Проєкт Національного військового меморіального кладовища. Фото: ДУ «НВМК»
Керівництво Національного військового меморіального кладовища пояснило нюанси щодо переможця тендера на будівництво першої черги меморіального комплексу під Києвом.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
1 серпня система Prozorro визначила переможця на будівництво першої черги — ним став консорціум "БІЛДІНГ ЮА", який створили наступного дня після оголошення тендера.
"Зрада відміняється. Компанія, про яку всі говорять, це консорціум, тобто група компаній з різноманітним досвідом. Є багато успішних кейсів, коли різні товариства таким чином об'єднуються", — говорить заступник директора державної установи "Національне військове меморіальне кладовище" Ярослав Старущенко.
Брифінг стосовно переможця тендера на будівництво першої черги Національного військового кладовища, 2 серпня 2024 р. Cуспільне/Анна Сергієць
Представник одної з компаній у консорціумі каже, що вони мають в своєму портфоліо десятки реалізованих об'єктів. Зокрема, працювали над будівництвом Музею Голодомору.
"Однією компанією це зробити було би дуже складно або неможливо (взяти участь в тендері на будівництво меморіального комплексу — ред.). Було прийнято рішення звернутись для однодумців", — зазначив представник переможця тендера Олександр Ісаєв.
Сам договір підряду ще не підписали: це заплановано на 6 серпня 2024 року. Зараз відбувалась перевірка документів.
Директор державної установи Ярослав Пронюткін зауважує, що тендер стосується лише будівництва комплексу. Стосовно виробництва надмогильних споруд згодом оголосять інший тендер.
Реакція Мінветеранів
У міністерстві звертають увагу, що консорціум є тимчасовим об'єднанням підприємств для реалізації конкретного проєкту. Це розповсюджена практика, яка не суперечить законодавству.
"Учасники консорціуму мають значний досвід у реалізації будівельних проєктів, створені та працюють з 1996, 2006 та 2014 років. Вони не є компаніями-одноденками", — йдеться в офіційній заяві.
Також мають перевірити інформацію ЗМІ про можливу наявність російського паспорта у одного з співвласників консорціуму.
Що відомо про тендер на будівництва I-ї черги
Переможцем тендера став консорціум "БІЛДІНГ ЮА" з пропозицією у розмірі 1 759 401 657,00 грн. Тривалість будівництва, згідно з проєктом, становить 19 місяців.
І-ша черга включає в себе інженерні мережі, автостоянки, під'їзні дороги, сектори поховань, колумбарні стіни, меморіал, монумент, адміністративну будівлю, будинок трауру,трансформаторні підстанції, насосну станцію, котельню та інші об'єкти, необхідні для функціонування не лише першої черги, але й майбутніх етапів проєкту.
Що відомо про створення Національного військового кладовища
На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".
Екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували відповідну петицію, яку Київрада не підтримала.
У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.
Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".
У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.
8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.
Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування в 2024 році.
На початку липня 2024 року оголосили тендер на будівництво першої черги НВМК. Вартість робіт оцінюють в 1,8 млрд грн.
Що відбувається з будівництвом Національного військового меморіального кладовища та чому родичі загиблих "виборюють" місця для поховання — читайте у матеріалі Суспільного.
Читати ще
Читати ще Національне військове меморіальне кладовище: Мінветеранів презентувало зразки намогильних плит