За інформацією: Суспільне Чернівці.
Світлина ілюстративна. Фото: Unsplash
У Чернівцях з 29 червня планують відновити водопостачання. Наразі резервуари та водогін наповнюють, відтак 28 червня та до ранку 29 червня буде обмежене постачання води.
Про це повідомили на Facebook-сторінці Чернівціводоканалу.
Вода буде за графіком:
• 28 червня з 07:00 до 10:00 та з 19:00 до 22:00,
• 29 червня з 9:00 "Сподіваємось з четверга вийти на стабільне денне водопостачання, обмежувати воду тільки вночі. Але все залежить від погодніх умов, ситуації на водозаборах та водогоні", — йдеться у повідомленні водоканалу.
Наповнювати резервуари та водогін можливо тільки з Дністра
Воду у Чернівці постачають з басейнів двох річок – Прут та Дністер. Через сильні зливи на початку червня піднявся рівень у Пруті, наразі видимість у воді "нульова", про це на пресконференції 26 червня розповів директор міського департаменту інфраструктури та благоустрою Ігор Ніколенко. Відтак місто не може надавати послугу водопостачання з Прута й з початку червня перейшло на забір води з Дністра.
"Ми очікували, що ситуація покращиться, але прогнози синоптиків та гідрологів погіршилися. Прут не тільки піднявся, але й система очистки на наших водозаборах не дозволяє брати воду у підживлювальні басейни", – каже гендиректор підприємства "Чернівціводоканал" Андрій Колесник.
Коли підживлювальні басейни обміліли, у місті перейшли на графік подачі води, аби мати змогу заповнювати резервуари чистою водою. Лише після заповнення резервуарів, воду можуть подавати у місто.
Також воду можуть брати зі свердловин. За словами Колесника, на міській комісії з надзвичайних ситуацій ухвалять рішення, щоб терміново розпочати ремонт сифона – це дозволить з підземного забору отримувати до восьми тисяч кубів води на добу. Воду зі свердловин подаватимуть в райони вулиці Фастівської та Гравітону.
Чому зараз не можуть очищувати воду з Прута?
Технологічно водозабір побудований так, щоб не брати брудну воду, каже Колесник. Очищувати воду може лише центральний водогін.
"Зараз маємо перерозхід коагулянтів та інших реагентів для знезараження води, але технологічно це робити можемо лише на центральному водогоні", – розповідає Колесник.
Чому можуть не дотримуватися графіків?
Система водопостачання міста – складні гідротехнічні споруди. Колесник каже, якщо у графіку воду мають подати з 19:00, то комунальники починають подачу з 17:30, тоді вода починає з'являтися в кранах чернівчан орієнтовно впродовж години.
Водночас часті увімкнення та вимкнення насосів впливають на систему й можуть спричиняти гідроудари. Працівники аварійної служби їх ліквідовують, однак з п'яти бригад наразі у повному складі працюють лише дві.
"Перше нічне відключення було з п'ятниці на суботу. Зранку ми вже бачили великий гідропрорив на Героїв Майдану, тоді три лікарні й пологовий будинок були без води. В інших районах теж були локальні прориви. Працюємо без вихідних, але ситуація, особливо з інженерно-технічними та аварійними кадрами складна. Понад 40 людей – мобілізовані", – каже гендиректор підприємства.
Коли відновлять цілодобове водопостачання?
Колесник каже, наразі очікують закінчення дощів. Опісля потрібно буде до десяти днів на очищення річки. Водночас на комісії з надзвичайних ситуацій планують ухвалити рішення, щоб як тільки зменшиться помутніння води, почати закачувати її в басейни Прутського водозабору, очищуючи хімічними реагентами.
"Сьогодні-завтра будуть денні обмеження. Вранці середи визначатимемо, чи переходимо тільки на нічне відімкнення води. Все залежатиме від оперативних запасів води".
Наразі водоканал в обмеженому режимі заповнює водогін та наповнює резервуари. Колесник каже, що за два-три дні планують вийти на графік нічних обмежень. Коли Прут очиститься, зможуть відновити цілодобове водопостачання.