Стихійні могили у Харкові: Ігор Терехов ще раз пообіцяв, що перепоховають 1220 людей

Раніше на 124-му секторі ховали людей, яких не могли або не хотіли проводити в останню путь рідні. Із 24 лютого тут масово ховали загиблих під час бомбардувань міста.

На окремому секторі 18 кладовища за шість місяців 2022 року поховали не по-людськи 1220 людей. Їх закопували без трун, у поліетиленових мішках у спільних траншеях. Серед по-варварьски похованих є діти, жінки, військові, бійці територіальної оборони.

Масові поховання у Харкові припинилися тільки у вересні. Минулого директора КП «Ритуал» Євгена Журавльова, який прийняв рішення ховати людей таким чином, звільнили. На 124-му секторі восени пройшли три ексгумації. Уже готова одна з ДНК-експертиз. Далі — процедура перепоховання. Військових і тероборонівців — на Алеї Слави, усіх інших — тут же, на 124 секторі. Коли почнеться масове перепоховання, невідомо. Ігор Терехов на пресконференції 2 грідня запевнив, що будуть перепоховані усі. Хоча голова робочої групи, яку створили у міськраді, заступниця міського голови Світлана Горбунова-Рубан трохи раніше запевняла: перепоховають тільки тих, за ким звернуться рідні. Терехов запевняє: його рішення в силі.

«Моя позиція така, як є, а мої підлеглі будуть виконувати мою позицію. Усе буде робити наше КП «Риутал», і наскільки мені відомо, уже є відповідний процес перепоховання, у тому числі на Алеї Слави. Процес уже почався. Є такі речі, як процедура. Вона повинна бути. Це ексгумація. Це речі, які нелегко виконати, бо є процедура ДНК, лабораторія, це теж час. Це треба робити у холодну пору року, судмедексперти, усе це робиться і буде робитися. Рух почався», — сказав Терехов.

У вересні прокуратура Харківської області відкрила кримінальне провадження за фактом масового поховання на 18 кладовищі Харкова за частиною 2 статті 367 КК України (службова недбалість, карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів).

Історію зі стихійним похованням на 18 кладовищі Харкова підняв «Лівий берег». У матеріалі Іванни Скиби-Якубової «Цвинтар №18. Як сталося так, що ми ховаємо їх у мішках» йшлося про те, що бійця територіальної оборони Романа Сімонка, який загинув під час обстрілу будівлі Харківської обласної військової адміністрації, поховали на кладовищі №18 у «братській» могилі.

Батьки шукали Романа півтора місяця, знайшли у морзі на Дмитрівській. Співробітники моргу наполягли, аби бійця поховало місто. Батьки погодилися, а згодом з’ясувалося, що місто зробило це в дикий спосіб: разом з багатьма іншими людьми у невеликому рову, у мішку, зверху поставили тільки табличку з неправильно вказаним прізвищем.

Роман Сімонок за власним бажанням долучився до тероборони в перші дні війни. Офіційного оформлення тоді ще не було, дані про бійців записували на папірцях. Група тероборони охороняла будівлю ХОВА. 16 вересня у Харківській міській раді повідомили, що тіло Романа Сімонка перепоховають на Алеї Слави коштом міської ради.

Юлія Агєєва

Джерело

Новости Украины