У Хмельницькому компанія, яка спеціалізується на будівництві доріг, почала будівництво шкільного укриття

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Директор будівельної компанії, яка будує укриття в хмельницькій школі №12, Давид Арутюнян. Фото: Суспільне Хмельницький

Згідно технічного завдання, розміщеного у тендерній пропозиції на Prozorro, укриття має бути обладнане електрикою, водопостачанням, каналізацією, вентиляцією, опаленням, пожежною сигналізацією та інтернетом. В укритті має бути 38 двоярусних ліжок та 399 стільців. Також технічне завдання передбачає виконання таких робіт, як зрізання та викорчовування рослинності на ділянці, риття котловану та влаштування фундаменту, стін, опорних колон, встановлення дверей та влаштування підлоги, проведення усіх внутрішніх робіт, зокрема і владання плитки та монтаж підвісної стелі, зовнішнє оздоблення, у тому числі й гідро та термоізоляцію, облаштування входів, встановлення електричних конвекторів та бойлера для нагрівання води, унітазів, раковин та душових. Біля укриття має бути облаштований майданчик для генератора, а до самого укриття товариство має прокласти доріжки з тротуарної плитки й засіяти газон. Також переможець тендеру має закупити в укриття Wi-Fi-роутер, вогнегасники, електрочайники, вішалки для одягу, облаштувати сестринський пост письмовим столом, медичною шафою та кушеткою.

Початок будівництва шкільного укриття в хмельницькій СЗОШ №12. Фото: Суспільне Хмельницький

"Будівельні роботи розпочались зі зрізання дерев, викорчовування чагарників, кущів. Після цього наразі проводимо земляні роботи – розробляємо ґрунт з навантаженням та вивезенням сміття. За скільки часу збудуємо укриття, на жаль, сказати не можу. Це залежить від різних факторів — погодних умов, фінансування даного об’єкту", — каже директор товариства-переможця, яке уже взялося за виконання будівельних робіт, Давид Арутюнян.

Зі слів директора Давида Арутюняна, в укритті стоятимуть спеціальні фільтра для фільтрації повітря, тож його можна буде використовувати і як протирадіаційне.

За словами вчительки початкових класів Олени Балінської, зараз школа №12 власного укриття, придатного для використання дітьми, на території навчального закладу немає.

"Аби потрапити до укриття, нам зараз треба переходити через дорогу. Якщо воно знаходитиметься на території школи, це буде набагато зручніше. Та й батьки будуть спокійніші за те, що дітки будуть в укритті й швидко туди втраплять", — каже вчителька.

Хмельницька СЗОШ №12, на території якої розпочали будівництво сучасного протирадіаційного укриття, розрахованого на 550 людей. Фото: Суспільне Хмельницький

Десятикласниця Сімона Балагура сумнівається, що укриття збудують до закінчення нею школи.

"Я розумію, що поки його побудують, я вже випущусь із школи. Але я буду рада, що іншим учням нашої школи буде зручніше і дістатися до самого укриття і перебувати у ньому", — каже Сімона.

Зі слів директора школи №12 Олега Сивицького, нині у їхній школі навчається тисячу сто учнів.

"Минулий навчальний рік ми розпочали дистанційно, але за кілька тижнів стали запускати класи в школу і на кінець навчального року ми вже всі навчалися очно у школі, але в дві зміни. Цього року ми також навчаємось в дві зміни. Цьогоріч використовуємо укриття чотирьох закладів, що знаходяться поруч зі школою, куди діти ходять під час повітряних тривог", — каже директор.

У Хмельницькій СЗОШ №12 наразі навчається 1100 учнів, які, через відсутність власного шкільного укриття, ходять на навчання у дві зміни. Фото: Суспільне Хмельницький

У трьох з дев’яти запланованих навчальних закладах Хмельницької громади вже розпочали будівництво укриттів, розповіла Суспільне Хмельницький виконувачка обов’язків директора департаменту освіти та науки міськради Ольга Кшановська. За її словами, початок будівництва укриттів затягнувся через відсутність досвіду їхнього зведення.

"Під час проектування змінювались державні будівельні норми щодо зведення таких об'єктів. Відповідно, потрібно було коригувати певні елементи проєкту по новому. Також під час проєктування експертиза вносила багато змін, оскільки в нас немає досвіду проектувати та будувати такі окремо стоячі протирадіаційні укриття", — каже Кшановська.

В.о. директора департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Ольга Кшановська. Фото: Суспільне Хмельницький

За її словами, на будівництво укриттів у семи школах та двох садочках Хмельницької громади з бюджету виділили 135 мільйонів гривень.

"Звичайно, це першочергова сума для того, щоб розпочати будівельні роботи, тому що попередньо по проєкту може бути одна сума, але коли проєкт проходить експертизу, відповідно, може бути його здорожчання, або здешевлення", — говорить посадовиця.

У дитячих садочках громади, каже Ольга Кшановська, будівництво укриттів ще не розпочиналось.

Новости Украины