За інформацією: Суспільне Чернівці.
Фото: Василь Салига / Суспільне Чернівці
Від початку запуску ринку землі у Чернівецькій області продали понад 3,6 тисячі гектарів сільськогосподарських земель – це орієнтовно 1,7% від загальної площі ділянок. Йдеться про землі приватної власності. Загалом до земельного кадастру внесли майже 220 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.
Про це йдеться у відповіді держгеокадастру на запит Суспільного.
Яку площу земель продали
За даними кадастру, за майже два з половиною роки роботи ринку землі в області продали понад 4 тисячі земельних ділянок загальною площею понад 3,6 тисячі гектарів. Зокрема:
- у 2021 році за договором купівлі-продажу було відчужено 941 ділянку загальною площею понад 801 гектар;
- у 2022 році продали 1439 земельних ділянок. Їхня загальна площа становить понад 1,2 тисячі гектари;
- станом на 12 жовтня цього року – 1681 ділянка загальною площею понад 1,5 гектара.
Скріншот відповіді Держгеокадастру на запит Суспільного.
Яка вартість землі
Середня ціна одного гектара сільськогосподарської землі, яка перебуває у приватній власності станом на середину жовтня цього року становить понад 50 тисяч гривень, йдеться у відповіді геокадастру. Водночас від початку роботи ринку землі ціна на землю змінювалася:
- у 2021 році ціна на один гектар становила майже 44 тисяч гривень;
- у 2022 році – понад 37 тисяч гривень.
У відповіді на запит йдеться, що до 2030 року ціна продажу землі не може бути меншою за її нормативну грошову оцінку. Також на формування ціни та попит на землю впливає політична та економічна ситуація.
"На півдні та сході України йдуть бойові дії, велика частина сільськогосподарських угідь замінована та забруднена, що вкрай негативно впливає на формування попиту на земельні ділянки. Натомість західні регіони країни мають спокійнішу ситуацію, що теж впливає на попит", – повідомляють у держгеокадастрі.
Загалом станом на 20 липня 2021 року до Державного земельного кадастру внесли понад 218 884 гектарів сільськогосподарських земель. Наразі продаж ділянок державної та комунальної власності заборонений. Водночас немає інформації, скільком покупцям приватних ділянок відмовили у купівлі.
Ціна одного гектара землі на Буковині. Скріншот відповіді на запит Суспільного.
Що відомо про ринок землі
- 28 квітня 2021 року Верховна рада у другому читанні ухвалила законопроєкт про внесення змін до земельного кодексу. У першому читанні за цей законопроєкт проголосували ще у листопаді 2019 року. Наприкінці 2020 року його відправили на повторне друге читання.
- 31 березня 2021 року український парламент ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. До цього часу люди могли передавати землю лише в оренду.
- Ринок землі запрацював з 1 липня 2021 року. До 2023 року право на покупку землі буде лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.