У Києві вшанували ромів, які загинули в часи Другої світової війни

У Бабиному Яру вшанували пам’ять жертв нацистського геноциду ромів. Київ, 2 серпня 2024 року. Суспільне/Ліля Гончарук

У Києві сьогодні, 2 серпня, на території Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр" відбулася церемонія вшанування ромів, що загинули в часи Другої світової війни. Представники держструктур та громадських організацій поклали квіти до пам'ятника "Ромська кибитка", встановленого на місці розстрілу.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Цього дня в 1944 році німецькі нацисти влаштували "Циганську ніч" у концтаборі Аушвіц-Біркенау (Освенцим), коли в газових камерах були закатовані 2897 ромів. Загалом у цьому таборі з 23 тисяч ромів, депортованих із 14 країн, загинули понад 20 тисяч.

За роки Другої світової війни нацисти, здійснюючи расистську політику геноциду, вивезли з окупованих країн і спалили в концтаборах близько 500 тисяч ромів. Велику кількість знищили в таборах примусової праці, місцях кочування, під час каральних операцій. У межах сучасної України, за приблизними оцінками, загинули близько 24 тисяч ромів. Загалом за весь час геноциду, за оцінками сучасних істориків, від репресій постраждали від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів.

У 1941 році в Бабиному Яру розстріляли 5 циганських таборів, які розташовувалися біля Києва. На місці масових розстрілів мирних ромів на території Національного історико-меморіального комплексу "Бабин Яр" встановлений пам’ятник "Ромська кибитка".

Пам’ятник «Ромська кибитка», який встановлений на території Національного історико-меморіального комплексу «Бабин Яр». Ліля Гончарук/Суспільне

"В один день тисячі, тисячі замордованих, закатованих в нелюдський спосіб людей у таборі смерть. Ми повторюємо — "Ніколи знову". Ніколи знову Аушвіц, ніколи знову Бабин Яр, ніколи знову Буча. Неважливо, чи це 10 людей, чи це 100, чи це тисячі, мільйони. Це показує одне — цінність людського життя невимірна" — сказав міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов.

До пам'ятника "Ромська кибитка" присутні поклали квіти, а також вшанували загиблих хвилиною мовчання. Під час заходу виступили артисти циганського ансамблю "Романс".

"Бабин яр" — це символ Голокосту в Україні. Ми намагаємося донести (інформацію — ред.), щоб ніколи ці людські трагедії не повторювались. Це дійсно дуже страшно, тому що у Бабиному Яру по історичним даним було розстріляно 5 циганських таборів. І щоб, не дай Бог, не повторилася ця людська трагедія, ми будемо кричати і нагадувати людям про те, що цього не можна забувати і потрібно пам'ятати", — сказала артистка циганського ансамблю "Романс" Марина Кравчук.

Артисти циганського ансамблю «Романс». Вшанування пам’яті жертв нацистського геноциду ромів. Київ, 2 серпня 2024 року. Ліля Гончарук/Суспільне

Міжнародний день пам'яті жертв нацистського геноциду ромів у світі відзначають щороку 2 серпня.

Високопоставлений нацистський чиновник Адольф Ейхман вперше згадав про вбивства ромів і синтівПідгрупа ромського народу при нацистському режимі під час суду над військовими злочинцями в Єрусалимі в 1961 році, в процесі розслідування звірств Голокосту, а в 1979 синті-активісти влаштували демонстрацію у Берген-Бельзені. Пізніше, на знак протесту проти небажання визнати очевидні факти, активісти ромів та синті оголосили голодування в Дахау у 1980 році.

Перше державне визнання Голокосту рому та синті відбулося у 1982 році. Канцлер Західної Німеччини Гельмут Шмідт визнав, що нацистський режим переслідував і чинив геноцид проти ромів та синті за ознакою їхньої раси.

Джерело

Новости Украины