«Важливо допомагати державі, а не просити в неї допомоги». Як у Чернігові після бойових дій народжуються підприємства

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Суспільне Чернігів

За інформацією Головного управління статистики у Чернігівській області, з 1 квітня по 19 вересня 2022 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) по Чернігову зареєстровано 139 юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, та ліквідовано – 16.

Найбільша кількість зареєстрованих – благодійні фонди, громадські організації та товариства з обмеженою відповідальністю.

Серед різновидів економічної діяльності новостворених підприємств лідирують гуртова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів, транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність, охорона здоров’я та надання соціальної допомоги.

Хто ж ці люди, які відкрили власну справу після завершення бойових дій, у місті з пошкодженою інфраструктурою, серед жителів, чия платоспроможність впала, а економічна ситуація в регіоні викликає занепокоєння? Суспільне поспілкувалося з трьома представниками "новонароджених" підприємств у Чернігові.

"Якщо не зараз – то коли?". Магазин "М’ясна пані"

21 червня м’ясну крамницю відкрила Анна Черевань.

Чернігівська підприємиця Анна Черевань. ФОТО: Анна Черевань"Я протягом п’яти років служила в ЗСУ, з 2016 по 2021 рік брала участь у бойових діях. Потім у мене була травма хребта, мене оперували. Я – інвалід війни. Була на біржі, роботи не було… Сидіти вдома не могла – от і вирішила відкрити свою справу", – розповідає власниця бізнесу.

Говорить, до того в цій сфері не працювала, але мама її близької подруги понад 20 років пропрацювала "на м’ясі". Тому допомагає їй з бізнесом.

У нову справу вкладала власні кошти, які заощаджувала, коли не вистачило – допомогла сім’я.

"Бухгалтерський облік – я сама, податковий, все це на моїх плечах. Домовляюся з постачальниками, можу стати й за прилавок".

Анна дала роботу трьом жителям Чернігова: у неї працюють продавець, м’ясник, кухар. Розповідає, що вже має постійних клієнтів – каже, тримає їх якістю та смачними напівфабрикатами.

М’ясна крамниця Анни Черевань. ФОТО: Анна Черевань

"Труднощі – в людей немає грошей. Ціни ростуть, підвищуються ціни на поставки. Люди не готові платити такі гроші, тому що багато в кого були скорочення", – говорить Анна й додає, що процес ускладнюють висока орендна плата й дорога електроенергія.

При цьому, як ветеран війни, Анна має податкову пільгу. Тому, каже, потроху виходить в плюс. У майбутньому хоче відкрити іще кілька магазинів по місту.

"Зараз важливо допомагати державі, а не просити в неї допомоги". Детейлінг "RS Studio"

У липні в Чернігові відкрилась детейлінг-студія. Це мийка, хімчистка, полірування автівок. Відкрили цей бізнес Роман Замерець зі своїм другом. Чоловік каже, що пів життя мріяв про свою справу, "а війна показала, що життя може бути коротшим, ніж ми гадаємо".

Чернігівський підприємець Роман Замерець. ФОТО: Роман Замерець "Ми з Олександром Калмиковим (моїм партнером) та нашою командою були волонтерами: вивозили людей з Чернігова, допомагали, чим могли, привозили гуманітарку. А потім, коли все закінчилося, напевне, через місяць, коли роздали все, що навезли сюди: продукти, одяг, після того знайшли час та спробували таке направлення для себе".

Хлопці ризикнули. Вклали власні відкладені кошти в цю справу, бо вирішили, що самі по собі заощадження, лежачи в сховку, великої користі не принесуть. Ставку зробили на сучасний підхід та послуги, які ще не представлені в Чернігові. Це одночасно і зіграло на руку, і стало проблемою.

Результат роботи компанії з детейлінгу. ФОТО: Роман Замерець

"Складнощі в тому, що у нас, напевне, досі не було в Чернігові достойного рівня обслуговування автомобілів. У нас в середньому полірування автомобіля займає три години, і робить це одна людина. А у нас це займає 12 годин, і це роблять дві людини. І наші люди до цього десь не звикли, вони хочуть, щоб усе було швидше. Вони, напевне, поки не розуміють, що таке якість. Хоча ціна – не набагато вища, десь навіть менша, ніж в інших".

Нині працює в них три людини. Роман каже, справи йдуть непогано, тому не потребує поки що допомоги від держави – "Зараз важливо допомагати державі, а не просити в неї допомоги".

"Треба якось заробити, щоб допомогти татові і його батальйону на фронті". Бренд одягу "ОТАКОІ"

Шити одяг у Чернігові близько місяця тому почали дві рідні сестри: Анна Тарасенко та Ірина Маханькова.

Чернігівська підприємиця Анна Тарасенко. ФОТО: Інстаграм-сторінка Анни Тарасенко

Анна розповідає, сама ідея створювати й шити одяг була давно, але з різних причин не наважувались почати.

"Під час війни ми потрапили в селище, в окупацію. Були такі хвилини, коли сиділи й думали про те, що треба жити заради чогось і цінувати кожну хвилину. Ми з сестричкою пообіцяли одна одній, що, коли все вже буде благополучно, ми одразу займемось тим, про що мріємо. Тому саме війна підштовхнула нас до втілення нашої спільної мрії".

Їхній тато, Григорій Маханьков, з перших днів був на фронті. За словами Анни, керував операцією в Куличівці, Лукашівці.

"І в моменти, коли тато був на фронті, ми думали, як ми можемо допомогти. Треба якось заробити, щоб допомогти татові і його батальйону на фронті".

Стартували дівчата з колекції шовкового одягу: пошили спідниці, сорочки, костюми, піжами.

Сукня бренду, який започаткувала Анна Тарасенко. ФОТО: Інстаграм-сторінка бренду

"Інвестиції були власні й мінімальні – 100 доларів. На цю суму ми змогли купити перші зразки тканин і оплатити замовлення нашим найманим співпрацівникам з аутсорсингу. Після того, як була готова перша річ, ми зробили невеличку рекламу самостійно, отримали прибуток і вклали його в закупку тканин. І у такий спосіб досі ми збільшуємо обороти, але не маємо мінусів".

Нині працюють над етноколекцією, фішкою якої будуть традиційні орнаменти Сіверщини.

Труднощі в бізнесі, говорить Анна, здебільшого викликані тим, що сестри – новачки у цій справі.

Зараз у дівчат невелика команда – дві швачки. Але, каже Анна, вони розраховують до Нового року уп’ятеро збільшити оберти, і вже через рік розширити виробництво, давши роботу більшій кількості людей.

Сорочка бренду, який започаткувала Анна Тарасенко. ФОТО: Анна Тарасенко

А ще планують шити форму та теплі костюми для ЗСУ. Анна розповідає, робочий настрій нині сильно залежить від подій на фронті: якщо звідти хороші новини – робота йде активніше, якщо ні – то сповільнюється.

"Тому, я вважаю, нас усіх об’єднує не тільки любов до своєї праці, а й натхнення, яке подарували й продовжують дарувати наші воїни".

Усі перераховані підприємства офіційно зареєстровані та сплачують податки.

Новости Украины