Методи обстеження захворювань молочної залози пройшли значний розвиток за останні десятиліття. Усі вони разом створюють комплексний підхід до ранньої діагностики та виявлення захворювань молочної залози, що є критично важливим для успішного лікування.
Клінічні методи обстеження в мамології
До клінічних методів обстеження відносять всі дослідження, які потребують залучення технологій. В першу чергу під цим терміном розуміють інструментальні (УЗД, МРТ, мамографія) та лабораторні дослідження:
- Визначення рівня специфічних біомаркерів, таких як CA 15-3 та CA 27-29, хоча наразі цей метод малоінформативний та використовується рідко, може допомогти в оцінці ризику розвитку раку молочної залози та слідкуванні за ефективністю лікування.
- Вимірювання рівнів гормонів, таких як естроген, пролактин та прогестерон, є досить важливим для діагностики певних захворювань грудей (наприклад, мастопатії або галактореї), особливо у випадках естроген-залежного раку молочної залози.
- Дослідження генетичних мутацій, таких як BRCA1 та BRCA2, визначає умови для розвитку раку молочної залози та яєчників та ризик розвитку цієї патології у пацієнтів.
Зокрема, до категорії обстежень можна віднести гістологічні та цитологічні дослідження після біопсії молочної залози.
Клінічні методи обстеження
Клінічні методи обстеження захворювань включають в себе огляд як дослідження: візуальну оцінку стану молочних залоз, їхню пальпацію, а також динамічне спостереження. Дані такої діагностики дозволяють скласти первинну клінічну картину захворювання та визначити подальші дії лікаря стосовно діагностики та лікування.
Про діагностику і самодіагностику
Самообстеження молочних залоз є важливою процедурою для здоров’я кожної жінки. Це підвищує обізнаність про можливі зміни в грудях та сприяє вчасному виявленню проблем. Правильна техніка самообстеження включає в себе регулярне обстеження грудей за допомогою кількох кроків.
- Для початку необхідно стати перед дзеркалом і звернути увагу на будь-які зміни у розмірі, формі чи колірі грудей. Також слід приділити увагу будь-яким помітним змінам на шкірі.
- Підніміть руки вгору, спостерігаючи за будь-якими незвичними змінами у формі грудей.
- Потурбуйтеся про обстеження грудей в різних положеннях — лежачи і сидячи. Використовуйте подушку або руку для підтримки грудей та обстеження пальцями кожної ділянки.
- Використовуючи подушечки трьох пальців, зробіть кругові рухи по грудях за годинниковою стрілкою, рухаючись від периферії до центру. Звертайте увагу на будь-які зміни — вузли чи біль під час пальпації.
При виявленні незвичних змін під час самостійного обстеження грудей необхідно записатися до мамолога для більш детальної діагностики. Зауважимо, що самоогляд не виключає щорічні обстеження у мамолога, а лише доповнює їх.
Таке обстеження є комплексним. Спочатку лікар проводить опитування щодо вашої медичної історії, запитує скарги, дізнається про вашу спадковість, попередні захворювання та фактори ризику.
Після цього мамолог проводить зовнішній огляд грудей та сосків, виявляючи будь-які видимі аномалії, а потім переходить до пальпації.
За необхідності або у віці після 40 років призначається мамографія, а потім — УЗ-дослідження молочної залози. При виявленні утворень за необхідністю призначається МРТ молочних залоз.
При підозрі на новоутворення грудей також додатково призначається біопсія з наступним гістологічним або цитологічним дослідженням.
Профілактика захворювань грудної залози
Для здоров’я молочної залози важливо дотримуватися ряду профілактичних заходів. Регулярно проводьте самообстеження молочних залоз, щоб вчасно виявити будь-які зміни в їхньому стані.
Також важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, мати фізичну активність і уникати хронічного стресу. Регулярні фізичні вправи сприяють підтримці загального здоров’я.
Не забувайте про регулярні медичні огляди, УЗД та мамографію, особливо якщо у вас є фактори ризику. Вчасна діагностика може значно полегшити лікування у разі виявлення будь-яких патологій. А якщо вам потрібна консультація лікаря, завітайте в OKSAL.med.