За інформацією: Суспільне Чернівці.
Пам’ятник «Борцям за волю України» у селі Дихтинець. Фото: Facebook/Чернівецька обласна рада
На околиці села Дихтинець у Чернівецькій області встановили пам'ятник воїнам УПА. Скульптура розташована біля скелі, де колись стояла табличка з написом "Скеля трьох чекістів".
Про це повідомили на сторінці обласної ради у Facebook.
Монумент "Борцям за волю України" створив скульптор Володимир Шолудько. Скульптура зображує двох чоловіків — один у гуцульському кептарі, інший — у формі Української повстанської армії. Скульптор для створення фігури у формі та з пістолетом використав образ повстанця Василя Якібчука, про це написала у Facebook поетка та парамедикиня "Госпітальєрів" Олена Герасим'юк. Повстанець був її прадідом.
"Під час російської спецоперації "Запад" мого прадіда, його дітей (12 і 7 років) та його родину було вивезено у товарних вагонах в Караганду для рабської праці на шахтах. Після смерті Сталіна всі, хто був з родини живим, повернувся додому в перший рік", — пише Олена Герасим'юк.
Раніше на місці біля скелі Острива була табличка з написом "Скеля трьох чекістів", а також інформація: "Тут, 23 вересня 1944 року, в боротьбі з бандами фашистських буржуазно-українських націоналістів загинули смертю хоробрих славні сини Вітчизни, три чекісти: Новожилов Михайло Сергійович, Меняшкін Олексій Іванович, Большаков Петро Федорович".
Українські повстанці ліквідували трьох російських офіцерів біля цієї скелі, а після цього через натиск повстанців районна радянська влада відступила із райцентру Путила у віддалене село Селятин. Трьох чекістів з почестями поховали на кладовищі в Чернівцях на алеї слави солдат та офіцерів. Радянська влада розшукала учасників бою біля скелі Острива, декотрих засудили до каторжних робіт, а декого розстріляли.
Вбивство офіцерів біля скелі у селі Дихтинець використали для радянської пропаганди. У 1965 році скелі дали назву "Скеля трьох чекістів", де встановили табличку з назвою та іменами загиблих. Пізніше встановили й пам'ятник із фігурою чекіста. У 2020 році пам'ятник, на вимогу Інституту національної пам'яті, демонтували. Про це пише дослідник діяльності опору ОУН-УПА на території Буковини Василь Мустеца.
Пам’ятник чекісту, який демонтували у 2020 році. Фото: Історична правда