За інформацією: Суспільне Хмельницький.
У Хмельницькому обласному художньому музеї відкрилась виставка "Базар", присвячена Хмельницькому речовому ринку. Експозиція налічує понад тридцять артоб’єктів, картин, світлин та композицій, котрі відображають започаткування, історію і будні Хмельницького ринку.
Про це Суспільне Хмельницький розповіла її кураторка Олеся Шевчук.
Кілька артоб'єктів на відкриті виставки "Базар" представив хмельницький художник-графік Андрій Каптар. З його слів, серед них і графічна серія робіт на стереотипні базарні явища.
"На роботах є типові для хмельницького ринку фрази: "Ми ще пройдемося й до вас повернемось", "Це все домашнє. Домашнє все, купляйте", "Купляйте там знижки". Спочатку в мене була просто ідея, я створив ескіз й промалював роботу на якій зображена "Туча" з головним її елементом — сумка в клітинку".
Графічні роботи з цитатами про хмельницький ринок, липень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
Ще на виставці є асамбляж — речі різного штибу розміщені на площині. Авторка Ольга Нікітіна розповіла, що у неї з Андрієм Каптарем виникла ідея створити хмельницьку "Тучу" з рябої сумки, головна функція якої — це блага, які сиплються на нас з кожного контейнера, з кожного лоточку.
"На нашому ринку можна знайти все. І от тут таким потоком, як дощем з "Тучі" ллється блага цивілізації: унітази, штанці, навіть дитячий горщик. Тобто це все, за чим ми роками й роками, починаючи з 1987 року, ходили й купували".
На виставці «Базар» зібрали світлини з моменту створення ринку, липень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
Інша робота Ольги Нікітіної — чоловічий манекен, із хрестом-пластирем на голові, а на шиї у нього викарбуваний рік започаткування Хмельницького речового ринку — 1987.
"Для тогочасних бізнесменів, після того, як закрилося багато заводів в Хмельницькому, "Туча" стала рятівним провідником, оскільки в 1990 роках там можна було заробити кошти. Цим хрестом, таким як ніби пластиром, ми демонструємо, що людина минулого, проживаючи вже в незалежній Україні, намагається врятувати економіку йдучи на речовий ринок".
Кураторка виставки Олеся Шевчук сказала, що ідея створити експозицію в обласному художньому музеї виникла ще у 2023 році: "Була ідея створити такий проєкт, який відображає культурну пам'ять, якесь відношення до нашого міста, своєрідний маркер. І першою ідеєю був наш ринок".
Артоб’єкт на виставці «Базар», липень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
В експозиції, розповіла Олеся Шевчук, зібрано понад три десятки робіт: "Тут є роботи художників з Хмельницького, Києва, Дніпра, Львова, оскільки наш ринок — це така локація, яку знають у всій Україні".
Окрім художніх робіт на виставці "Базар" представлені колажі, артоб'єкти створені спеціально під цю експозицію, архівні фотографії 1990 років. Відвідати виставку можна у Хмельницькому обласному художньому музеї протягом місяця.