Готель «Україна» в центрі Києва. УНІАН/Володимир Гонтар
Готель "Україна", який знаходиться в центрі столиці, придбали за понад 2,5 мільярди гривень на аукціоні з приватизації. Заступниця директора готелю Оксана Ткач провела Суспільному екскурсію будівлею.
Вид з вікна готелю «Україна». Cуспільне/Ліля Гончарук
Ресторан в готелі «Україна». Cуспільне/Ліля Гончарук
Жінка працює в "Україні" понад 10 років. Усього в 14-поверховому готелі 363 номери. Ще є панорамний балкон, але він нині закритий з міркувань безпеки.
Ціна за номери стартує від 1 до 5 тисяч гривень в залежності від категорії, але найбільш популярні — з видом на Майдан Незалежності.
"Готель відкрили 28 вересня 1961 року під час відбудови Хрещатика. До 2001 року будівля носила назву "Москва". Готель бачив дві революції: Помаранчеву та Гідності. Тоді було багато журналістів та людей, які приїжджали на Майдан. Наші працівники надавали допомогу до приїзду "швидких", тут був тимчасовий госпіталь", — розповідає Оксана Ткачук.
Укриття готелю «Україна». Cуспільне/Ліля Гончарук
Також жінка показує під землею укриття готелю, яке може вмістити до 100 людей: там мінус чотири поверхи. Тут стоять ліжка, є ще один вихід, але не в метро.
"Ми пускаємо усіх. Був випадок, коли багато "Кинжалів" летіло, то люди з вулиці до нас прибігали і спускались в укриття", — говорить заступниця директора готелю.
Також у номерах залишались відомі люди, як-от співаки Ніно Катамадзе, Катерина Бужинська, Назарій Яремчук. Проживали тут і народні депутати, але їхні імена жінка не розголошує.
Номер категорії «бізнес-люкс» в готелі «Україна». Cуспільне/Ліля Гончарук
Номер категорії «стандарт» в готелі «Україна». Cуспільне/Ліля Гончарук
Глобальної реконструкції за роки незалежності так і не відбулося. Останній ремонт був напередодні Євро-2012.
До лютого 2022-го завантаженість готелю становила 90%, а після російського вторгнення — 20%. У готелі розповідають, що наразі здебільшого отримують прибуток від гостей, які приїжджають на конференції: вони орендують зал і залишаються ночувати.
У січні 2024 року в Фонді держмайна заявили, що готель накопичив понад 45 млн грн боргів. Працівники вірять, що після його продажу і надалі прийматимуть гостей.
"Мені хотілось, щоб він був надалі готелем. Він особливий. Тут розпочинається знайомство з історичною частиною міста. Багато киян роблять тут пропозиції", — зазначила Ткачук.
Вид з готелю «Україна». Cуспільне/Ліля Гончарук
Придбала готель "Україна" IT-компанія, повідомив в коментарі Суспільному заступник голови Фонду держмайна Ігор Тимошенко. За його словами, серед головних умов приватизації — виплата заборгованості перед держбюджетом та борги із зарплатні працівникам. Звільняти колектив новий власник не має права протягом шести місяців.
"Щодо колективу — питання нового власника, наскільки йому фінансово буде вигідно тримати цей колектив. Але шість місяців колектив буде отримувати заробітну плату, виконувати функції, які виконували", — зазначив Ігор Тимошенко.
Окрім того, за його словами, новий власник має зберегти основний вид діяльності підприємства.
"Це ж готельний комплекс, який важко буде перепрофілювати під якійсь інший. Може, в подальшому там буде якась частина офісних приміщень. Але основне призначення — це готель. Новий власник має слідувати цьому", — сказав посадовець Фонду держмайна.
Він додав, понад 2,5 гривень, за які новий власник придбав готель "Україна, підуть у державний бюджет. Це, за його словами, це ринкова ціна для такого об'єкту. Окрім того, Фонд держмайна через пів року перевірить, чи дотримався новий власник готелю умов приватизації. Якщо ж ні — звернеться до суду.
Приватизацію готелю "Україна" у центрі Києва Фонд державного майна анонсував у січні 2024 року.