Більшість контрактників навчаються в країнах ЄС.
Щомісяця до центрів комплектування в Харківській області звертаються близько 100 чоловік, які бажають підписати контракт з Міноборони. Але лише 70-80% з них визнають придатними до служби.
До повномасштабної війни кадрових військовослужбовців набирали переважно із рядових строкової служби, які після демобілізації бажали зробити кар’єру в армії. Зараз призов тимчасово призупинений, тож до війська йдуть переважно люди, які ніколи й ніде не служили. Більше шансів підписати контракт є у молодих людей, а також у представників деяких затребуваних у війську професій.
Дорослих не беруть, але є винятки
Потрібні піхотинці, кіберспеціалісти, програмісти та оператори БПЛА. У територіальних центрах комплектування закликають чоловіків та жінок підписувати контракт з Міноборони. Така активність з боку ТЦК може пояснюватись бажанням омолодити українське військо. Хоча офіційні дані Міноборони недоступні, The Sunday Times оцінює нинішній середній вік українських військовослужбовців у 43 роки. Мобілізація не охоплює велику кількість молодих людей, які за своїми фізичними характеристиками могли б бути кращими солдатами, ніж дуже дорослі мобілізовані чоловіки, але за законом мобілізують лише з 27 років.
За даними сектору комплектування Харківського ОТЦК, щомісяця приблизно 100 чоловік виявляють бажання підписати контракт з Міноборони. Це переважно чоловіки 18-35 років, які або не підпадають під мобілізацію, або ніколи не проходили строкову службу. До 21 року хлопцям та дівчатам необхідно отримати дозвіл від батьків, аби потрапити на контракт.
«Є в нас такі, що кажуть — мама за кордоном, давайте я від неї неї напишу заяву. Особливо багато молодих хлопців вступають у «Кракен», — розповів заступник начальника відділу рекрутингу та комплектування сектору комплектування Харківського ОТЦК Олег Щирський.
15% серед нових контрактників — жінки. Фото: АрміяInform
За його словами, хоча перший контракт дозволяють підписувати до 45 років, зараз, під час великої війни, Міноборони робить винятки для представників багатьох професій, дефіцитних на фронті. Найстаршому контрактнику Харківської ОТЦК було 54 роки, він є дуже досвідченим фахівцем з ремонту автомобілів і його вже чекали у підрозділі. 15% серед нових контрактників — жінки. Якщо до повномасштабного вторгнення їх брали переважно на посади кухарів, зв’язківців чи медичних працівниць, то зараз жінок багато серед діловодів та операторок безпілотників, є також жінки-стрільці і навіть танкістки.
Вимоги до контрактника вищі, ніж до мобілізованого. Окрім медичної комісії, претенденти мають пройти тестування психолога. Десь 20-30% бажаючих отримують відмову, але причиною може бути не тільки стан здоров’я.
«Вимоги до контракту вищі, але це не так, щоб ми якихось космонавтів готували — ні. Справа в тому, що звертається багато людей, що мають судимості. І одна справа, коли людина десь оступилася, десь в селі курку вкрала чи велосипед — це одна справа, але є люди, що повʼязані з наркотиками, грабіжники — ми таких не беремо», — пояснив майор Щирський.
70% навчаються за кордоном
Є три варіанти потрапити на службу за контрактом. Перший — через знайомих або сайти з працевлаштування знайти підрозділ, де хотілося б служити, взяти у командира рекомендаційний лист і вже з ним іти у центр комплектування. Другий — звернутися безпосередньо до районного відділу ТЦК. Третій — зателефонувати за номером гарячої лінії
- 080030040041.
«Якщо ви відчуваєте страх від слова «ТЦК», то можете телефоном звертатися до кол-центру. Фахівці закріплять за вами посадовця, який буде вести вас від першого дзвінка до відправлення на навчання», — пояснюють у відділі рекрутингу.
Для підписання контракту необхідно зібрати такі документи: паспорт, ідентифікаційний код, приписне свідоцтво, тимчасове посвідчення або військовий квиток, документи про освіту, характеристику з місця роботи чи навчання. Наступний етап — медкомісія і спілкування з психологом. Якщо людину визнають придатною до служби, її направляють до центру навчання, і вже там вона підписує контракт з Міноборони і починає базову військову підготовку, яка триває місяць. 70% нових контрактників проходять її в країнах НАТО: Німеччині, Великобританії, Іспанії, Польщі, країнах Балтії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові відкрили перший центр рекрутингу до війська
Наступний етап — фахова підготовка, яка триватиме від тижня до місяця у залежності від складності обраної спеціальності.
Грошове забезпечення у контрактників зараз таке ж, як і у мобілізованих — 20 тисяч гривень щомісячно, а у зоні бойових дій — 120 тисяч на місяць. Але є і деякі переваги. Головна — можливість самому обрати, де і ким служити. Крім того, після підписання контракту військовослужбовець отримує одноразову виплату у сумі 24 224 гривні. Після трьох років першого контракту, якщо військовослужбовець себе добре проявить, його можуть направити навчатися на офіцера.
Автор: Олена Павленко