Території для торгу. Навіщо окупанти збираються проводити референдум на Харківщині?

Вовчанськ та Великий Бурлук спробують приєднати до Росії.

Окупанти почали підготовку до референдуму на територіях, що тимчасово перебувають під контролем російської армії. Поки що йдеться лише про Вовчанськ та Великий Бурлук. Підготовкою незаконного заходу займається колишній депутат від «Блоку Кернеса», допомагає йому вчителька російської мови.

Приєднання до Росії або незалежність. Такий вибір збираються запропонувати окупанти жителям Вовчанська та Великого Бурлука. На інших загарбаних територіях ні про які приєднання поки що не йдеться, але в мешканців міст та сіл вже збирають паспортні дані.

Масажист, вчителі та «Єдина Росія»

Про можливий референдум в окупованих Росією громадах говорять з весни. Називали і ймовірну дату — 11 вересня. Тоді референдуми мали пройти одночасно на всіх територіях, що тимчасово опинились під окупацією. Але влітку наступ зупинився, на деяких ділянках фронту ЗСУ навіть пішли в атаку, тому розмови про референдуми на деякий час стихли. 

Аж ось про приєднання до Росії заговорили знову. Цього разу окупантів цікавлять не Херсон чи Луганська область, а Вовчанськ та Великий Бурлук. Як писав UA-NEWS.in.ua, псевдоадміністрація Вовчанського району провела зібрання та постановила: 20 жовтня провести референдум серед жителів міста та декількох навколишніх сіл щодо приєднання до Росії або незалежності «звільнених територій». У повідомленні незаконного органу влади сказано, що підготовкою до референдуму займається такий собі Євген Євтушенко, депутат «Єдиної Росії».

У Вовчанську активно розвішують російські прапори біля шкіл та адмінбудівель.

Путінська партія дійсно делегувала в окуповані Куп’янськ та Вовчанськ немало своїх членів, але Євтушенко — не росіянин, як можна було б подумати.

«Женя Євтушенко дуже розчарував, це наш місцевий депутат, він працював мануальним терапевтом у клініці, тобто, масажистом. Ще до війни з ним були конфлікти, бо він під час карантину намагався кудись вести школярів, на якийсь розважальний захід. Йому допомагає зараз вчителька російської мови Інна Прудіус, свого часу вона добилася того, щоб у місті залишили російськомовні класи», — розповіла UA-NEWS.in.ua жителька громади, яка після окупації виїхала на підконтрольну Україні територію.

Євген Євтушенко у 2020 році вибрався до Вовчанської міської ради від партії «Блок Кернеса — Успішний Харків». Крім своєї  медичної практики, він був відомий ще і як адмін пабліку «Любимый город». Після окупації міста Євтушенко заблокував свою сторінку у Facebook. Інна Прудіус працює директоркою Дитячого дозвільного центру і разом з колишньою помічницею депутата Євтушенка Іриною Осіїк займається русифікацією освіти у Вовчанську. 

Інна Прудіус займається русифікацією вовчанських шкіл 

«Першого вересня ми проведемо в нашій школі «Урок Росії», на якому достовірно пояснимо дітям, що наша територія ніколи не належала до України як такої. Я думаю, поетапно діти почнуть розуміти, що Україна — це ворог», — цитує Прудіус один з окупаційних пабліків.

Поки що у Вовчанську, а тим паче у Великому Бурлуці ніякої активної підготовки до референдумів немає. Окупанти та їхні посіпаки більше зайняті русифікацією шкіл та боротьбою з українськими символами на вулицях. І тим паче нічого не кажуть ні про яке приєднання до Росії в зруйнованому Ізюмі, де головна задача гауляйтера зараз — закрити плівкою розбиті вікна адміністративних споруд. У Боровій теж не агітують йти на голосування, але збирають паспортні дані у пенсіонерів в обмін на 10 тисяч рублів. На інших територіях, окрім Куп’янська, проводити референдуми неможливо через близькість до лінії фронту.

Будуть торгуватися

Час референдуму у Вовчанську та Великому Бурлуці призначено на 10 годину ранку 20 жовтня. Але малоймовірно, що в цей день окупаційна адміністрація дійсно зможе провести голосування. На думку політолога Володимира Фесенка, дати референдумів переносились раніше і будуть переноситись далі, бо їх нікому організовувати.

«Вони банально не встигають. У них просто немає людей для організації проведення цього голосування», — заявив політолог у коментарі UA-NEWS.in.ua.

Навіть у Вовчанську, де, здається, було дуже багато колаборантів серед представників місцевої влади, зараз не можуть набрати не те що людей для роботи на виборчих дільницях, а навіть вчителів до школи. Небажання деяких педагогів іти на співпрацю їхні колеги-зрадники вважають тиском з боку України. У Великому Бурлуці і поготів нікому готувати «волевиявлення». Невеличке селище, де і до війни проживало лише трохи більше трьох тисяч мешканців, в окупації зменшилось вполовину. Попереднього гауляйтера підірвали в автомобілі, тому нинішній «голова» Олександр Ковбаса переважно відсиджується вдома, аби не наражатись на небезпеку.

Але прагнення провести референдум росіяни поки що не полишатимуть.  На думку Володимира Фесенка, вони спробують влаштувати «голосування» на усіх територіях, де є окуповані громади. У Харківській області це Балаклія, Ізюм, Вовчанськ, Куп’янськ, селища Великий Бурлук, Шевченкове, Борова, Дворічна, а також частина Дергачівської громади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В окупованому місті на Харківщині роздають російські SIM-картки

«Сам факт проведення референдумів не означає, що в той же день вони стануть частиною Російської федерації. Якщо буде пауза — це значить, що вони почнуть торгуватися. Ці території для Росії — лише інструмент для торгівлі на майбутніх переговорах. Вони будуть виторговувати не території, а прийнятні для них умови перемир’я по статусу Криму, Донбасу та санкціям», — каже політолог. 

Навіть якщо вдасться провести на окупованих землях якесь псевдоголосування, ніякої юридичної сили воно не матиме, бо за міжнародним правом визнано кордони України в межах 1991 року, включно з Кримом. На думку експерта, ніхто з української влади не піде на те, щоб погодитись на обмін територій на можливих переговорах.

Джерело