У будинку сімейного типу Венгренюків зараз — 10 дітей. Усього в Чернівцях майже дві сотні дітей, яким потрібні батьки

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Діти у будинку сімейного типу Венгренюків у Чернівцях. Суспільне Чернівці

У Чернівцях — майже 200 дітей без батьківського піклування. Водночас є два будинки сімейного типу та п'ять прийомних сімей. Розповідаємо історію сім'ї Венгренюків, яка виховує 16 дітей та які форми виховання бувають.

Тетяна Венгренюк розповідає, що росла без батьків і завжди мріяла про велику родину. З чоловіком Юрієм колись працювали в дитячих таборах та недільних школах, мали досвід спілкування з дітьми з дитячих будинків. А всиновити двох дівчаток наважилися, коли вже мали двоє власних синів. Згодом взяли ще двох дітей. Пізніше створили будинок сімейного типу. Зараз у будинку Венгренюків проживає 10 дітей. Планують взяти в сім’ю ще чотирьох.

"Ми не боялися брати дітей у свою сім'ю. Двоє-троє чи більше — значення не було. Відразу з'явилося таке відчуття, що це всі мої діти. Якщо людина загорілася і в серці в неї є бажання допомогти дитині, то я б порадила брати дитину велику. Бо всі батьки хочуть малих дітей. Але малі діти не завжди є. Вилучають дітей по 4-5-8. Не бійтеся брати в родину дітей, яким 14 років. Вони теж хочуть любові. Ми брали дітей віком від двох до 16 років, особливої різниці я не бачу," — каже Тетяна Венгренюк.

Суспільне Чернівці «Ми їх вчимо любити, яка б та людина не була — бідна чи багата. Ми їх вчимо жертвувати. Не тільки коштами, а й своїм часом.» Тетяна Венгренюквиховує з чоловіком Юрієм 16 дітей

Юрій Венгренюк згадує, коли взяли з дружиною в сім'ю перших двох дівчаток, то думали, що буде складніше. Згодом вирішили допомагати й іншим дітям.

"Коли вони роз’їжджаються по школах чи по якихось заходах — у домі стає пусто. Ти ніби самотній робишся. Бо звикаєш до них, до їхнього галасу, до кожного характеру. Ми ладнаємо, шукаємо компроміси, працюємо, живемо. Я радію кожній дитині, тому що кожна дитина має певні успіхи. Це радує," — розповідає Юрій Венгренюк.

Венгренюки вчать дітей, що обов'язково потрібно допомагати військовим, які боронять Україну під час війни. Юрій власноруч виготовляє хімічні грілки, привозить спальники з Румунії та передає все це на передову. Окрім того постійно цікавляться, що необхідно військовим, які лікуються у Чернівцях. Привозять у лікарні продукти та засоби гігієни.

Фото надав Юрій Венгренюк «Наші діти знають, що обов’язково потрібно допомагати військовим» Юрій Венгренюквиховує з дружиною Тетяною 16 дітей

Скільки у Чернівцях дітей без батьківського піклування

Наразі у Чернівцях майже 200 дітей, які потребують батьківського піклування. Водночас є два будинки сімейного типу та п’ять прийомних сімей.

Про це Суспільному повідомив заступник міського голови Юрій Лесюк.

На жаль, у нас взагалі немає в місті патронатних сімей. Це ті люди, які працюючи, тобто вони отримують гроші за те, що вони роблять, опікуватись дітьми протягом трьох місяців, а в деяких випадках і до шести. Вони фактично виконують функцію батьків.

Які бувають форми виховання та опіки над дітьми

Патронатні та прийомні сім'ї, будинки сімейного типу, опіка та піклування — в Україні є декілька варіантів, як можна влаштувати дітей, які не мають батьків.

Опіка та піклування над дітьми в Україні — влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних взаєминах із цими дітьми для їх виховання, освіти, розвитку, захисту їхніх прав та інтересів.

Патронатні сім'ї — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період до шести місяців. У цей час дитина, її батьки або інші законні представники мають можливість вирішити складні життєві обставини.

Що потрібно, щоб створити патронатну сім’ю

Люди, які вирішили стати патронатними батьками, подають до служби у справах дітей за місцем проживання такі документи та копії документів:

  • заяву про намір стати патронатним вихователем;
  • заяву про згоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від усіх членів сім’ї, а також осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі, в тому числі біологічних дітей, якщо вони досягли такого віку та розвитку, що можуть її висловити;
  • висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі, добровільного помічника та осіб, які фактично проживають разом з ним;
  • довідки про відсутність (наявність) судимості кандидата у патронатні вихователі та членів сім’ї, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним;
  • копії паспортів кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;
  • копію свідоцтва про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні або сімейні стосунки кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;
  • копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Патронатний вихователь щомісяця отримує:

— п'ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць;

— при влаштуванні 2-х і більше дітей, віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, сума допомоги від держави збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%;

— соціальну допомогу на утримання та виховання дитини в розмірі 2,5 (для дітей з інвалідністю — 3,5) прожиткових мінімумів, відповідно до віку дитини;

— сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

Усиновлення — це прийняття дитини в сім’ю на правах доньки чи сина. Для цього потрібне рішення суду. Це пріоритетна форма влаштування дитини. Усиновлювачі стають її повноправними батьками з усіма правами та обов’язками. Усиновлена дитина втрачає статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. Кандидати в усиновлювачі мають пройти обов’язкове навчання.

Опіка та піклування

Опікуються дитиною, яка не досягла 14 років. Піклуються про дитину, віком від 14 до 18 років. Але як опікун, так і піклувальник – законні представники інтересів дитини. Вони відповідають за її життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток.

Водночас діти мають пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомна сім’я – сім’я чи одна людина, що добровільно за плату виховує від 1 до 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім'я, яку створило подружжя чи одна людина. Це не менше п'яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

Порядок створення прийомних сімей та будинків сімейного типу, а також влаштування в них дітей регулюють постанови Кабінету Міністрів України № 565 та № 564 від 26.04.2002 р. "Про затвердження Положення про прийомну сім’ю", "Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу" та № 866 від 24.09.2008 р. «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини».

Вихованці перебувають у прийомних сім'ях та будинках сімейного типу до вісімнадцятиліття. Далі можуть за власним вибором проживати і виховуватися у цій сім’ї, поки навчаються. За дітьми-вихованцями зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, які влаштовані до прийомних сімей та будинків сімейного типу, зберігають свій статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та можуть бути усиновлені.

Обов’язкові побутові умови, щоб взяти прийомних дітей:

• будинок чи квартира достатньої площі в хорошому стані;

• необхідні меблі та побутова техніка;

• є всі умови для проживання, виховання та розвитку дитини.

Щоб опікуватися чи всиновлювати дітей, потрібно звертатись до служби у справах дітей.

Читати ще

Читати ще Опікунство, тимчасовий захист та курси. Як у Чернівцях прихистити дитину, що залишилась без батьків

Читати ще «Хочу до бабусі, вона дуже добра». На Буковину з Миколаївщини евакуювали 200 дітей з соцустанов

Новости Украины