У Новомосковському музеї відкрилась виставка унікального стародавнього розпису Катеринославщини

У Новомосковському музеї відкрилась виставка Миколаївського розпису. Цей вид декоративно-орнаментального малярства старіший за відомий Петриківський розпис. Він виник у XVIII — ХІХ століттях, тоді як «петриківка» сформувалась у 30-40-х роках ХХ століття. Про це розповіли на Фейсбук сторінці Samar.History.

— Чому саме «Миколаївський розпис»? Чому прив’язка до села Миколаївки Новомосковського району, адже ареал розповсюдження розпису охоплював межі  колишньої Катеринославської губернії? Тому, що саме тут народна майстриня Надія Явір вперше виявила зразки старовинних скринь, почала досліджувати їх, спілкуватись з людьми, які перейняли це мистецтво від своїх дідів-прадідів і саме тут, у селі Миколаївка, розпочалось відродження цього старовинного розпису, — пояснюють в дописі.

Чим особливий Миколаївський розпис і які в нього відмінності у порівнянні з Петриківським.

Головна відмінність полягає в тому, що Петриківський розпис — це настінний розпис селянських хат та печей, а Миколаївський — це розпис дерев’яних хатніх скринь. Тому багато експонатів виставки – це саме старовинні скрині.

-Орнаменти Миколаївського розпису мають чітку симетрію, наносяться тільки на зелене або жовто-гаряче тло. «Чисті» кольори накладаються один на другий, шар за шаром.  Унікальні елементи орнаменту. Й інші художні відмінності про які знають лише майстри, — сказано в повідомленні.