Тернопіль не потрапить до рейтингу «Прозорі міста» через маніпуляції на сайті міськради

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

На перевірку подали лінк, за яким опублікували новину про хакатон. Transparency International Ukraine

У тексті новини йдеться про проведений захід. Однак ні дати проведення, ні кількості учасників, ні навіть фото звідти в новині немає.

Як показала перевірка експертами програми через сервіс Wayback Machine: за вказаним міською радою посиланням раніше була новина про розклад занять для людей старшого віку у Тернопільському міському територіальному центрі соціального обслуговування населення.

За вказаним лінком раніше була новина про розклад занять для літніх людей. Transparency International Ukraine

"Проведення хакатону забезпечило б місту бали за виконання індикатору — наявність новин про ініціативи міської ради у сфері використання відкритих даних (оприлюднення наборів даних, роботу сервісів, реалізацію навчальних проєктів, проведення хакатонів тощо) — який програма перевіряла в межах оцінювання Open Data Pulse. Тобто новину про дозвілля для людей старшого віку замінили "новиною" про хакатон і надали це посилання в офіційній відповіді міської ради", — повідомили в організації.

В рамках дослідження експерти програми виявили ще кілька аналогічних маніпуляцій. Так, як розповідають в організації, за посиланням на новину про проведене навчання для держслужбовців раніше також була новина про дозвілля літніх людей.

"Перевірка через Wayback Machine підтвердила — тексти у старих публікаціях були підмінені, ймовірно, щоб підвищити результати у рейтингу", — пишуть на сайті Transparency International Ukraine.

У відповідь на запит експертів програми, як таке могло трапитися, з міськради Тернополя прийшла відповідь від заступника міського голови Івана Хімейчука, про те, що причиною став "неналежний контроль за виконанням завдань та функцій":

"… неналежна організація співпраці з структурними підрозділами міської ради призвела до опублікування/поширення інформації, яка не була перевірена не предмет її відповідності фактичним обставинам.

Під час обговорення даної ситуації, особам, причетним до реалізації формування громадських зв’язків, інформаційної політики Тернопільської міської ради, а також формування місцевої політики у сфері цифровізації, цифрового розвитку та цифрових інновацій вказано на неухильне дотримання трудової дисципліни та попереджено про дисциплінарні наслідки за невиконання чи неналежне виконання працівником обов’язків, покладених на нього трудовим договором", — йдеться в офіційній відповіді міськради в особі Івана Хімейчука.

Частина відповіді Івана Хімейчука на запит Transparency International Ukraine. Transparency International Ukraine

Зважаючи на ситуацію, в Transparency International Ukraine вирішили, що Тернопіль до рейтингу прозорих міст за результатами 2024 року не потрапить.

"Надання завідомо недостовірної інформації, зокрема, на офіційних джерелах, є порушенням чинного законодавства та етичних норм публічного врядування, що зрештою дискредитує саму ідею публічної звітності.

Тернопільська міська рада проявила себе як доволі квола інституція і її дії радше можна пояснити усвідомленим (політичним?) рішенням підтримувати фальсифікації задля високих позицій у дослідженнях", — повідомили на сайті організації.

Журналістка Суспільного намагалася взяти коментар щодо ситуації у начальниці управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ Тернопільської міськради Мар'яни Зварич, однак дотелефонуватися до неї не змогла.

Нагадаємо, за результатами 2023 року, Тернопіль потрапив до числа прозорих міст разом зі Львовом, Дніпром, Дрогобичем і Мукачевом.

Новости Украины