З давніх-давен у нашій країні перепліталися реальність й містика, а народна уява населяла ліси, річки та міста загадковими істотами. Однією з найяскравіших сторінок українського фольклору є історії про жінок, які, за повір’ями, володіли надприродними силами. Сьогодні розповідаємо про цікаві локації, які так чи і інакше мали відношення до чаклунок.
Відео дня
Київ
Столиця та духовний центр України. Хто б сказав, що таке культурне та історичне місто пов’язане з магічними силами.
Мова йде про Лису гору – місце зустрічей неоязичників, представників молодіжних субкультур та відьом. Навіть Микола Гоголь у своїй повісті «Вій» згадував, що чаклунки зліталися сюди на нічні шабаші.
Насправді під час археологічних розкопок тут знайшли пам’ятку часів трипільської культури.
У XIX столітті земля належала Києво-Печерській Лаврі та Видубицькому монастирю.
Згодом заклали форт зі складною системою бастіонів, равелінів, теналів тощо. Земляні вали сягали 10-12 метрів, а в казармах міг розміститися кількатисячний гарнізон.
Розкриття плану фортеці вважалося тяжким злочином: за розголошення даних зрадникам загрожувало заслання до Сибіру, а у воєнний час – смерть.
З 1906 року північний схил пагорба став місцем страти «політичних злочинців». Засуджених привозили з Косого капоніра на світанку, а після виконання вироку тіла ховали біля шибениць. Донині там можна побачити сліди могил.
Конотоп
Розташовується у Сумській області на річці Єзуч.
Місто стало відоме битвою 1659 року. Її вважали не просто конфліктом, а символом боротьби народу за свою незалежність.
Ці події стали переломним моментом у відносинах між Гетьманщиною та Московським царством, вони показали силу козацького війська та його здатність протистояти могутньому ворогу.
Неабияку популярність локація здобула після виходу у світ повісті Григорія Квітки-Основ’яненка «Конотопська відьма». Твір став класикою української літератури та яскравим відображенням народних вірувань та традицій.
До речі, існує легенда, що коли кіннота проходила цими землями, багато скакунів та воїнів загрузли в непрохідних болотах. Саме тому регіон отримав назву Конотоп, що означає «місце, де тонуть коні».
Тетіїв
Розміщується у Білоцерківському районі Київської області.
На початку 1800 року тут звели кам’яний храм — костел Успіння Пресвятої Діви Марії. Поруч з ним з’явилася каплиця, яка згодом стала місцем поховання родини Свейковських.
З давніх часів біля Тетієва збереглися чотири кургани, зокрема – «Красна Могила» та «Зелена Корчма». Місцевість навколо першого є найдавнішою частиною міста, де знаходилися перші поховання місцевих жителів.
Існує легенда, що в ХХ столітті локація стала точкою збору відьом, які проводили свої ритуали на Панській горі. Дивно, але навіть у 2013-му місцеві жителі викликали поліцію, щоб припинити дії чаклунок. Причиною став посушливий період, в чому містяни винили ворожок.
Кам’янець-Подільський
Знаходиться на південному заході України на Поділлі в Хмельницькій області. Поговорюють, що місто виникло в кінці 1200 на початку 1300 років.
На цій території здавна розміщувалися поселення мисливців та землеробів. Тут знайшли артефакти трипільської культури, що датуються IV-III тисячоліттями до нашої ери.
У 1906-му заснували місцеве товариство «Просвіта», яке сприяло запровадженню вивчення української мови в початкових та парафіяльних навчальних закладах.
З 1600-го по 1800-й у Кам’янець-Подільському розглядали понад 200 справ, пов’язаних з чаклунством. Більшість звинувачених – жінки. Їх звинувачували у псуванні майна та крадіжці худоби. Однак судді ставилися до цих справ скептично та не виносили суворих покарань. Зазвичай, відьом зобов’язували відшкодувати збитки.
Дослідження містичних міст України – це подорож у світ загадок і таємниць. Готові до такої мандрівки ?
Раніше OBOZ.UA розповідав про унікальні та маловідомі місця України, які обов’язково варто побачити
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!