Український підприємець і меценат Андрій Матюха — власник групи компаній FAVBET. У 2020 році він також ініціював створення благодійного фонду Favbet Foundation. Філантропічні зусилля організації вирішили зосередити на сприянні дитячому спорту та освітнім ініціативам — сферам, що відповідають цінностям засновника.
З початком повномасштабного вторгнення благодійний фонд був змушений перенаправити понад 90% своїх проектів на допомогу Збройним Силам України. Сьогодні допомога є частиною системної діяльності окремого окремого мілітарі-хабу. Крім того, у відповідність до вимог воєнного стану були переведені й усі інші проєкти.
Favbet Foundation виріс із розрізнених соціальних ініціатив FAVBET. Серед них — оздоровлення та спорт дітей, а також підтримка фонду «Повернись живим» для підготовки збірної України до міжнародних змагань для поранених бійців Invictus Games. З плином часу коло благодійних проєктів розширювалося, що спонукало Андрія Матюху створити окрему структуру, яка об’єднала б усі благодійні ініціативи компанії.
Ця нова структура не лише об’єднала всю благодійну діяльність, а й отримала додаткові ресурси для запуску незалежних ініціатив. Серед перших таких проєктів була «Цифровізація бібліотек», у якій різні суб’єкти, такі як уряд, бізнес і громадські організації, об’єдналися для досягнення спільної мети. Над цим проектом фундація працювала разом з Офісом президента, Міністерством цифрової трансформації та Українською бібліотечною асоціацією. Її метою було створення центрів цифрової освіти в бібліотеках, розташованих у сільській та міській місцевості по всій Україні. В рамках цього проекту бібліотекам було передано 5000 комп’ютерів.
«Клуб супергероїв» для розвитку надзвичайних здібностей українських дітей.
У наступні роки фонд продовжував надавати пріоритет освітнім і спортивним програмам розвитку дітей. Незважаючи на те, що з 24 лютого 2022 року більша частина ресурсів Favbet Foundation буде спрямована на підтримку Збройних сил, проекти, спрямовані на допомогу молоді, все ще залишаються основою місії фонду.
Наймасштабнішим заходом фонду в цій сфері стало створення «Клубу супергероїв». Основною метою клубу є надання допомоги та сприяння дітям та підліткам, які походять із сімей військовослужбовців або вимушених переселенців. Наразі фонд об’єднав три ініціативи.
Фонд та організація Code Club Ukraine спільно створили «IT Kids» — курс програмування, спеціально розроблений для дітей молодшого віку, щоб вони вивчали мову програмування Python.
Під лозунгом «Сила в знаннях» фонд Favbet запустив освітню програму, в рамках якої їхня команда роздала 5500 великих боксів зі шкільним приладдям учням у різних регіонах України, якраз до початку нового навчального року.
Зараз триває третя ініціатива клубу супергероїв «Сильніші разом». Ця програма пропонує безкоштовні заняття з різноманітних видів спорту.
Як фонд Favbet став центром підтримки військових
Раніше фонд підтримував успішне майбутнє дітей, допомагаючи їм у навчанні та спорті. Тепер їхнє майбутнє залежить від українських воїнів. Тому місія Favbet Foundation — забезпечити військових усім необхідним для перемоги, каже Андрій Матюха.
За його словами, з перших днів повномасштабного вторгнення Favbet Foundation направив усі свої ресурси на допомогу українським воїнам. Спочатку він підтримував великі фонду на кшталт «Повернись живим». Також допомагали співробітникам, що стали до лав ЗСУ та ТрО, забезпечували їхні підрозділи. Зі зростанням контактів зростала й кількість запитів. Щоб задовольнити зростаючий попит на обладнання та засоби, у FAVBET прийняли рішення збільшив фінансування фонду в п’ять разів.
Наразі основним завданням Favbet Foundation є транспортне забезпечення Збройних Сил України. Автівки відіграють значну роль у військових боях і часто втрачаються під час атак, тому в них є постійна потреба.
Допомога фонду Favbet дозволила ЗСУ отримати понад 240 одиниць техніки з початку повномасштабного вторгнення, в тому числі 53 нових позашляховика Peugeot Landtrek. Останні використовуються для комплектування ударних рот першої в світі «Армії дронів». Також українські військові отримали понад 130 безпілотників різного призначення. Загальна сума допомоги Збройним Силам України та іншим військовим організаціям від Favbet Foundation вже перевищила 175 мільйонів гривень.
За словами Андрія Матюхи, зараз компанія забезпечує десятки військових частин за потребою або систематично — це десантники, протиповітряна оборона та інші.
Бути там, де потрібна допомога
У червні 2023 року російські військові підірвали Каховську ГЕС, що призвело до гуманітарної та екологічної катастрофи. Наслідки військового злочину сильніше за все вдарили по Херсонщині. Команда фонду миттєво відреагувала та разом із партнерами надав гуманітарну допомогу херсонцям. Два буси привезли понад дві тонни води та тонну медичних засобів, які потім передали до міської клінічної лікарні ім. Лучанського. Крім того, компанія FAVBE виділила 5 мільйонів гривень на ліквідацію наслідків теракту на Каховській ГЕС, підтримавши ініціативу «Допоможемо рятувальникам» офіційної платформи UNITED24.
Нещодавно з Хорватії привезли ще одну партію допомоги для херсонців — близько 11 тонн гуманітарного вантажу було зібрано за сприяння волонтерів асоціацій «Червена калина» та «Добро добрим DoDo».
«Найголовніше – діяти», – каже Андрій Матюха. Він зазначає, що плани Favbet Foundation насамперед покликані збільшити обсяги допомоги та залучити до ідеї взаємопідтримки якомога більше українців. Сьогодні, як і в перші дні конфлікту, внесок кожної людини є дуже вагомим. Єдність допомогла українцям у лютому, і саме вона приведе їх до перемоги.