До Господарського суду Сумської області звернувся КП «Міськводоканал» до відповідача АТ “Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання” про стягнення 161, 5 тис. грн за водопостачання та прийом стічних вод, з яких: 137, 4 грн пеня, 14 тис. грн — 3% річних, 9 тис. грн — інфляційні втрати, а також судовий збір у розмірі — 2, 4 тис. грн., представник відповідача подав до суду клопотання про зменшення розміру неустойки, в якому просить суд зменшити на 90% розмір пені, оскільки стягнення заявленої суми неустойки призведе до подальшого погіршення фінансового стану підприємства.
Позивач мотивував свої вимоги тим, що належним чином виконав свої зобов’язання за договором, відповідач отримав відповідні послуги, однак оплачував їх не у повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Позивачем не надано доказів понесення ним збитків внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов’язань за договором або погіршення матеріального стану підприємства, саме у зв’язку з порушенням відповідачем умов договору. Зменшення розміру пені на 20% суд вважає оптимальним балансом інтересів сторін у спорі та таким, що запобігатиме настанню негативних наслідків для сторін.
Суд вирішив позов задовольнити частково: стягнути з АТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання» на користь комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради 104, 8 тис. грн. — пені, 14,8 — 3% річних, 9 тис. грн — інфляційних втрат, 1, 9 тис. грн. — витрат зі сплати судового збору. В іншій частині задоволення позову — суд відмовив.