У Глибоцькій лікарні на Буковині виникло понад 11 млн грн боргу: чому та як гаситимуть

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Фото: Василь Салига / Суспільне Чернівці

У Глибоцькій багатопрофільній лікарні Чернівецької області медикам понад три місяці не виплачують зарплати у повному обсязі. Загальна сума боргу становить понад 11 мільйонів гривень – він виник ще торік.

Кількість звернень пацієнтів до лікарні зменшилася, тому Національна служба здоров'я України виплачує закладу менше грошей, каже голова громади. Водночас керівник лікарні розраховує погасити борг до наступного року. Суспільне Чернівці розповідає, як планують це зробити.

"Невиплата зарплатні б'є по кишені"

Понад десять років у Глибоцькій лікарні працює лаборантка Леся Білоус. Каже, це вперше, коли лікарня боргує працівникам заробітну плату. Минулого тижня їм виплатили повний розмір зарплати за червень, а до цього – аванс за липень та серпень.

"Для будь-якої людини, коли зарплату не виплачують, це б'є по кишені, адже треба, наприклад, доїздити до роботи. Можливо є відділення, які не надають достатню кількість послуг, але у нас в лабораторії поки що є робота – надаємо стільки послуг, скільки потрібно", – каже медикиня.

У квітні в лікарні закрили інфекційне відділення. Сергій Томашенко пропрацював у ньому понад сорок років, наразі лікує пацієнтів як штатний інфекціоніст. Каже, в останні місяці йому нараховують по дві-чотири тисячі гривень зарплати.

"Виходить мінімальна зарплата, це б'є по сімейному бюджету. Багатьох людей скоротили. Відділення, в якому я працював, скоротили в половину, але там не було стільки хворих, щоб його утримувати: воно виявилося нерентабельним і його закрили", – розповідає лікар.

Національна служба здоров'я України платить лікарням гроші за кожну надану послугу чи пролікованого пацієнта. За словами голови громади Григорія Ванзуряка, багато людей виїхало з громади, тому до лікарні звертається менше пацієнтів.

"Через міграцію зменшилася кількість людей, а отже й кількість наданих послуг. За цей період у нас зменшилася кількість пологів та багатьох інших звернень. Селищна рада проводить заходи щодо оплати комунальних послуг та підготовки лікарні до опалювального сезону, а колектив закладу зобов'язаний подумати над тим, як вийти із ситуації", – розповідає голова громади.

Скорочення працівників та розширення відділень

За словами гендиректора Глибоцької багатопрофільної лікарні Івана Шкробанця, борг виник на початку минулого року. Тоді НСЗУ оплатила надані послуги — лікарні не вистачило понад 6 мільйонів на зарплати. Відтоді розмір боргу змінювався – наразі він становить понад 11 мільйонів гривень. Щоб його погасити, в закладі скоротили майже дві сотні людей.

"Але на скорочення теж потрібні додаткові гроші: щоб виплачувати компенсації чи невикористані відпустки. Це теж збільшувало заборгованість. Наразі ми виплатили аванси за липень та серпень. Очікуємо на фінансування від НСЗУ, щоб гасити борг", – каже Шкробанець.

За його словами, зараз "глобальний" бюджет лікарні становить 3,1 мільйона гривень – це збігається із зарплатою 178 працівників, яких залишили у закладі. Крім цього, планують об'єднати педіатричне відділення з терапевтичним, а також відкрити паліативне відділення.

"Педіатричне відділення працює трохи більше, ніж на половину, а терапія виконує до 150% роботи, тому ми це відділення збільшуємо на десять ліжок. Також зараз медсестри навчаються для роботи у паліативному відділенні – ці послуги НЗСУ добре оплачує", – каже гендиректор лікарні.

Наразі у реабілітаційному відділенні лікарні є десять ліжок. Щоб розширити його до 20 ліжок, проводять ремонт. У ньому планують приймати більше пацієнтів, зокрема військових. Відтак за зароблені гроші від НСЗУ будуть погашати борг заробітної плати.

"Глобальна ставка становить орієнтовно 3 мільйони гривень. Ми розраховували на залишок з цих грошей: 2,7 мільйона витратимо, а залишиться десь 400 тисяч гривень. Гадаю, ще наростимо десь 1,6 мільйона – разом це буде 2 мільйони гривень, якими ми гаситимемо борг".

Шкробанець каже, у лікарні будуть намагатися погасити борг до нового року.

Новости Украины