Фото: REUTERS
Вибори американського президента після сходження з дистанції одного з претендентів – республіканки Ніккі Хейлі – стають ще більш передбачуваними. Інтриги не буде, хоча етнічна індіанка протрималася досить довго, довше, ніж будь-який інший республіканський суперник Трампа. Втім, у реальній боротьбі двох титанів, колишнього та чинного президентів США, вона не була серйозною перепоною. Ставка на стать, расу та відносну молодість (Хейлі всього 52 роки, Трампу – 77, Байдену – 81) не спрацювала, як і акцент кандидатки на зовнішній політиці. Зокрема – на допомозі Україні.
Головне – економіка
Фахівець із міжнародних відносин, професор Майкл Кокс у статті для видання Сhathamhouse розповів, як у 1992 році політтехнолог Білла Клінтона Джеймс Карвілл пожартував, що результат виборів у США визначався одним поняттям: «Це економіка, дурні!». Фраза була адресована всім організаторам та учасникам виборчої кампанії, в якій Клінтон, як ми пам’ятаємо, переміг чинного тоді президента Джорджа Буша-старшого.
Професор Кокс стверджує, що сьогодні з економікою США все не так погано, як думають деякі.
— Безробіття знаходиться на рекордно низькому рівні, економіка США зростає приблизно на 3% на квартал, зарплати зростають, а фондовий ринок зашкалює. Процентні ставки, які перебували на рекордно високому рівні протягом двох років, можливо, скоро знизяться. І на додачу до всього, з десяти найбільших корпорацій світу наразі вісім базуються в США. Якби США перебували в економічній війні з рештою світу, то це була б перемога, — стверджує Кокс.
І водночас запитує: чому ж за таких чудових умов для президента Байдена його рейтинг катастрофічно летить униз? Звичайно, до листопада багато що може змінитися, але поки що схвалення американців способу життя «при Байдені» бовтається десь у проміжку від 35 до 37%.
Зараз добре, але «раніше було краще»
Пояснень цьому феномену кілька. Найпопулярніше: вік Джо Байдена та його часта «втрата пам’яті», яку сам президент заперечує. Також великою невирішеною проблемою президента, як і раніше, є вал нелегальних іммігрантів у США (з 2020 року їх побільшало вдвічі).
Та й нетлінне «раніше було краще» щодо епохи президентства Дональда Трампа. Можливо, з Байденом індекс Доу-Джонса і зростає, але простим американцям від цього не легше. А ось «раніше було краще» – і це американці пам’ятають чудово і так само оцінюють економіку при Трампі, тоді як з Байденом – просто «хороша».
До того ж і зовнішня політика, яка добряче розколює американське суспільство. Так, більшість американців за Україну і проти Росії. Але Трампа вони й не особливо цікавлять, він апелює до меншої частини, яка вважає безглуздим підтримувати Україну в конфлікті, кінця-краю якого не видно. Водночас Трамп говорить про свою можливість «закінчити цей конфлікт за 24 години». І ось тут за нього можуть проголосувати навіть проукраїнські американці – з цікавості: як це, цікаво, в нього вийде? Трамп виграє за будь-якого розкладу: якщо вийде – він переможець, якщо ні – ну що вдієш, чекайте наступних президентських виборів, обирайте собі нового лідера… І навіть якась міфічна мирна угода України та РФ, озвучена Трампом, теж може зіграти йому на руку. І американців переконують, що краще так, ніж передавати озброєння та витрачати шалені гроші на країну, яку не всі й на карті зможуть показати.
Кримінальні справи vs підтримка Ізраїлю
Імміграція, зовнішня політика, економіка – на цих трьох стовпах будується вся виборча кампанія-2024. І якщо щодо перших двох стовпів поки виграє Трамп, то, за умови подальшого зростання економіки хоча б до листопада, настрої виборців можуть кардинально змінитися на користь Байдена.
Також поки що на експрезиденті «висять» кілька незакритих кримінальних справ – найближче засідання суду відбудеться 25 березня, а коли решта – не в курсі навіть у судах. Захоплення Капітолію в січні 2021 року натовпом прихильників Трампа, які оспорювали перемогу Байдена, не пройшло безслідно, хоча тут вже трохи прояснилося.
А ось надалі, якщо Трамп таки буде визнаний у скоєнні злочинів, наприклад, у спробі скасувати вибори у 2020 році (а це серйозне звинувачення), то й у цьому разі виборці можуть від нього відвернутися. Як же, посягнув на святе – на демократію!
Після супервівторка (праймеріз одразу у 15 штатах) 5 березня Байден та Трамп впевнено перемогли, без несподіванок. Втім, не цілком прогнозовано: значна частина виборців поставила позначку у нейтральній графі – проти всіх. Для Байдена це поганий знак. Так, проти всіх проголосували майже 20% виборців у штаті Міннесота, де знаходиться велика мусульманська діаспора, багато арабів і північноафриканців. Це Байдену за підтримку дій Ізраїлю в секторі Газа. З тієї ж антиізраїльської причини Байден не набрав багато голосів у Північній Кароліні.
Цілком можливо, що «чорних лебедів» — не до кінця врахованих раптових факторів – у цих президентських перегонах буде ще багато. До липня та серпня, коли пройдуть національні з’їзди Республіканської та Демократичної партій, де будуть офіційно обрані кандидати в президенти США, можна очікувати будь-чого, насамперед – сходження з дистанції решти учасників виборів. Боротьбу Трампа та Байдена за президентське крісло давно називають матчем-реваншем (насамперед, Трампа, звичайно) і стежать здебільшого за ними.
Давайте поговоримо
На сьогодні Трамп надіслав м’яч на половину поля противника, закликавши його до дебатів. «Для блага нашої країни важливо, щоб ми з Джо Байденом обговорювали питання, які такі важливі для Америки та американського народу, — написав Трамп у повідомленні на платформі соцмереж Truth Social. — Тому я закликаю до дебатів, завжди скрізь, у будь-якому місці!»
Похвальне бажання Дональда дуже по-демократичному дебатувати — зовсім не його креатив: за законами виборчої кампанії дебати і так заплановані в процесі і без його закликів, просто ближче до дня виборів — 5 листопада. Та й гарний жест Трампа навряд чи оцінять ті, хто пам’ятає, що Трамп не прийшов на перші дебати всередині партії вже п’ять (!) разів. Втім, і Байден також не прийшов.
Його штаб, до речі, поки що не відреагував на заклики Трампа. Усі готуються до звернення президента, де він розповість про ситуацію в країні за його президентський строк та оголосить порядок денний на свій другий термін. Можливо, після цього звернення позиції Трампа ще трохи ослабнуть. Чи ні — не забуваємо про «чорних лебедів».