дружина та донька.
Нині у пам’ять про Юліана Матвійчука та його вклад у збереження будівлі Кадетського корпусу на фасаді вивісили банер із фото воїна.
Читати ще
Читати ще Біля згорілого будинку дворянського зібрання у Полтаві прибрали ще одну частину паркану
Читати ще У Полтаві дозамовили 25 конструкцій-стендів у рамках проєкту «Полтава пам’ятає героїв»
Читати ще Поховання на Затуринському кладовищі: чи визначать санітарно-захисну зону до кінця року