«Твоїми рідними стають саме побратими»: оператор БпЛА бригади «Червона Калина» про братерство й винахідливість на фронті

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Оператор БпЛА бригади «Червона Калина» на псевдо «Художнік». Червона Калина — 14 Штурмова Бригада НГУ

"Твоїми рідними стають саме побратими. Вони знають про твої проблеми вдома, про те, що тебе турбує. Ви постійно спілкуєтеся. Це свого роду сім'я, військове братерство", — говорить оператор БПЛА бригади "Червона Калина" на псевдо "Художнік".

Військову "кар’єру", як пілот, захисник розпочав ще під час боїв на Донеччині та Луганщині. Проводив аеророзвідку та допомагав звільняти Білогорівку Луганської області. Тоді уперше потрапив під обстріли під час роботи на відкритій місцевості.

З часом військовий проходив різні курси та вивчав техніку роботи з різними дронами самостійно. Наразі працює не тільки з розвідувальними дронами, але й вміє керувати FPV, а основні задачі виконує на великих дронах-бомберах, які називають "Бага Яга". Свою історію він розповів на Facebook-сторінці 14 штурмової бригади НГУ.

"Я починав свою кар'єру на посаді зовнішнього пілота з Серебрянки, потім був штурм Білогорівки. Там уже по-справжньому відчув, що і як. Отримував перший досвід, як пілот. Під час штурму Білогорівки виконував своє завдання — це розвідка, супроводжував хлопців. Там справді відчув усі недоліки роботи на відкритому повітрі", — згадує обронець.

Каже, тоді потрапили під 120 калібр і під російську "СушкуРосійський винищувач-бомбардувальник СУ".

"Було не прикольно, по-своєму страшно. Але я розумію, що хлопцям, які виконували завдання вже саме у тому населеному пункті, було страшніше. Тому намагалися не зважати на це і робити свою роботу. Боролися, в основному, тоді з погодними умовами. Такої розкоші, як РЕБ, тоді ще мало в кого було, в тому числі й в окупантів. Тоді, в основному, були проблеми через відсутність саме виносних антен, щогл тощо. Користувалися штатними антенами, які йдуть у комплекті до самого дрона".

Як розповідає захисник, він працював з суміжними підрозділами, в яких цікавився й дізнавався щось нове для себе.

"Це технології, вони не стоять на місці. За цим потрібно вміти слідкувати. Треба відсіювати старе і користуватися тим, що зараз є актуальним і справді робочим, перевіреним. Різні прошивки, антени. Поступово з'явилися і РЕБ. Вони також є різні. Потрібно розуміти, під який вплив якого саме РЕБ ти можеш попасти, знайти ймовірний напрямок, звідки він працює, ймовірні точки. Потрібно слідкувати за ворогом, дізнаватись максимум характеристики РЕБ, які вони мають на озброєнні в себе або конкретно на напрямку, і від цього відштовхуватися".

Важливість роботи дронами, вважає "Художні", перш за все в тому, що це економить людський ресурс.

"Більшість роботи зараз проводиться все-таки дронами. Це розвідка, ураження, мінування. Це дуже круто, це дуже важливо. Шкода, що таких можливостей не було раніше. Зараз, на мою думку, йде саме війна технологій. Хто зможе посісти верхню нішу в цих технологіях — той буде домінувати на полі бою".

Оператор БпЛА бригади «Червона Калина» на псевдо «Художнік». Червона Калина — 14 Штурмова Бригада НГУ

Перше, що виділяє захисник у порівнянні з Запорізьким та Східним напрямками — кількість FPV-дронів, те, як почали працювати російські військові.

"Тут значно тяжче, порівняно з тим, як було раніше. Тоді, як на Східному напрямку в той час, коли ми там були, ми тільки починали знайомитися з ворожими скидами нічними з "Мавіків 3T", це вже було "вау" на той період, ніхто не знав, як з цим боротися. Тут вже стало складніше. Більше видів БпЛА почали застосовувати. В них постійно літають "крила" розвідувальні так, як Supercam, "Орлан", ZALA. Відпрацьовують тими самими "Ланцетами". Раніше за "Ланцет" майже нічого такого не було чути".

Всіх тонкостей своєї роботи захисник не розкриває, проте каже, що вона йому дуже подобається.

"Це дуже важлива робота, на ню сподіваються хлопці. Дуже приємно чути, коли хтось виходить з позицій, розказує, що чув, як ти летів, розказує, що він в захваті, що тепер його не будуть кошмарити з тої посадки. Ми розбираємо бліндаж, мінуємо дороги, при можливості підносимо провізію хлопцям.Треба не забувати про те, що ворог теж не стоїть на місці. Це дуже серйозна проблема для нього, всякою ціною стараються збити. Були випадки, де вони "мавіками" стараються влітати. Їм не шкода декілька "мавіків" заради того, щоб збити одну бабу ягу. Я постійно кажу своїм людям, які зі мною виїжджають на позицію, щоб вони були обережні. Постійно нагадую, що їх ще чекають вдома."

За словами оборонця, колеги-пілоти завжди стараються один одному допомагати та покращувати свої навички.

"Кожен пілот рано чи пізно стикався з таким моментом, де там в нього батарея не заряджається, там в нього шнурочка немає. Там щось дрон не запускається. Тут треба антенну виставити, а як її виставити в зеленій посадці, коли вона біла. Таких моментів дуже багато.

Оператор БпЛА бригади «Червона Калина» на псевдо «Художнік». Червона Калина — 14 Штурмова Бригада НГУ

Завжди доводиться щось придумувати, імпровізувати. У мене приклад був: при посадці дрон пошкодив лопасті, а в мене ще декілька годин було на роботу, було багато цілей. Просто поламалося дві лопасті і чекати, поки тобі їх привезуть не варіант — дуже багато часу витрачаєш даремно. В нас є колеги, є зв'язок між ними, я подзвонив, запитався, чи є лопасті. Кажуть, що так. Скинув точку, він прилетів, скинув лопасті, я в себе замінив. І ми почали працювати далі".

Про свою мрію "Художнік" говорить коротко:

"У мене сім'я, багато друзів. Хочу проводити свій вільний час поряд із ними, з людьми, які мене потребують, і яких потребую я. І так само мрію за кожного свого побратима, щоб кожен був у себе вдома, там, де його люблять та чекають. І головне — цілий та неушкоджений".

Новости Украины