За інформацією: Суспільне Чернівці.
На кордоні з Румунією відкрили пункт пропуску «Дяківці». Джерело: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
У Чернівецькій області на кордоні з Румунією відкрили пункт пропуску "Дяківці – Раковець". Він працюватиме цілодобово для пішоходів та легкових авто.
Про це передає кореспондентка Суспільного.
Вдень через пункт зможуть пропускати до трьохсот машин та півтори тисячі людей. Працюватимуть шість смуг руху для оформлення авто та окрема смуга руху для пішоходів.
Відкриття пункту пропуску «Дяківці». Джерело: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Пункт пропуску "Дяківці" — довгобуд. Зводити його розпочали у 2015 році в межах грантового проєкту з транскордонного співробітництва. За даними ОВА, загалом вартість склала понад 180 мільйонів гривень.
Як будували пункт пропуску
2011 рік
Розпочався проєкт "Облаштування міжнародних автомобільних пунктів перетину кордонів "Красноїльськ", "Дяківці" у межах Спільної операційної програми "Румунія — Україна — Республіка Молдова". Тоді Чернівецька область домовилася з ЄС про фінансування 3,5 мільйона євро.
2012 рік
Тодішній начальник ОДА Михайло Папієв сказав, що вже є результати роботи за програмою Європейського Союзу "Румунія — Україна — Республіка Молдова 2007-2013".
"Єврокомісія прийняла рішення про грантове фінансування проєктів Чернівецької області на суму 3,5 мільйони євро на інфраструктурний проєкт розбудови та облаштування за європейськими стандартами пунктів перетину кордону "Дяківці" і "Красноїльськ", — сказав тоді Папієв.
2013 рік
Наприкінці року пунктам пропуску через українсько-румунський кордон "Дяківці", "Красноїльськ" та "Руська" змінили статус з місцевого на міжнародний. Зміна статусу дала змогу залучити фінансування з Євросоюзу для модернізації цих пунктів пропуску, казала тодішня начальниця відділу взаємодії з правоохоронними органами Чернівецької ОДА Алла Запухляк.
2014 рік
У лютому-березні надійшли гроші від ЄС на будівництво КПП "Дяківці" та "Красноїльськ" в межах тристоронньої програми "Румунія-Україна-Молдова 2007-2013", сказав у коментарі Суспільному тодішній керівник бренч-офісу програми Олексій Грушко.
"Далі мали розпочати реалізацію цього проєкту. Сума початкова була понад три мільйони євро. Будівництво розпочалось, а потім з незрозумілих причин припинилось. Думаю, десь через рік, можливо, через півтора.
У 2015 році подавали новий проєкт — на будівництво дороги до пунктів пропуску. Це було логічним, що спочатку ми будуємо пункт пропуску, потім — дорогу. Проєкт так само було підтримано, але його не було законтрактовано, бо пункт пропуску так і не збудували й у Європейського союзу виникло резонне запитання: "Навіщо будувати дорогу в нікуди?". І цей проєкт замінили іншим. Здається, в Одесі цей проєкт комусь віддали", — сказав Грушко.
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
2015 та 2016 роки
Вартість робіт на пункті пропуску складала понад 23 мільйони гривень. У серпні 2016 року будівельні роботи в пункті пропуску "Дяківці" припинили, повідомили Суспільному в ОВА.
2019 рік
У червні Міністерство Румунії як Спільний орган управління програмою звернулось до України із листом, щоб повернути наданий у 2016 році 1 мільйон 974 тисячі євро. У листопаді Державна фіскальна служба перерахувала частину суми — 1 мільйон 447 тисяч євро. У травні 2020 року повернули решту суми.
2021 рік
За результатами тендеру, вартість робіт збільшилася до майже 95 мільйонів гривень. У травні у відповіді на запит Суспільного у Буковинській митниці повідомили, що пункт пропуску "Дяківці" готовий приблизно на 70%. Там збудували адмінбудівлю, навіси, павільйони паспортного та митного контролю, а також встановили каналізаційні та водопровідні мережі. Добудувати пункт планували до 24 серпня 2021 року.
У жовтні незавершений пункт пропуску "Дяківці" передали з балансу Державної фіскальної служби України на баланс Державної митної служби України. Тоді оновили проєктно-кошторисну документацію – на майже 100 мільйонів гривень, та провели тендер. Торги виграла фірма "Азовтехгаз", повідомили Суспільному в ОВА. З нею уклали договір, за яким роботи мали завершити до 30 листопада 2022 року.
2022 рік
Через повномасштабне вторгнення роботи на КПП призупиняли. Щоб завершити "Дяківці", потрібно було 80 мільйонів гривень. 29 серпня стало відомо, що гроші направлять з резервного фонду держбюджету на рахунок митної служби. У вересні суму виділили.
У грудні Державна митна служба України провела тендер з коригуванням вартості реконструкції на суму 128, 9 мільйонів гривень. Переможцем закупівлі стала фірма "Гарантбуд". Підрядник зобов’язався закінчити роботи до 28 лютого 2023 року.
2023 рік
10 лютого відбулось офіційне відкриття пункту пропуску. Через нього проїхали перші автомобілі.
Згодом планують збільшити пропускну спроможність пункту, щоб проїжджати могли й вантажівки, повідомив начальник ОВА Запаранюк.
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці