«Вогонь загасили, але далі тліє»: через пожежу на сміттєзвалищі на Тернопільщині люди понад тиждень потерпають від диму

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Юрій, сортувальник сміття. Суспільне Тернопіль

"Я йшов бабцю будити нашу, бо ми думали, що хтось стріляє. Бачу, що щось горить. То ми до дороги вийшли. Визвав я Збрика (Олег Збрик — керівник підприємства, що утримує сміттєзвалище — прим.). Кажу: горить. Прийшли, глянули, а поліція каже, від блискавки то вдарило. Це, певно, хтось зробив, бо ми вже п'ять років на цій звалці живемо, то за оцей рік її вже не раз хотіли підпалити".

На місці кореспонденти застали рятувальників та працівників місцевого комунального підприємства, на балансі якого перебуває звалище твердих побутових відходів. Водій комунгоспу Ігор Шевчук розповів, відколи виникла пожежа, по кілька разів на день бочкою підвозить воду на сміттєзвалище.

Пожежники працюють на сміттєзвалищі. Суспільне Тернопіль

"О третій годині ночі почали гасити і так донині. Блискавка, кажуть, вдарила тоді, та й загорілося. Ми їздимо, воду ллємо та й всьо. А що поможемо", — розповів Ігор Шевчук.

Ігор Шевчук. Суспільне Тернопіль

Галина Черкас живе в Супранівці Підволочиської громади. Каже, коли сталася пожежа, дим був аж у їхньому селі, за півтора кілометра від сміттєзвалища:

Галина Черкас. Суспільне Тернопіль

"Та то дим такий йшов — страшне, туда вітер йшов і дим йшов. Тово перший раз, що дуже такий пожар був, що не годні були загасити. Малий прийшов, каже: "Ба, там повно пожарників". Там пластик, може, всякий є. Я що знаю, що то воно ся запалило. То тре комусь за то відповідати".

Пожежа на сміттєзвалищі Наталія Гавришко

Пожежа на сміттєзвалищі Наталія Гавришко

Пожежа на сміттєзвалищі Наталія Гавришко

Місцевий житель Руслан Пеняга живе в Підволочиську на вулиці Марусі Чурай — неподалік сміттєзвалища.

Руслан Пеняга. Суспільне Тернопіль

"Я живу 500 метрів до сміттєзвалища. Якщо можете почути, вітерець йде з тої сторони і тут вже чути запах такого пластику. Ми дихаєм цим від 8 числа. Неможливо жити на цій вулиці. Все навколо було в тумані, в тому чаді, в тих токсичних газах", — каже чоловік.

Чоловік розповідає, що вони самі з сусідами викликали службу ДСНС.

"Вони приїжджали по нашому виклику. Хлопці приїхали, вогонь потушили, але тільки зверху потушили, бо воно горить зсередини. Потушили, поїхали, і то так тиждень часу тривало, до тих пір, поки не приїхали журналісти, і тоді взялися до роботи", — розповів Руслан Пеняга.

За словами чоловіка, за неналежне зберігання відходів та утримання сміттєзвалища він подав скаргу на селищну раду у прокуратуру.

Христина Липка живе із малолітнім сином неподалік сміттєзвалища. Розповідає: дитина отруїлася димом від пожежі на сміттєзвалищі:

Христина Липка. Суспільне Тернопіль

"Важко дихати було, через те ми сьогодні звернутися аж до лікарні. Через те, що постійно дим, ми не відчиняємо вікна, заклеюємо, в мене вентиляція заклеєна повністю. Ні зранку, ні ввечері неможливо вийти на двір, ні випустити дитину погуляти", — поскаржилася жінка.

Голова Підволочиської громади Віталій Дацко розповідає, що в першу ніч пожежі до ранку використали до 500 тонн води — і вогонь загасили.

