Акція на підтримку військовополонених і вшанування пам’яті загиблих унаслідок теракту в Оленівці, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка
Сьогодні, 28 липня, в Києві на Майдані Незалежності відбувся традиційний недільний мітинг на підтримку звільнення військовополонених. Нинішню акцію також присвятили вшануванню пам'яті загиблих унаслідок теракту в Оленівці.
Про це з місця події передає кореспондент Суспільного.
На акцію на Майдані зібрались близько тисячі людей. Були присутні родичі та близькі полонених "азовців" і морпіхів ЗСУ, а також десятки бійців бригади "Азов".
Люди на мітингу на підтримку військовополонених і вшанування пам’яті загиблих воїнів унаслідок теракту в Оленівці, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка
Мітинг "Free Azov" співпав із другими роковинами теракту в Оленівці. На вшанування пам'яті загиблих цього дня в центрі Києва відкрили виставку "Оленівка: квінтесенція жорстокості". Її організували представники "Асоціації родин захисників "Азовсталі" у співпраці з Національним музеєм Революції Гідності.
Жертв теракту в Оленівці і всіх загиблих захисників України вшанували хвилиною мовчання.
Перед присутніми виступили свідки теракту, директор Музею Майдану Ігор Пошивайло, а також командири бригади "Азов" Національної гвардії України, зокрема, підполковник, заступник командира бригади по роботі з особовим складом, Герой України Святослав Паламар на позивний "Калина".
«Азовці» запалили фаєри на мітингу на підтримку військовополонених, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка
У своєму виступі він озвучив вимоги від побратимів щодо обміну військовополоненими. Зокрема, Святослав Паламар наполягає, аби в наступних обмінах були військовослужбовці "Азову". Також, за його словами, слід повертати в першу чергу всіх поранених, в тому числі під час теракту в Оленівці. Також заступник командира бригади закликає не допускати потрапляння у списки на обмін зрадників.
"На завершення запам'ятайте, якщо в подальшому в обмінах будуть зрадники та колаборанти, не очікуйте на подвиг наших воїнів!", — сказав Паламар.
«Азовці» на мітингу на підтримку полонених і вшанування пам’яті побратимів, загиблих в Оленівці, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка
Крім того, за словами "Калини", "азовці" вимагають від керівництва країни затвердити на державному рівні дату 29 липня Днем пам'яті захисників, які загинули в полоні.
Після озвучених вимог військові, які були присутні на Майдані, зачитали Молитву українського націоналіста, а згодом запалили фаєри.
Учасники акції на підтримку звільнення військовополонених на Майдані Незалежності, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка
Під час мітингу за звільнення військовополонених учасники тримали в руках плакати на підтримку бійців, яких утримує Росія. Вимагали також звільнення військових Маріупольського гарнізону.
Акція на підтримку військовополонених, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка
У киянки Насті через роботу не виходить щотижня долучатися до акцій на підтримку військовополонених. Утім дівчина запевняє, що вона з друзями виходять на мітинги, коли з’являється вільний час, бо вважають такі події значимими.
"Річниця (теракту в Оленівці — ред.) — це дуже важливо. Я думаю, що чим більше людей буде ходити загалом на ці акції, тим більше у нас шансів повернути тих, хто досі в полоні", — каже мітингувальниця.
Вона також не задоволена, що "азовців" востаннє міняли в травні 2023 року:
"Я не знаю, як влада наша мала б діяти, але я абсолютно підтримую те, що не було достатньо докладено зусиль… Трохи є таке відчуття, дійсно, що ми маємо робити більше. І як бачимо, в більшості наших проблем суспільний розголос працює", — говорить Настя.
Акції на підтримку полонених вона розцінює як звернення до української влади:
"Не хочеться, щоб хлопців, які жертвували по суті всім, забували. І хочеться, щоб такі акції відбувалися в інших містах по всьому світу", — сказала Анастасія.
Акція на підтримку військовополонених на Майдані Незалежності, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка
"Оленівка — це так боляче", — каже інша учасниця акції Ксенія. Вона — мама військового ЗСУ, захисника Маріуполя. Син Ксенії вижив у колонії в Оленівці, але й досі утримується росіянами:
"Принаймні, про це свідчать звільнені хлопці. Він третій рік у полоні", — говорить жінка.
Вона вийшла на мітинг, щоб підтримати вимоги звільнення не лише "азовців", а й бійців 36-ї окремої бригади морської піхоти, які тримали оборону Маріуполя. У цьому підрозділі ніс службу її син. Востаннє мама бачила його в квітні 2022 року:
"Іван був на (заводі — ред.) Ілліча… Мені здається, вони самі не очікували, що вони так довго зможуть саме так триматися, без харчування, без нічого", — говорить Ксенія.
Після того, як син потрапив у полон, родина отримала про нього дуже мало відомостей.
Учасниця мітингу Ксенія, мама військовополоненого. Cуспільне/Артем Деркачов
"На щастя, свідки звільнені є, що Іван живий", — розповідає мама військового. Вона також отримала листа від сина з колонії через "Червоний хрест", однак без дати чи будь-яких подробиць про місцеперебування.
"Сценарій листа був саме такий, що він чекає на звільнення. Бо є ще сценарій листів, коли вони (полонені — ред.) просять родичів дістатися Росії, бо вони там залишаються", — зазначає Ксенія.
Вона третій рік чекає на повернення сина додому.
Акція на підтримку військовополонених на Майдані Незалежності, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Нікіта Галка