Віталій Дацко. Суспільне Тернопіль

"Але потім в п’ятницю знов почало диміти. Вчора знов почала працювати вся техніка. Ситуація складна, але під контролем. Ви бачите, що ми її вже практично загасили, але продовжуємо роботи", — розповів Дацко.

Вивезенням твердих побутових відходів та утриманням сміттєзвалища в Підволочиську займається комунальне підприємство селищної ради, яке п'ять років тому виграло тендер, каже Віталій Дацко. Тому, за його словами, саме воно відповідальне за те, що тут відбувається. Водночас Дацко не відповів на запитання, яким чином селищна рада контролює дотримання комунальним підприємством своїх обов’язків щодо утримання сміттєзвалища. Він також не надав документи, в яких прописані обов’язки цього підприємства стосовно утримання сміттєзвалища. Не побачили ми їх і в управлінні житлово-комунального господарства, куди скерував нас селищний голова.

Керівник підприємства, яке утримує сміттєзвалище, Олег Збрик розповів: площа сміттєзвалища — понад чотири гектари. Сюди звозять тверді побутові відходи не лише з Підволочиська, а й з довколишніх сіл. Щоб утримувати територію в належному стані, не вистачає робочих рук:

Олег Збрик. Суспільне Тернопіль

"В мене є п'ять людей з благоустрою. Вони також місто прибирають, кладовища. Щоби в належному стані тримати сміттєзвалище, треба збільшити штат або зробити на сміттєзвалище окрему структуру. Щоб була техніка на самому звалищі. Було б добре, якби його обгородити. Люди мають працювати там позмінно через те, що вночі звозять сміття. Хтось то має сторожувати, пильнувати".

Також підприємство не може виконати необхідні роботи з утримання сміттєзвалища, бо, за словами Збрика, не всі платять за послуги з вивезення твердих побутових відходів.

Начальниця відділу екологічного нагляду Держекоінспекції Тетяна Вовчук розповіла, що в 2011 році при проведенні перевірки винесли рішення на той час заборонити експлуатацію цього сміттєзвалища.

Тетяна Вовчук. Суспільне Тернопіль

"Оскільки воно не мало спостережних свердловин, там не було земельної ділянки. Вона не була сформована і їй не був присвоєний кадастровий номер. І не було також належного утримання: слідкування за фільтратом, належного підгортання, пересипання. Законом "Про охорону земель" передбачено, що власники та землекористувачі земельних ділянок здійснюють заходи щодо запобігання забрудненню та засміченню земель, належного їх використання. Тобто саме управління ЖКГ Підволочиської селищної ради має дотримуватися норм закону. Орган місцевого самоврядування, громада теж має делеговані повноваження щодо здійснення контролю за землекористувачами та власниками земель", — розповіла Тетяна Вовчук.

За словами чиновниці, відповідно до розпорядження ОВА, Підволочиське сміттєзвалище, входить до реєстру тих, які повинні розробити проєкт рекультивації земель і привести їх у відповідність. Якщо ж громада іншого місця для розміщення відходів не знайде, вона може його експлуатувати, але при цьому мусить привести у відповідність до чинного законодавства.

На сміттєзвалищі досі тліє сміття. Суспільне Тернопіль

Тетяна Вовчук також розповіла, що могло призвести до загоряння на Підволочиському звалищі для відходів:

"Є вільний доступ громадян, це може бути підпал. Також у нас був дуже спекотний період. Це призводить до того, що у нас загоряється метан. Його надзвичайно тяжко загасити, оскільки поки він не вигорить, не припиняє тліти тіло полігону. Метан виникає, бо в нас недотримано було технології пересипання сміття, фракції не були відсортовані. Тому на сміттєзвалище потрапили продукти, які є займистими".

Станом на четвер, 17 липня, на сміттєзвалищі досі періодично тліють відходи. Цю інформацію Суспільному телефоном підтвердив начальник комунгоспу Олег Збрик. За його словами, роботи з ліквідації загоряння тривають.

Новости Украины